Nerveuze en onsamenhangende verklaring Bart van U. voor rechtbank NIEUWS 7 Binnenkort ziet Van U zijn ouders Verdachte van de moord op Els Borst en zijn zus Loïs is paranoïde, fel tegen euthanasie en bang voor zijn zus. CheckCheck AutÖTrack een inrichting. „En ze had eierkoe ken meegebracht die ik nooit eet en lust, en dat wist ze." Bart adviseert de rechter Loïs' medische geschiede nis te onderzoeken. Of bij hem thuis te kijken. „Ik heb het gewoon ge daan." Bart laat het erbij. Hij lijkt er moe van. Zit voorover gebogen in het bankje. Advocate Noëlle Pieterse heeft in het rapport van het Pieter Baan Centrum gezien dat het 'plausi bel' is dat Bart 'sterk verminderd' toe rekeningsvatbaar is. Een deel van zijn waanbeelden zouden dus wél ergens op slaan. Pieterse wil dat Barts verkla ring van vandaag, met pijn en moeite voorzien van een enigszins begrijpe lijke rode draad, wordt onderzocht. Volgens haar is Bart gehéél ontoe rekeningsvatbaar. In dat geval kan de verdachte van twee moorden geen celstraf krijgen, enkel tbs. Eerst zal Bart 8 september weer voor de rechter moeten verschijnen, dan óók voor de moord op Els Borst. Daarover zegt hij vandaag niets. Wel valt op hoe fel hij tegen abortus en euthanasie is, waar zijn zus Loïs wél voorstander van was. Een van Borsts wapenfeiten als minister was de Euthanasiewet van de grond krij gen. Had Bart het daarom op Borst ge munt? Na afloop van de rechtszaak zegt Pieterse alleen dat Bart daar te gen haar nog nooit iets over heeft ge zegd. Bart van U. heeft binnenkort een ontmoeting met zijn ouders. Het is de eerste keer dat de moorde naar van Els Borst en van zijn ei gen zus Loïs zijn ouders weer zal ontmoeten na zijn arrestatie. De ouders doen dat in het kader van het project 'Slachtoffer in beeld' dat slachtoffers en daders van mis drijven moet helpen bij de ver werking. ^-IKOOPJEDEALdagaanbieding 22 juli op op Overzetzonnebril met polariserende glazen; handig én mooi! Korting 74% U bespaart 37,- Sléchts 12,95 Zwartgrijs pak, bruine schoenen, halflange baard en stiknerveus. Als Bart van U. ver schijnt in de rechtbank van Rotterdam voor de (nog niet inhoudelijke) rechtszaak over de moord op zijn zus Loïs, valt op hoe oud hij eruit ziet. Veel ouder dan op de politiefoto's die van Bart (nu 39) circuleren. Op de publieke tribune zit zijn di recte familie. Ze kijken naar Bart, hun eigen broer en zoon, maar óók de moordenaar van hun dochter en zus. Niet lang na de arrestatie voor die moord, begin dit jaar, kreeg de fa milie tot overmaat van ramp te horen dat Bart een jaar eerder waarschijn lijk ook oud-minister Els Borst om het leven had gebracht bij haar huis in Bilthoven. Bart kijkt niet om. Met zijn advo caat Noëlle Pieterse heeft hij op pa pier gezet wat hij wil zeggen. Dat doet hij tegen de rechter, want de po litie vertrouwt hij niet. Bart van U. heeft een lange ge schiedenis van waanideeën en paranöide gedachten. Bart schraapt zijn keel. Hij is ner veus. „Ik heb het dossier gedeeltelijk bekeken", stamelt hij. Zijn stem is iel. „Niet dat ik niet geïnteresseerd ben..., maar het is moeilijk. Ik heb meer aan mijn hoofd dan lezen." Dan begint hij zijn verklaring. Er is de eerste zinnen geen touw aan vast te knopen. Het gaat over 1984, dat hij bij een vriendje speelde, dat je bij communie doen op de schoot moet zitten bij kardinaal Simonis... Bart sleept de nationale ombudsman erbij en mompelt bijna onverstaan baar. Hij zit gebogen over zijn papier. Het is wartaal. De rechter adviseert: „Blijft u bij wat u op papier hebt gezet." Dat doet Bart. Er komt enige lijn in. Bart praat over Loïs, zijn zus met wie hij een huis deelde. Ze kleineerde hem, zegt hij. Ze wilde hem steeds gek laten verklaren. Loïs zou zijn huis op 'slinkse wijze' hebben afgepakt. „Loïs en ik hadden altijd ruzie." Loïs maak te de stofzuigerslang kapot, de af voer, ze drukte een sigaar uit op zijn pak. Ze had zijn veiligheidsplan zoek gemaakt en zonder overleg de trap 'heel slordig geverfd'. Ze kwam op zijn werk om hem te treiteren 'of stof zuigerslangen door te snijden'. Löis was vóór abortus en euthanasie. Bart is daar tegen. „Loïs wilde euthanasie op mij laten plegen." Bart was bang voor Löis. Hij moest kiezen, 'voor haar of mijn leven.' „Ik heb er spijt van dat ik me zo moest verdedigen", zegt Bart over 10 januari, de dag dat hij Loïs met messteken ombracht. „Maar onder dezelfde omstandig heden zou ik het zo weer doen." Hij bond haar vast op de trap. Waarom, vraagt de rechter. „Ja waarom", zegt Bart, „omdat ik wegwilde. En ik kon niet weg." Als de rechter probeert uit te vinden wat er op 10 januari gebeur de, vraagt Bart zich hardop af waar om zij hem altijd treiterde en waar om ze hem wilde laten opbergen in Bart was bang voor Loïs. Hij moest kiezen voor 'haar of mijn leven' ALTIJD 165.000 AUTO'S ONLINE OOK DE JONGSTE MODELLEN VIND JE OPAUTOTRACK WOENSDAG 22 JULI 2015 'Mij n zus nam eierkoeken mee, die eet ik nooit!' DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen y Makkelijk over je bestaande bril heen te plaatsen y Geen last meer van laaghangende zon in de auto y Geschikt voor dames en heren y Keuze uit zwart en bruin Adviesprijs 49,95 door Victor Schildkamp en Adrianne de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7