showmaster zijn CULTUUR SHOW 25 Carel Willink vond zijn inspiratie in Sylvia. De Hallen in Haarlem toont de favoriete modellen in de Nederlandse kunst sinds 1850. DONDERDAG 23 JULI 2015 Wie de mu ze aan roept, heeft drin gend be hoefte aan inspiratie. Homerus smeekte de muze hem het verhaal te ver tellen van de listenrijke Odys seus en van de wrok van Achil les. Vergilius gebruikte eenzelfde aanroep. De Klassieken hadden welis waar negen muzen, maar geen muze op wie schilders en beeld houwers een beroep konden doen. Vondel sprak dan ook over 'de tiende muze' van de schilder kunst. Het curieuze is dat het ver schijnsel muze nergens zo vaak voorkomt als in de beeldende kunst. Schilders en beeldhouwers hebben hun persoonlijke muze: hun geliefde, hun favoriete mo del of andere inspiratiebronnen, zoals bewonderde collega's of ico nische figuren als Maria, de moe der van God, of de intrigerendste danseres, zangeres of filmster van hun dagen. Kees van Dongen schilderde Brigitte Bardot in de jaren zestig, Ed van der Elsken fotografeerde haar al in 1951. Deze en andere muzen zijn geportretteerd in de nieuwste zomertentoonstelling van De Hallen in Haarlem: O mu ze! Inspirerende personen in de Ne derlandse kunst sinds 1850. Onverwacht Die expositie gaat, zoals zo vaak gebeurt met dit soort thematen toonstellingen, vele kanten op. Maar de curatoren van De Hallen hebben in voorgaande jaren be wezen een gelukkige hand van kiezen te hebben. Dat bewijzen ze ook nu weer. Het resultaat, bedoeld voor een breed publiek, is altijd een fraaie mengeling van oud en recent, van bekend werk en onverwach te vondsten. Treed binnen in De Hallen en zie het bekende portret dat Carel Willink maakte van zijn geliefde, Sylvia. Hij zag in haar een Botti- celli-achtig model en liet haar po seren als een rustende Venus, zo als hij dat eerder, in 1931, had ge daan bij zijn echtgenote Wilma. „Ik ben zijn laatste muze", zei Sylvia ooit. Veel minder gepolijst is Le zend naakt (eind negentiende eeuw) van Isaac Israels. Het werd Carel Willink zag in zijn geliefde Sylvia een Botticelliachtig model en liet haar poseren als een rustende Venus door tienduizend lezers van het tijdschrift Oog van het Rijksmu seum uitgeroepen tot het mooi ste naaktschilderij uit de Neder landse schilderkunst. Daarmee liet Israels Batseba van Rem brandt achter zich. Israels' model is geïdentificeerd als Sjaantje van Ingen, die in die dagen voor meerdere Amsterdamse schilders heeft geposeerd. Een klassieke muze was de Duitse moderne danseres Gertrud Leistikow. Jan Sluijters schilderde haar, maar hij was niet de enige. Zij had zich na de Eerste Wereldoorlog gevestigd in Bergen en haar verschijning in spireerde talloze kunstenaars, on der wie Mommie Schwarz, Har- men Meurs en Theo Vos. Het doek van Sluijters, een portret van Leistikow als zwoele, slechts in weinig verhullende voi les geklede danseres (haar linker borst is duidelijk zichtbaar) riep bij een recensent woeste walging op: 'Zie die weerzinwekkend ge mene danseres in haar doorzichti ge sluiers, die de toeschouwers een zeer onaesteties lichaams deel demonstratief toekeert, als nodigde zij de verliederlikte we reld uit, haar eigen schande te kussen'. Nederland had zijn eigen ex pressionistische muze: Darja Col lin, 'de Mata Hari van de dans'. Zij had relaties met dichters en schrijvers, onder meer een kort stondig huwelijk met J.J. Slauer- hoff. Beeldhouwer Chris Agter- berg maakte een kop van haar, te zien in De Hallen, en Christiaan de Moor schilderde een sensueel portret van haar in 1927, maar dat bestaat niet meer: Slauerhoff zou het uit jaloezie in stukken heb ben gesneden. Piëta Het mooiste moderne werk is een video van Erzsebet Baerveldt uit 1992, Piëta. Wel vier andere werken in De Hallen zijn geïnspi reerd op het beeld van Maria en haar gestorven zoon. Ze maken allemaal indruk, maar dat van Baerveldt grijpt je bij de keel. Je ziet de kunstenaar op een desolate binnenplaats bezig met een loodzwaar van klei gemaakt lichaam, dat ligt uitgestrekt op een tafel. Terwijl ze de benen pro beert te buigen, ontstaan lang zaam verminkingen en scheuren, en als ze na vele minuten worste len eindelijk het lichaam rechtop heeft weten te zetten, dat nu op de rand van de tafel zit, laat ze het beeld alleen. Het neigt naar één kant, helt over en valt in stukken op de grond. De begelei dende muziek komt uit de War- holfïlm Dracula, maar dan in een achterwaarts gespeelde versie. Al leen al deze video is een bezoek aan De Hallen waard. O muze! is een mooie gelegen heid om eens af te reizen naar Haarlem en tijdens dat zomeruit- stapje ook het Frans Halsmu seum te bezoeken. Daar is een kleine selectie van muzegerela- teerd werk te zien. Ze zijn daar bovendien, onder de ogen van het publiek, druk doende een schitterend regentessendoek van Hals te restaureren. den ze niet meer met die 'showmas ter' samenwerken." Ratelband blijft predikant van het positivisme. „Na Gitta's dood was het huilen en schreeuwen. Toch heb ik het binnen drie weken een plaats kunnen geven. Veel mensen denken dat dit onmogelijk is, maar ik kan heel goed duiden wat er in mijn hoofd en lijf gebeurt. Ik denk ook vaak aan de MHi7-ramp. Ik heb Git- ta tenminste nog mogen zien in haar kist. Dat maakt van mij echt een gezegend mens." Vindt hij dat ook wanneer de rechter hem op 17 augustus achter de tralies stuurt? Ratelband hoorde onlangs in hoger beroep twaalf maanden cel waarvan zes voorwaar delijk tegen zich eisen op verden king van brandstichting. „Ik ga er van uit dat ik word vrijgesproken. Het OM krijgt dan direct van mij een schadeclaim aan zijn broek! En anders? Ach, dan ga ik de cel maar in." Vertrek op 21 september Vertrek op 7 september Vertrek op 4 september Diverse reizen in september met korting Rondreis va. €899 Noorwegen Vertrek op 14 september Zwarte Woud va. €249 en Vogezen Fietsreis Dresden, va. €449 Spreewald en Tsjechië Fietsreis va. €399 Donau Radweg Lake District, va €529 Yorkshire en Londen Dalmatische kust, va. €589 Trogir en Split Harzgebergte va. €279 Saas Grund, Wallis va.€489 Eiland Krk, Kroatië va. €509 Umbrië en Toscane va.€519 Stedentrip Parijs .va. €139 Stedentrip Berlijn va. €209 Singlereis va. €399 Thüringen en Saksen Normandië va. €479 Invasiestranden Rimini, va. €489 Bologna en Venetië Noord-Spanje va. €659 Grand Tour va. €1199 Bella Italia Parijs va €119 Fietsreis Altmühltal va. €469 Barcelona va. €599 en de Spaanse kust Wenen, va. €599 Boedapest en Praag Andorra va. €459 en Barcelona www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 gevangen door Jos Bloemkolk Brigitte Bardot van Kees van Dongen (1964). Het schilderij hangt op de expositie O muze!. foto Kunsthandel Juffermans Expositie O muze! Inspirerende perso nen in de Nederlandse kunst sinds 1850. Te zien: t/m 30/8 in De Hal len, Haarlem. Meer info: www.dehallen.nl Emile Ratelband, foto ANP 11 daagse busreis Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension 5 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension effeweg.nl 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 6 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 11 daagse busreis Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension 5 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 4 daagse busreis Verblijf in 2* hotel o.b.v. logies en ontbijt 4 daagse busreis - Hotel in het centrum! Verblijf in 2* hotel o.b.v. logies en ontbijt 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 8 daagse busreis Verblijf in 2* hotel o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3*/4* hotels o.b.v. halfpension 22 daagse busreis Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension 3/4 daagse busreis Verblijf in 2* hotel o.b.v. logies en ontbijt 8 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3* hotel o.b.v. halfpension 11 daagse busreis Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension 10 daagse busreis Verblijf in 3* hotels o.b.v. halfpension Fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf, p.p. en o.b.v. een boeking voor 2 personen m.u.v. singlereizen. Exclusief excursie en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. GRATIS BROCHURE Algemene jaarbrochure 2015 Fietsen en wandelen 2015 Naam dhr/mevr Adres Postcode Plaats Tel. Nr. E-mail Zonder postzegel opsturen naar: Effeweg.nl, antwoordnr. 778, 7700 VG Nieuwleusen 1130

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25