Voor even niet op de achtergrond 17 Langverwachte ritzege in Frankrijk komt op skioord Pra Loup van Duitse aanvaller - Pra Loup Digne-les-Bains Met de zege van de Duitser scoort Giant-Alpecin voor het derde jaar op rij een dagsucces in de Tour de France. C^)3 Hij is niet meer te pakken, de marge is groot genoeg. Dit kan niet meer fout gaan. Op de twee grote scher men aan weerszijden van het ere podium bekijkt Giant-Alpe- cin-ploegleider Rudi Kemna hoe 'zijn' Duitse aanvaller Simon Ge schke de eerste Alpenrit van de Tour de France binnensleept. „Blij ven trappen, Simon. Blijven trap pen", roept hij, al nagelbijtend, als er nog 500 meter te gaan is. De spanning is tijdens de laat ste meters van de succesvolle solo nog van zijn gezicht af te lezen. Pas als Geschke z'n shirtje op 80 meter voor de streep rechttrekt en rechtop gaat zitten, durft Kemna zelf te juichen. „Jahahahaha", gilt hij, terwijl hij Marloes Poelman, de vrouw van teambaas Iwan Spe- kenbrink, bijkans fijn knijpt. De twee rennen daarna naar Geschke toe. Een innige omhel zing en een serie oerkreten vol gen. „Du hast es gemacht, Jun- gen", schatert Kemna in z'n beste Duits. „Fantastisch, Simon. Fan-tas-tisch." Champagne Een paar seconden wordt de 'blije eien' gegund, dan wordt de win naar afgevoerd door de beveiligers van de Tour-organisatie. Naar het podium. Naar de rondemissen. Naar de champagne. Naar de we reldpers. „Wat is dit heerlijke topsport, zeg", roept de glunderende Kem na, nog natrillend op zijn benen. „Simon vecht al dagen voor een rit. En nu pakt hij 'm gewoon. Mee voorop zitten alleen al. Doe het maar eens, hè. En dat ie dan ook wint.. Goh." Het is niet alleen fantastische Een vraagje: wie was de vervanger voor Mar cel Kittel toen de sprin ter afViel voor de Tour? Juist, Simon Geschke. Een andere Duitser, die gisteren voor Giant-Al pecin de Tour redde met de eerste zege. Geschke (29), die van ongeloof zijn ogen dichtkneep op het po dium, is ook de langst dienende Duitser bij Giant. Hij reed al voor de ploeg - sinds 2009 - toen Kittel nog met John Degenkolb rond jes fietste voor het Thüringer Energie Team. Terwijl zijn land genoten de afgelopen twee jaar uitgroeiden tot boegbeelden, bleef Geschke een stille kracht op de achter grond. Tot gisteren. Na acht sprintzeges in de Tour en twee klassieke overwinningen teken de Geschke in Pra Loup voor de zoveelste trans formatie van de Giant-ploeg. „Voor het team is dit een hele on gewone overwinning. De laatste jaren won nen we alleen maar massasprints." Het luk te sprinter Degenkolb dit keer niet een etap pe te winnen. Simon Geschke: „Maar de sfeer bleef goed, al was iedereen na de laatste twee jaar wel een beet je teleurgesteld. Ik zou mijn kansen krijgen in de tweede week, maar ze hadden nooit ver wacht dat ik hier een etappe zou winnen." topsport. Het is ook precies wat Giant-Alpecin deze Tour nodig heeft, beseft Kemna. „We rijden overal goed. Doen overal mee. Dus was de Tour al goed. Maar winnen, dat is het resultaat, hè. En tot die gelegenheid komen, dat is wielrennen." Een bijna Cruijffiaanse wieier- wijsheid, hier in skidorp Pra Loup. Niet de eerste bij Giant, de ze Tour. Zo meende teambaas Spe- kenbrink, die achter de coulissen met Geschke mee geniet, dagen te rug al dat hij nog nooit zo'n sterke Giant-ploeg zag in de Tour de France. Na het falen van de gele missie van Tom Dumoulin en de gemiste kansen van John Degen kolb klonk het allemaal een beetje vreemd. Na twee jaar met acht etappezeges en twee gele truien voor Marcel Kittel leek de Giant-brigade voor de buitenwe reld juist getransformeerd tot een net-niet ploeg. Gelijk „En toch heeft Iwan nu gelijk, hè", reageert knecht Albert Timmer grinnikend, als hij 21 minuten na Geschke als 77e over de streep is gerold. „We zitten de hele tijd al dichtbij in verschillende soorten ritten. Nu winnen we een Alpen rit en hebben we met Warren Barguil ook nog een jongen in de top tien (tiende, red.). Dan doe je als ploeg wel écht mee, hoor. Op alle fronten. Meer allround gaat écht niet lukken." Dit mag dan de zege zijn van een Duitse aanvaller. Het is net zo goed de zege van een ploeg met een groot Nederlands hart, blijkt uit de intense blijdschap bij z'n Hollandse knechten. Koerskapi- 'We hebben wat kritiek gehad over het feit dat wij hier steeds lullen over een goed gevoel' tein Roy Curvers: „Met Marcel Kit tel win je in een massasprint, waarin ieder wagonnetje een bij drage levert. Simon valt zelf aan en maakt het geweldig af. Als ploeg heb je daar weinig invloed op. Maar dat maakt het niet min der fantastisch." De Limburger heeft de ploeg door de jaren heen zien groeien tot een succesmachine. Tot een ploeg waarop hij de laatste weken altijd is blijven vertrouwen, ook na alle tegenslag. „We hebben wat kritiek gehad over het feit dat wij hier steeds lullen over het belang van een kloppend proces. Over een goed gevoel", meent Curvers. Ruimte „Ik snap dat het voor mensen over komt als gelul in de ruimte. Dat het moeilijk te begrijpen is. Maar deze zege geeft wel aan dat we meer zijn dan een sprintersploeg- je", aldus de wegkapitein, die even de rust neemt om de locatie in zich op te nemen. Onder hem bevinden zich haar speldbochten, boven hem zijn de skiliften. „Dit is een heel andere tak van sport, joh. Sprinten, dat kunnen wij. Maar we hebben ook heel goede renners die hard berg op kunnen fietsen. Mooi dat Si mon dat hier even bewijst." (&)i DONDERDAG 23 JULI 2015 Geschke bevrijdt Giant na reeks van tegenslagen Andr. Talansky (VSt/CAN) op 32 seconden Rigoberto Uran (Col/ETI) op 1.01 minuut door Arjan Schouten De karakteristiek bebaarde Simon Geschke kraait het uit van geluk wanneer hij op Pra Loup als eerste over de finish rijdt. Hij boekt de eerste ritzege voor Giant-Alpecin deze Tour. foto Cor Vos Roy Curvers ETAPPE 22/161 KILOMETER Simon Geschke (Dui/GIA) 4.12.17 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17