6 NIEUWS Duizenden lopers zijn weer op weg in de Nijmeegse Vierdaagse. Een bont gezelschap met als oudste de 91-jarige Fin Yrjö Saraste, die net een minuut te laat finishte en dus niet meer mag starten. Op de eerste dag - met opvallend veel blaren - vielen 697 mensen uit. Het legioen heeft al uren geleden de gang erin gezet. De persfo tografen zijn weg. De scanners die elke wandelaar start- recht geven ook. De Nijmeegse Wedren is letterlijk leeggelopen. Bijna dan, want Leo Hoogweg (64) staat er nog. Half negen. Hij kijkt op zijn horloge. Wacht al drie kwartier op een wandel- maat die nog steeds niet is ko men opdagen. „Ik bel hem net. Slechte verbinding. Ik verstond dat hij op de brug was en dat we elkaar zouden zien." Daar staat hij te ijsberen, de uit beton opgetrokken Zaandam mer. Ex-timmerman, tegenwoor dig parttime docent aan een mbo-school, ex-judoka en 'voor de conditietraining' lid van een worstelvereniging. Fit is hij on danks een kunstheup en een pro bleem met zijn voet, maar maan den van kilometers vreten drei gen voor niets te zijn geweest als hij niet meteen vertrekt. Een man van de Vierdaagse-organisa- tie noteert zijn nummer. Ouder wets met de hand. Grote geïrriteerde stappen. „Ik moet aansluiting krijgen met de achtersten", zegt Hoogweg. Pept zichzelf op. „Hier komt het nu op aan." Hij wijst naar zijn hoofd. Een boze inhaalrace be gint, van achter de bezemwagen. Het Nijmegen dat niet wan delt, is tot leven gekomen. Men sen die de stereo voor de deur hadden gezet voor knalharde stampmuziek rollen snoeren op. „Ik loop nou effe door tot ik weer onder de mensen zit", praat Hoogweg zich moed in tus sen het verkeer. Hij schudt het hoofd. „Dit is niks. Helemaal niks." De bezemwagen is een kwartier geleden gepasseerd, lacht een behulpzame jongen die languit op het asfalt ligt. Zijn zat te vrienden zingen liedjes, zoals de oude garde van de wandelaars nog steeds het Vierdaagselied zingen. De naam van deze ru briek verwijst naar een strofe uit dit lied: 'flinke benen'. De jon gens zijn de nachtbrakers van de Vierdaagsefeesten die in de klei ne uurtjes een erehaag vormen voor het vroegste wandelvolk. Een mooie traditie in Nijmegen. Op de Waalbrug nog twee lo pers. Eentje uit Soest die te laat startte omdat de NS het liet afwe ten. „Ik vind het heerlijk zo. Geen muziek, geen drukte", zegt de Soestenaar. Gezelligheids mens Leo steekt hem voorbij maar kijkt vreemd op als de Soes tenaar een paar kilometer verder weer voor hem loopt. „Hij snijdt af, die gozer!" Een ambulance komt luidruchtig voorbij. Be zorgdheid verdringt boosheid bij de grote man die doorstapt. „Mijn maat zal toch niet van zijn fiets zijn gevallen?" Jet Wieland is er nog met haar vriendin. Ze klappen voor Hoogland. „Wilt u een peperkoek" vraagt ze. Zijn ge zicht klaar op. De staart van het peloton komt in zicht. Telefoon van de vriend. O, die was ge woon gestart. Om kwart voor acht. Misverstandje. Verslaggever Bob van Huët zet voor deze krant de komende dagen zijn tent op in Nijmegen voor de rubriek FLINKE BENEN Het is begonnen De Vierdaagse is weer begon nen en traditioneel is dit de Dag van Eist, waarbij de deelnemers langs cheerleaders lopen.. foto Piroschka van de Wouw/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6