Nederlander aan het roer bij multinational PepsiCo Koos H. overleden na 33 jaar cel NIEUWS 11 UNIEK VEILIGSTE SCOOTMOBIEL OOIT Een fantastische stap, stelt Henry Robben, hoogle raar marketing aan de Nyenrode Business Uni versiteit, waar Willemsen in de ja ren tachtig bedrijfskunde studeer de. Willemsens toetreding tot de raad van bestuur volgt op een twintigjarige carrière in de fris drank- en chipsindustrie, groten deels doorgebracht bij PepsiCo. Zoutjes Deze zoon van een witgoed importeur uit Oosterbeek begon ooit bij Campina, maar verruilde de zuivel al snel voor de zoutjes van Smiths. Toen die werden over genomen door de Amerikaanse snackgigant Lay's, begon manager Willemsen al met de focus op lo kale markten van de Benelux en daarna Noord- en Zuidoost-Euro pa. Als hoofd van het wereldwijde Lipton Ice-Teaproject, in samen werking met Unilever, zorgde hij de laatste tijd voor de introductie in onder meer China. Willemsen komt aan het roer op het moment dat het redelijk goed gaat met PepsiCo. Na een paar jaar verlies te hebben geleden zit het bedrijf nu in de lift. Hoog leraar marketing Robben: „Pepsi Co heeft last van de crisis gehad. Ze verkoopt luxeproducten. Mensen gaan minder uit en kie zen eerder voor een watertje." In 2014 draaide het concern met in totaal 274.000 medewer kers een omzet van 66 miljard dol lar, waarvan 6,5 miljard winst. Dit jaar verwacht de multinational met 8 procent meer winst af te sluiten. Dat maakt het voor Wil lemsen nog niet makkelijk om zich te bewijzen, weet Robben. „Je kunt beter instappen op het moment dat het slecht gaat, dan kun je alleen maar vooruit." Robben noemt het bijzonder dat een Nederlander aan de top komt van zo'n groot bedrijf, qua naamsbekendheid te vergelijken met Shell en Google. „Zeker bij Amerikaanse en Aziatische bedrij ven komen buitenlanders niet snel binnen. Die hebben een ei gen bedrijfscultuur en kiezen ei gen mensen die daar inpassen. Ne derlanders zijn over het algemeen niet de hiërarchische structuur ge wend die Amerikanen hanteren." Zweep Maar Willemsen die al twintig jaar bij PepsiCo werkt, kent het klappen van de zweep. Boven dien: Amerikanen kijken niet naar waar je allemaal CEO bent ge weest, maar naar wat je kunt, zegt Robben. „Willemsens kennis van het aanpassen van producten op loka le markten is essentieel. Amerika nen denken toch nog vaak dat Eu ropa één land is, maar hij weet hoe de landen en hun gebruiken van drank en snacks wisselen." Bang voor de toekomst van Pep siCo hoeft Willemsen niet te zijn, denkt Robben. Coca-Cola mag dan de marktleider op de cola- markt zijn, „Pepsi is een gerenom meerd merk, waar mensen expli ciet voor kiezen. Veel Coca-Cola drinkers willen geen Pepsi, maar dat geldt ook andersom. Dat maakt het interessant voor inves teerders." Bovendien houdt PepsiCo zich naast priklimonade ook bezig met snacks. En met name die divisie doet het goed, denk aan merken als Lay's, Doritos en Duyvis. Robben: „Het is een voordeel om meerdere merkartikelen on der je te hebben, want zo spreid je de risico's. Echter, investeerders kunnen zich ook afvragen of een concern wel genoeg kennis heeft van de verschillende markten." Zo maakt PepsiCo niet alleen fris drank en snacks maar ook Quaker havermout. De maatschappelijke roep om gezond eten door de toename van obesitas zal de komende jaren een uitdaging zijn voor een prik- en snackgigant als PepsiCo, denkt Robben. Desondanks ziet de hoog leraar de toekomst rooskleurig in. „De roep om gezond klinkt inder daad steeds luider, maar er blijven altijd mensen die vinden dat ze zelf mogen bepalen wat ze willen eten en drinken, ze vinden dat ze recht hebben op een lekkernij." Koos Hertogs was een van de meest besproken misdadigers die Nederland heeft gekend. De geboren Hagenaar werd veroor deeld omdat hij de meisjes Tial- da Visser (12), Emy den Boer (18) en Edith Post (11) vermoordde. De eerste twee martelde hij voor hun dood in een geluiddicht ge maakte folterkamer in zijn bo venwoning aan de Haagse Zuid- wal. Hertogs werd met nog meer kindermoorden in verband gebracht, maar daarvoor ontbrak voldoende bewijs. Na de moord op Edith Post werd Hertogs gepakt na een tip dat Edith haar belager had gebeten en dat in Den Haag een portier van nachtclubs en sekshuizen rondliep met een bijtwond. Dat was Koos Hertogs. Ook was hij gezien bij Ediths school en in de duinen waar haar lichaam werd gevonden. Zo verdween hij achter de tra lies na een leven vol misdaad. Toen hij in oktober 1980 werd ge pakt voor de moord op Edith Post was hij 31 jaar en had hij al vijftig veroordelingen op zijn naam staan voor geweldpleging, inbraak, gewapende roofoverval len, joyrijden en poging tot doodslag. Tientallen journalisten volg den in 1982 het proces van Her togs. De Haagse rechtbank werd zelfs met scherpschutters bevei ligd uit angst dat iemand hem zou willen bevrijden of juist li quideren. Hertogs werd met nog veel meer kindermoorden in ver band gebracht, maar daarvoor ontbrak voldoende bewijs. Hij ontkende steevast alles. Dat hield hij vol ook nadat hij voor de moorden op Tialda, Edith en Emy tot levenslang was veroor deeld. Rondom hem deden vele verhalen de ronde, onder meer een relatie met een rechter die iets met de perverse moorden te maken zou hebben en die hem deels zou hebben beschermd. De Haagse 'Mare Dutroux' zou mede daardoor nog met eni ge regelmaat het nieuws halen. Voor overplaatsing naar een tbs-kliniek legde hij eind jaren negentig een gedeeltelijke beken tenis af over de drie moorden. Tot gratie of begeleid verlof zou het nooit komen, mede door her nieuwde publiciteit. Koos Hertogs was al een tijd ernstig ziek. Enkele dagen gele den overleed hij in het zieken huis. Gratis uitgebreide brochure? Bel 0800 - 27 40 400 www.molenaar.nl molenaar X 2ÜjI1 i\ Inet Utóft/ DONDERDAG 23 JULI 2015 door Francine Wildenborg Terwijl we hier knabbelen aan een stokbroodje-kruidenboter of chips, snoepen ze in China van Lay's in-co- la-gewokte-kip-zoutjes. Op de loka le markten inspelen is precies wat miljardenbedrijf PepsiCo wil en waarvoor de Nederlander Eugène Willemsen (47) vanaf nu wereld wijd verantwoordelijk is. 6,5 In 2014 draaide het Amerikaanse concern Pepsico met in totaal 274.000 medewerkers een omzet van 66 miljard dollar, waarvan 6,5 miljard winst Eugène Willemsen. foto PepsiCo door Victor Schildkamp ROTTERDAM. Van alle tot levens lang veroordeelde bajesklanten in Nederland zat drievoudig kinder moordenaar Koos Hertogs het langst. Gisteren werd bekend dat hij deze week, 33 jaar na zijn ver oordeling, een natuurlijke dood is gestorven. Hij werd 65 jaar. Lekker erop uit, door het bos of over de heide. De Roadmaster is de sterkste scootmobiel ooit. U geniet van optimale stabiliteit door de vier luchtbanden. Hiermee kunt u uw grenzen verleggen. Ook in afstand want hij heefteen bereik tot maar liefst 70 km! Hij is zeer comfortabel door de unieke vering en exclusief verkrijgbaar bij Molenaar. Bel voor een gratis proefrit bij u thuis. OPVOUWBAAR Tot 20 km Binnen buiten Zeer compact vanaf €399,- OPVOUWBAAR Tot 70 km Zeer veilig Tot 20 km/u vanaf €1890,- OFFICIEEL GESELECTEERD PARTNER anu/b I eenvoudig i te bedienen luxe comfor tabele stoel optimaal geveerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11