I Verdachte wapenvondst woonde pal Nederland wordt warmer en dat heeft voor- en nadelen 4 NIEUWS K 2015 wordt wereldwijd het warmste jaar ooit, voorspellen Amerikaanse klimatologen. Juni was al de vierde maand dit jaar die gemiddeld warmer was dan het vorige record. Nederland heeft deze zomer ook al een hittegolf achter de rug. Vijf gevolgen van stijgende temperaturen voor het leven in Nederland. I -? I k LEKKER OP VAKANTIE IN EIGEN LAND MEER CRIMINA LITEIT CHATEAU NEERLANDAIS KLAMME NACHTEN "LA." fcvj V *14 m a Vervelende gevol gen van de opwar ming van de aarde zijn er genoeg, maar niet alles is akelig. „Wat in de jaren 6o een war me periode was, noemen we nu een normale zo merweek. Toen was het 20 graden gemiddeld in de zomer, nu is dat 22. Daar komt deze eeuw nog 2 graden bij. Nederland heeft nu het kli maat van Parijs in het jaar 1900 en het wordt het kli maat van Bor deaux", zegt mete oroloog Ben Lan- kamp van Weerpla- za. Vakantie in ei gen land wordt qua zomerweer hartstikke lekker. Misschien wel veel aangenamer dan een verblijf in Zuid-Frankrijk of Spanje waar plus 40 graden Celsius zal worden geme ten. Een nadeel: mogelijk zal de tweede helft van le eeuw ook veel natter zijn dan nu. Veiliger wordt het er niet op. Een war mer Nederland ver hit ook de gemoe deren. Craig Ander son, een Ameri kaanse professor in de psychologie, becijferde dat een temperatuurstij ging van 4,4 gra den tot gevolg heeft dat er 34 moorden per 100.000 inwoners meer zullen zijn. Amerikaans en Brits wetenschap- Koffieknaller: 100 NOIR koffiecapsules pelijk onderzoek uit de jaren 90 toonde al aan dat er een verband is tussen hitte en cri minaliteit. Niet al leen geweld, maar ook diefstal stijgt mee met de tempe ratuur. Maar dat houdt op als het echt tropisch wordt. Boven de 30 graden Celsius wordt het ook voor vechtersba zen en andere on verlaten te heet. De NVKL, de branchevereniging voor bedrijven in de koudetechniek, is er klaar voor. „Als de tempera tuur zo blijft stij gen, komen er nog veel meer airco's in de Nederlandse wo ningen", voorspelt manager Koen van de Sande. „In 2010 waren er 885.000 woningen met een airco en dat zijn er nu al 1 miljoen. Dan tel ik al die los se verrijdbare units niet mee, want dan zijn het er nog veel meer." De hitte moet vooral uit de slaapkamer wor den geweerd. „In een geconditioneer de slaapkamer slaap je toch beter als het zo heet is als in de afgelopen weken." Bijna de helft van alle air co's wordt besteld door 55-plussers. Bijkomend voor deel: muggen hou den niet van air co's. Goede wijn komt uit het zuiden, maar niet lang meer. Voor wijn boer Marius van Stokkom kan het niet heet genoeg worden. Hoe war mer, hoe beter de wijn. Volgens 's lands oudste wijn boer floreert zijn wijngoed bij een mooie zomer. „Maar die hebben we nu echt niet. Het moet heel, heel warm wor den wil het nog iets worden. Het voorjaar was te koud. Weten die Amerikanen dat wel?" Zijn Domein de Linie in Ma de produceert tussen de 10.000 en 15.000 flessen per jaar. Ne derland wordt lang zaam wijn- land, zeker als het kli maat echt tot hogere temperatu ren leidt. „Er is nu al 200 hectare wijngaard in Neder land." Dat zal bij hoge re tempera turen snel groeien. €39,95 Zeker zestig pistolen en revol vers. Maar liefst 36 automatische wapens, bijna allemaal uit voor malig Joegoslavië. Met stijgende verbazing moeten de recher cheurs de twee opslagboxen op een Nieuwegeins industrieter rein hebben leeg gehaald, vorige week woensdag. Ze vinden zelfs negen handgranaten, duizenden stuks munitie en tien kogelwe rende vesten. Alles opgeborgen in twee kluizen. Klaar voor gebruik. Tegelijk met de ontruiming in de opslagboxen vallen agenten op zeven plekken binnen in Nieuwe gein, Utrecht, Wijk bij Duurstede en Tiel. Ook daar vinden ze een klein wapenarsenaal, waaronder een mini-uzi. Bovendien vonden de agenten cocaïne, hasj en xtc-pillen. Twee hele snelle auto's werden in beslag genomen. „Die combinatie duidt meestal op mensen met hele verkeerde plan nen", zei de baas van het Open baar Ministerie, Herman Bolhaar, er gisteren over. De hoofdverdach ten wanen zich onaantastbaar. Een van hen woont in een appar- kV TTI «3iÉ*v Ski?» Meer geweld, meer muggen en meer wijn door Ton Voermans wk&*za z; t Ga voor écht lekkere koffie! Keuze uit 4 smaken: Vivo, Luce, Barista of Gran Cru door Raymond Boere en Yelle Tieleman €9?5 UTRECHT. Een van de hoofdver dachten die betrokken zou zijn bij de grootste wapenvondst ooit, woonde doodleuk naast het poli tiebureau van Nieuwegein. Met ze ven handlangers wordt hij ver dacht van het voorbereiden van geweld en mogelijke liquidaties. Een deel van de grootste wapenvondst ooit. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4