GOI 3 DE KLANT IS KLOOTWIJK Bij een kruidenier kosten pannetjes minder dan een pond spek 'Doe het zelf' Weg met die aluminium pannetjes! Koken in robuust gietijzer helpt tegen b I oedarmoede. Wonderlijk bericht. Sensatie. Maar het haalde de voorpagina's niet eens. Giet ijzer tegen bloedarmoede. Wie een pan nodig heeft gaat naar een supermarkt met een rommelmarkt onder dak, voor een spotgoedkoop anti-aanbak- kertje. Aluminium pannetjes hebben het Hollandse huishouden veroverd. Wie iets anders wil moet niet bij de kruidenier wezen maar bij kookwinkels. Goed maar duur. Bij een kruidenier kosten pannetjes minder dan een pond spek. Deze goed kope krengetjes, of de wat duurdere goedkope bij Albert Heijn waar de naam Jamie Oliver op staat, wat geen enkele betekenis heeft, al deze non-stick panne tjes, slijten snel. En ze helpen niet tegen bloedarmoede. Heb je de armoe, dan zit er onvoldoende ijzer in je bloed. Een bloedarmoedig mens wordt snel moe, kan zich lamlendig voelen en erger. IJzer haalt een mens uit eten. Af en toe een paard en je zal van bloedar moede geen last hebben. Een Ca nadese onderzoe ker ontmoette veel mensen en kinderen in Cam bodja met ern stige bloedarmoede. Hij bedacht er iets op. Hij liet een brokje ijzer gieten in de vorm van een visje. Dat visje moet bij het eten in meegekookt worden. Het geeft wat ijzermoleculen af aan het maaltje en zo krijgen mensen ijzer binnen. Waarschijnlijk wist de onderzoeker niet beter dan dat iedereen in de wereld in goedkope aluminium pannetjes kookt. Daar krijg je geen spat ijzer mee binnen. Nou was ik, voor een tv-programma waar ik aan meewerkte, in Zweden, in een ijzergieterij in het plaatsje Skeppshult. De ongeëmailleerde gietijzeren pannen zijn genoemd naar de plaats waar de fabriek staat. Een van de managemers vertelde over de voordelen van koken in gietijzer en zei iets wat ik nooit eerder had ge hoord en niet zomaar kon geloven. Kook je je eten in een ijzeren pan dan krijg je ijzer binnen. Nu dat bericht uit Canada. Het gietijzeren visje helpt. Maar een heel klein beetje. Een pan zelf helpt ook. Rennen naar de winkel. Om een gietijzeren pan. Er zijn fantastische Franse gietijze ren pannen, maar geëmailleerd. Het is de vraag of je daar ijzer uit los kookt. De on- geëmailleerde prachtpannen van Skepps hult zijn dan beter. Er is nog een Zweeds merk. Ronneby Bruk. Met lichtgewicht gietijzeren pannen. Ook goed spul. De Zweden (zie ronnebybruk.nu) doen of het Zweeds ijzer is, maar ze laten hun pan nen in China gieten. Helpt ook, Chinees gietijzer, tegen bloedarmoe. Na die succesvolle première kreeg ze mailtjes van mensen die ook zoiets wilden beginnen. Sindsdien heeft het concept zich als een olievlek ver spreid. De kracht van Repair Cafés is vol gens Postma dat ze gratis toeganke lijk zijn, dicht bij huis liggen en vaak gezellig zijn. Ze zou graag willen dat fabrikanten weer repareerbare spul len gaan maken. Postma merkt dat repareren, in tegenstelling tot vroe ger, bij veel mensen niet meer in het systeem zit. Met als gevolg dat vak kennis snel verdwijnt." Niet alleen de vakkennis dreigt te verdwijnen, het repareren van spul len is vaak ook nog eens heel duur. „Breng maar eens een kapotte stof zuiger terug naar de winkel," zegt ex pert Gerard van de Repair Shop Haaksbergen. „Je bent zo 80 euro verder. Kijk alleen al naar het uur loon. En als het om een wat ouder apparaat gaat, moetje als klant maar hopen dat het defecte onderdeel nog verkrijgbaar is. Gerard merkt dat vooral 'de nieu were apparaten' moeilijk te repare- ren zijn, zoals laptops of compact ca mera's. „Het zit al in de naam: zo'n camera zit zo compact in elkaar, dat het al een hele klus is om het ding überhaupt uit elkaar te halen." Ondersteuning Het Repair Café Haaksbergen maakt deel uit van de in 2010 door Postma opgerichte Stichting Repair Café. De stichting biedt professionele onder steuning aan lokale groepen in bin nen- en buitenland die zelf een Repair Café willen beginnen. In Haaksbergen hebben ze het ge dachtegoed van de stichting zelfs nog iets doorgetrokken. Grote spul len, zoals een tweezitsbank met ka potte leuning of een defecte vaatwasmachine die niet in het Re- pair Café gemaakt kunnen worden, kunnen naar de zogeheten Hobby werkplaats worden gebracht. In deze werkplaats, aan de rand van Haaks bergen, wordt maximaal drie uur aan een reparatie besteed. De Hob bywerkplaats is niet gratis, maar van de 2,50 euro die wordt gevraagd zal niemand wakker liggen. 3THINKWARE X 500II Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 22 juli 2015 Reageren? wouter.klootwijk@persgroep.nl 44 Wie een eigen Repair Café wil beginnen, kan voor 50 euro een startpakket aanvragen bij Stich ting Repair Café Nederland. In dit pakket zit onder meer een handboek, met daarin tips over hoe je repareerdeskundigen en een geschikte locatie kunt vin den, hoe je aan gereedschap komt, hoe je publiciteit gene reert en hoe je fondsen werft voor het project. Het pakket bevat ook nog eens verschil lende soorten promotiemateri aal. Verder brengt de stichting kan didaten in contact met mensen in de buurt die ook van plan zijn een Repair Café te beginnen. Ook bestaat de mogelijkheid om lid te worden van het Neder landse Repair Café-netwerk. Meer info op repaircafe.nl Gebruiksgemak en 0806 beeldkwaliteit overdag goed 256 GB geheugen Batterijduur en extra mogelijk- vanaf €125 heden beperkt 64 GB geheugen vanaf €239 Heeft veel extra mogelijkheden, scoort redelijk Beeldkwaliteit in het donker is matig, batterij is matig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47