Vijf procent minder zeeoverslag in havens Verkrotting aangepakt PZC COLOFON Broeds Zwemlessen wijzen kinderen 2 ZEELAND Kinderen krijgen in Dishoek zwemles in zee. De cursus wordt voor het eerst gegeven in Nederland. COMMENTAAR Door een financiële impuls van de provincie kunnen verspreid over heel Zeeland 184 krotten worden ge sloopt, gerenoveerd of samengevoegd en gemoderni seerd. Verspreid van 2013 tot 2018 steekt de provincie 21 miljoen in de zogenoemde Provinciale Impuls Wonen. Het is meer dan een welkome injectie. Want een deel van de Zeeuwse huizen is niet meer van deze tijd. Ze zijn te klein, geho rig, achterhaald, verre van energiezuinig en daardoor onverkoop baar. Voor de meeste eigenaren is het niet (meer) te doen om de problemen zelf op te lossen. Daarbij komt dat de woningvraag sterk is veranderd als gevolg van krimp, vergrijzing en veranderde gezinssamenstellingen. Als particuliere huiseigenaren en woningcorporaties geen steuntje in de rug krijgen om verouderde woningen aan te pakken, ligt ver paupering op de loer. Dat heeft een negatief effect op straten en zelfs hele wijken. Dat zet de leef baarheid onder druk met sociale problemen tot gevolg. Het is daarom goed dat particulieren net dat financiële ruggensteunt je krijgen om een woning te laten slopen/herbouwen. Bovendien profiteert ook bouwend Zeeland van de Provinciale Impuls Wonen. Reden genoeg om de regeling in stand te houden. Een deel van de Zeeuwse huizen is niet meer van deze tijd en daardoor onverkoopbaar. T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Als de driejarige ]ens bij opa en oma op visite is, voert hij altijd trouw de kippen en raapt hij voorzichtig de eie ren. Maar de afgelopen keer was het anders dan anders en viel de op brengst wat tegen. Opa probeert Jens in Jip-en-Janneke-taal uit te leggen dat vier van de acht kippen broeds zijn. Jens luistert aandachtig, trekt een bedenkelijk gezicht en haalt zijn schoudertjes op. Als hij iets later naast oma op de bank zit en ze be langstellend vraagt of er veel eieren lagen, kijkt hij beteuterd. „Nee", ant woordt hij bedroefd. „De kippen van opa hebben bluetooth." Aftrap van actie schone stranden Vrijwilligers trekken van 1 tot en met 27 augustus langs de hele Noordzee kust om die afvalvrij te maken. Het startsein voor de actie, de Boskalis Beach Cleanup Tour van stich ting De Noordzee, wordt zaterdag 1 augustus om 10.00 uur gegeven bij het strandpaviljoen van Moio Beach in Cadzand-Bad. Vorig jaar is tijdens de Beach Cleanup Tour door bijna vijftienhonderd vrij willigers ruim twintigdui zend kilo afval van de Ne derlandse stranden ge haald. Hond bevrijd uit warme auto Agenten hebben dinsdag in Middelburg een hond bevrijd die zat opgesloten in een warme auto. Het voertuig stond met dichte ramen en zonder water ge parkeerd op de Dam. Poli tieagenten tikten een raam in en lieten vervol gens de dierenambulance komen om de hond te on derzoeken. Toen de eigena resse, een 51-jarige Duitse, terugkwam bij haar auto kreeg ze een rekening van 35 euro voor de ambulan ce. Op het politiebureau kreeg ze ook nog een be keuring. Man rijdt water in bij open brug Bij de Grevelingensluis in Bruinisse is gisterochtend een 56-jarige inwoner van die plaats met zijn auto het water ingereden. De brug stond open en was bezig te sluiten, toen de man onder de slagboom doorreed en in het water terechtkwam. De man klom zelf uit de auto en leek in eerste in stantie ongedeerd. Toen hij op een betonnen rand wilde springen, kwam hij zo ongelukkig ten val dat hij diverse ribben brak. Een daarvan doorboorde zelfs zijn long. De man is naar het ziekenhuis ge bracht. De auto is door een mobie le kraan weer op het droge getakeld. De bypass was voor het verkeer enkele uren afgesloten. 'Steeds als ik even uit wilde rusten, kwam er weer een golf over me heen' 'Zwemmen in zee is zwaarder door de golven, de stroming en de wind' Olivia Koornneef (7) komt hijgend de zee uit. Ze heeft net een me ter of dertig ge zwommen. „Het was best zwaar", zegt ze. „Steeds als ik even uit wilde rusten, kwam er een golf over me heen." Niet alleen de golven maken het zwemmen in zee anders en ge vaarlijker dan een duik in het zwembad: je hebt de stroming, koud water, wind en zuigkracht van grote schepen. Daar moeten mensen beter op voorbereid zijn, vindt Jolanda van Belzen van Pri vé Zwemschool Westduin in Dis hoek. Ze bedacht een speciaal zwemdiploma: 'C in zee'. Kinde ren vanaf 6,5 jaar, die al minstens een A- en B-zwemdiploma heb ben, leren in twaalf lessen hoe ze zich moeten redden in de zee. De kinderen dragen woensdag ochtend, tijdens de eerste les, wet- suits en een feloranje opblaasboei, zodat ze goed te zien zijn. De les begint voorzichtig, met lopen door de branding van de Wester- schelde. Terwijl de één moeite loos naar de gele bal op het water waadt, heeft de ander een handje nodig van de instructeurs. Later worden de kinderen op een res cue board door de branding ge loodst en zwemmen ze zelfstan dig terug naar het strand. Ze jui chen als Van Belzen aankondigt dat ze nóg verder het water in gaan. „Ik wil zo ver als die grote boei", roept één van de jongens. „Nee, daar mag je ab-so-luut nooit voorbij", zegt Van Belzen. „Want daar is de vaargeul met bo ten. Een schip zorgt voor zuiging en dan kun je eronder komen." Van Belzen heeft de lessen sa men met de reddingsbrigade opge zet. „Kinderen en volwassenen moeten te vaak teruggefloten wor den uit zee, omdat ze het gevaar niet zien. We leren de kinderen beter zwemmen, maar ook wat ge vaarlijk is en wat niet. Het is echt anders dan een zwembad. Als je TERNEUZEN. Hoewel de zeeover slag met 5 procent is gedaald tot 16,4 miljoen ton, is havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) wel te spreken over de financiële resul taten. Na jaren van rode cijfers ver wacht het havenbedrijf dit jaar winst te maken. Vorig jaar draai de ZSP een verlies van 2,4 mil joen euro, veroorzaakt door een eenmalige afwaardering van gronden en afboeking in één keer van oude ontslagvergoedin gen. Anders was er 2 miljoen eu ro winst gemaakt. In 2012 en 2013 ging ZSP voor ruim 15 miljoen euro per jaar het schip in. Dat kwam onder meer door verliezen op WarmC02, een bijdrage van 12 miljoen euro aan het spoorproject in Goes en afschrijvingen op de gronden die waren aangekocht voor natuur compensatie als de Westerschel- de Container Terminal wordt aangelegd. De WCT is inmiddels slechts een stipje op de horizon. Vorig jaar groeide zeeoverslag met 5 procent. Die groei is in het eerste kwartaal tenietgedaan. Zeeland Seaports wijt dat een for se daling van de vloeibare bulk als gevolg van grote onderhouds- stops bij bedrijven in de havens en verder de lage olieprijs. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl CADZAND-BAD MIDDELBURG BRUINISSE Een inwoner van Bruinisse rijdt het water in. Zwemmen door Cornelleke Blok Olivia Koornneef (7), uit 's-Heer Arendskerke Jochem Verduijn (7), uit Westkapelle door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30