Verdrinken in zee 'Goes bekeurt campereigenaar onterecht' op gevaren in de zee ZEELAND 3 'We leren de kinderen beter zwemmen, maar ook wat gevaarlijk is en wat niet' VLISSINGEN. Volgens VeiligheidNL verdrinken jaarlijks steeds min der kinderen: van gemiddeld 25 per jaar midden jaren negentig naar zo'n 10 per jaar sinds 2010. Het aantal kinderen dat in zee ver drinkt wordt niet apart geregis treerd. In de statistieken van het CBS vallen zij onder de categorie 'verdrinking tijdens baden in bui tenwater'. Het gaat daarbij in bijna alle gevallen om binnenwa ter: recreatiepiassen, rivieren, slo ten. Vorig jaar noteerde het CBS in totaal (volwassenen en kinde ren) 23 verdrinkingen in buiten water. Ook de Reddingsbrigade Neder land heeft geen cijfers over het aantal geredde of verdronken kin deren in zee. De website verdrin- king.nl verzamelt alle persberich ten van verdrinkingsgevallen. Daarin is de afgelopen vijfjaar sprake van één kind onder de twaalf jaar dat aan de Nederland se kust is verdronken. Dat zegt echter niets over de geva ren van zwemmen in zee. Strand- wacht Arnold Buma zegt dat ze in Dishoek de handen vol hebben aan waarschuwen en preventief optreden. Het valt hem op dat de zwemvaardigheid van kinderen afneemt. „En al heb je alle zwem diploma's, de zee is heel wat an ders dan een verwarmd binnen bad Het zou goed zijn als zwem men in zee onderdeel wordt van de gewone zwemles." bijvoorbeeld in een stroming komt, heeft het geen zin om er te gen in te zwemmen. Dan word je moe en kun je verdrinken. Je kunt je beter mee laten voeren naar een zandbank en dan terugzwemmen. Dat moet je wel weten." Laurence Steenbergen uit Vlis- singen meldde haar dochter Jas mijn (7) meteen aan voor de les sen. „We wonen aan de boulevard in Vlissingen. Jasmijn is gek op zwemmen. Ze heeft haar C-diplo- ma al, maar de zee vind ik tóch ge vaarlijk: er is stroming, getijden, boten en dieren. Ze mag van mij maar tot haar middel het water in, maar ze wil altijd verder. Ik ben bang dat ze dan kopje onder gaat. Dit is een heel mooi initiatief. Ik zou eigenlijk zelf ook wel mee wil len doen." Toch weet Steenbergen niet zeker of ze haar dochter straks zelfstandig in zee laat zwemmen. „Daar moet ik nog eens over nadenken. Ik blijf het moeilijk vinden." Hij was dan ook 'helemaal over rompeld' toen hij vrijdag een dik ke prent van 90 euro onder zijn ruitenwisser aantrof. De handha ver, die nog in de buurt rondliep, was volgens Koorevaar echter on vermurwbaar. „Dat ik ermee naar Kruiningen was geweest maakte niet uit, als je er minder dan een dag mee weggaat wordt gewoon doorgeteld, vertelde hij me." Verbouwereerd deed Koorevaar zijn verhaal op de website camper- forum.nl. Hij kwam daar in contact met mede-campereigenaar en oud-politieman Martin Slingen- berg uit Kloetinge, een expert in de (landelijke) problematiek rond het parkeren van campers. Vol gens hem is de regelgeving 'een zooitje'. Artikelen in de Goese Algeme ne Plaatselijke Verordening (APV) en stokoude aanwijzingsbesluiten zijn met elkaar in tegenspraak en onduidelijk, constateert Slingen- berg. Een herziening is onvind baar, stelt hij vast. Ook is er in zijn ogen sprake van rechtsonge lijkheid. „Een bestelbus mag wel overal staan, maar eenzelfde be stelbus die is ingericht als camper niet." Bovendien vraagt de Kloetinge- naar zich af of de gemeente wel bevoegd is om te bekeuren, aange zien het parkeren van kampeer auto's al is geregeld in de Wegen- Gerrit-Jan Koorevaar en Martin Slingenberg vinden de regels voor het parkeren van campers in Goes onduidelijk. verkeerswet. „Regelgeving is pri ma, maar dan moet je het wel goed doen. Er wordt verkeerd om gegaan met die drie dagenrege ling." Een andere bezoeker van het camperforum beweert dat 'meer van dit soort gevallen bekend zijn in Goes'. Het probleem is vaak het be wijs. Koorevaar kan niet aantonen dat hij tussendoor naar Kruinin gen is gereden. Maar de bewijslast geldt voor de parkeercontroleur evengoed, zegt Slingenberg. „Hij zal moeten uitleggen hoe hij heeft geconstateerd dat die camper daar langer dan drie aaneengesloten da gen stond." Koorevaar overweegt nu een tracker of dashcam te in stalleren. „Ik durf mijn camper niet meer voor de deur te zetten." De Goese burgemeester René Verhulst laat weten dat een jurist 'even goed naar de APV zal kij ken'. „Maar", zegt hij daarop voor uitlopend, „het kan natuurlijk niet zo zijn dat je bijvoorbeeld twintig minuten weg bent en dat dan een nieuwe periode van drie dagen ingaat." Volgens Verhulst komen er ook regelmatig klachten over geparkeerde campers van be woners en wordt dus op verzoek gehandhaafd. Koorevaar zal, met hulp van Slingenberg, een bezwaarschrift indienen bij de gemeente. En als het moet stappen ze naar de rech ter. DONDERDAG 23 JULI 2015 Jolanda van Belzen, initiatiefneemster met golven is zwaarder Jolanda van Belzen (r) helpt de kinderen naar de kant. Zes kinderen krijgen woensdagoch tend zwemles in zee. Ze dragen wets- uits en een opblaasboei. Na het 'droogzwemmen' gaan ze op een rescueboard het water in. foto's Ruben Oreel verdrinkingen in buitenwater (volwassenen en kinderen) noteerde het Centraal Bureau voor de Statistiek vorig jaar. door Luc Oggel GOES. Parkeercontroleurs in Goes delen onterecht bekeuringen uit aan camperbezitters. Dat vindt Ger- rit-Jan Koorevaar. Hij zou zijn kam peerauto vorige week langer dan drie achtereenvolgende dagen heb ben geparkeerd aan de Vogelzangs- weg, wat niet is toegestaan. Maar daar klopt niets van, zegt hij. „Ik ben er tussendoor zelfs nog mee weggeweest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31