&GOI 5 0 KLEINGELD Mijn geld ik Elke week vraagt de redactie een bekende streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwes lies. Vandaag Wesley Sekewael (22), student werktuigbouw kunde uit Oost Souburg. Hij redde een uit 1946 stammende Scheldekraan uit de handen van een metaalhandelaar. door hans puik Ik geloof sterk in zelfstandigheid en in zo min mogelijk afhankelijk zijn Memo met een foto „Ik had spijt gekregen als deze kraan bij het oud ijzer terecht was gekomen en ik niks had onderno men. In Vlissingen staat het erfgoed op de tocht. Dan heb ik er alles voor over, om daar ook maar iets van terug te krijgen. Vooralsnog kost het reddingsplan 6000 euro, waarvan ik 4000 uit eigen zak heb betaald. De bedoeling is dat ik op den duur met behulp van fondsen, particulieren en bedrijven al het geld weet terug te halen." „Het is een soort opdracht die ik vervul voor Vlissingen. Het Schelde- terrein is een maritieme stadswijk in ontwikkeling, waarbij het wense lijk is dat er reuring komt in dat ge bied en het aantrekkelijk wordt gemaakt voor ondernemers. Dit pro ject is een aanzet daartoe, maar we zijn er nog niet. Het draait momenteel om de restau ratie van de kraan. Daarvoor hoop ik dat nog meer mensen zich aan bieden om door middel van geld of specifieke diensten hulp te bieden. Bijvoorbeeld de stoomketel, het meest bepalende onderdeel van dit project, moet opnieuw gemaakt worden. Aan die restauratie hangt een prijskaartje van bijna een ton. Materialen, staalprofielen, professio nele lassers, we kunnen ze allemaal goed gebruiken. Het zou het mooiste zijn als een ke telbouwer tegen gereduceerd tarief mee wil werken aan het bouwen van een stoomketel." „Mijn ouders betalen mijn studie en in combinatie met studiefinancie ring lukt het rond te komen. Voor jongeren wiens ouders geen financi ële bijdrage leveren aan hun oplei ding, is een bijbaantje een must. Ik heb begrepen dat vanaf komend schooljaar een hoop gaat verande ren op het gebied van studiefinan ciering. De basisbeurs vervalt voor hbo en universiteiten. Ik verwacht dat studeren weer meer iets voor de bovenlaag van de bevolking wordt. Het voornaamste alternatief is het afsluiten van een lening." „Nee, ik ben per definitie tegen lenen. Ik geloof sterk in zelfstandig heid en in zo min mogelijk afhanke lijk zijn. Dat geldt voor alles in het dagelijks leven, maar zeker voor fi nanciële zaken." „Mijn hobby is het verzamelen van technische oude spullen, in het bij zonder stoommachines. Voor speci fieke modellen heb ik veel over. Ik kijk vaak op Marktplaats en ga naar veilingen om modelstoommachines te zoeken. Helaas zijn er vaak meer dere verzamelaars geïnteresseerd, dus moet je tegen elkaar opbieden." „Voor de duurste machine betaalde ik 750 euro, maar de gemiddelde prijs is 300 euro per model. Ik heb een kritische smaak en verzamel lang niet alles. Alleen de zelfge maakte stoommachines, waarvan je kunt zien dat er veel aandacht aan besteed is. Van die bijzondere hand werken kom je maar sporadisch tegen." „Oude spullen en antiek houden hun waarde vast, is mijn overtui ging. Of je geld op de bank zet of het investeert in antiek komt op hetzelfde neer. Mocht er een dag komen dat ik gebrek heb aan finan ciën, verkoop ik kopstukken uit mijn verzameling weer door." „Daar denk ik regelmatig over na. Dan kijk ik naar het verhaal van mijn opa. Hij kreeg alzheimer en be landde in een verzorgingshuis. Als je oud en hulpbehoevend wordt, is dat de plek waar je zeker niet terecht moet komen, zo heb ik met eigen ogen gezien. Ik hoop dan ook, alhoe wel ik nog geen eigen huis heb, dat ik oud mag worden in mijn eigen woning. Mijn wens is tegen die tijd vol doende geld te hebben om in dage lijkse behoeften en zorg te kunnen voorzien en zover mogelijk van een verzorgingshuis weg te blijven." Nu basis kleding kopen BESPAARTIP Of ie trekt de stekker eruil woensdag 22 juli 2015 K BEN PER DEFINITIE TEGEN LENEN' 44 W Waarom betaalt iemand duizenden eu ro's voor het redden van een stoomhijs- kraan? Waarop baseer je datje het geld uiteindelijk terugkrijgt? Is het leven van een student betaalbaar? Ben jij een voorstander van lenen? Heb je dure hobby's? Hoeveel geld gaat er in zo'n verzameling zitten? Vind je die prijzen niet te hoog? Maak je je zorgen om je oudedagv- oorziening? 300 euro mogen jongeren van 16 en 17 bijverdienen in de zomermaanden. Voor jongere en oudere tieners gelden an dere regels. Zie loonwijzer.nl. Als het 30 graden is - in de schaduw - dan is shoppen het laatste waar je zin in hebt. Toch is het slim om nu goede, duur zame basiskleding stukken in te slaan. Vrijwel alle kleding winkels houden uit verkoop, ook online. Koop geen trendy kleding maar basics zoals singlets, shirts, overhemden of een spijkerbroek. >>b ilk! hu Iltrï HÜHIMG h We weten dat we appara ten niet in de stand-by stand moeten zetten van wege het brandgevaar. Maar al die apparaten vreten ook nog eens ener gie. Als ze uitstaan! Alles kan in een keer gemakke lijk uitgeschakeld worden als alle apparaten op één stekkerblok zijn aangeslo ten. Wesley Sekewael verzamelt oude technische machines, foto ruben oreel Memobriefjes en bood schappenlijstjes zijn zó vo rige eeuw. Nu is er een app om belangrijke zaken niet te vergeten. NINE (iOS, €0,99) doet dat op een origi nele ma nier: niet met tekst, maar met foto s scheelt tikwerk en dus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49