Zwarte doos voor de auto 2 I &GOI Nederland telt zo n 300 repair cafes, gelegenheden waar veelal gepensioneerde techneuten allerhande apparaten repareren voor niets. Elk jaar komen er meer bij.Sinds het uitbreken van de crisis gaan mensen zuiniger met Test 1, 2, 3 hun spullen om'. doorjeroen kreule Het merendeel van de specialisten is gepensioneerd, maar helpt graag: repareren zit in hun bloed Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met dashcams. MIOMIVUE 658 TOUCH 256 GB geheugen vanaf€170 6 Daar zitten ze, de experts van Repair Café Haaks bergen, gebroederlijk naast elkaar achter een lange tafel in een zaaltje van de bibliotheek. Zoals Hennie, heel handig met fietsen. Daarnaast zit Bennie: voor reparatie van meu bels moetje bij hem zijn. Dan Henk en een andere Bennie, de juiste man nen voor defecte apparaten waar een snoertje aan zit. Huub is van de tech niek in het algemeen, Gerard en Lau rens ook. Meestal duiken ze met twee man tegelijk op een kapotte heggen- schaar, koffiezetapparaat of stofzui ger: samen zijn ze er vaak snel uit. Het is halverwege de ochtend, de specialisten hebben even niks om handen. Niet erg, op deze tropische woensdag. Op tafel ligt een span ningsmeter, onder de tafel een krat gevuld met schroevendraaiers, een waterpomptang en ander gereed schap. Een stuk of tien klanten zijn vandaag al geholpen, nu is het tijd voor een kop koffie en wat klets praat. Ze veren op als een wat oudere vrouw met een grote, grijze koffer zich meldt bij de intake-tafel. Want voordat de experts een defect appa- raat onder handen mogen nemen, moet de klant een (eenvoudig) for mulier invullen en ondertekenen. Zo zijn de regels. Het heeft onder meer met aansprakelijkheid te maken. I itting „Ha, een hele oude Pfaff," zegt Lau rens. Gerard glundert. „Zulke naai machines zie je niet meer zo vaak." Het lampje is stuk, zegt de 72-jarige mevrouw Hanstede, terwijl ze de naaimachine uit de vaalgrijze koffer haalt. Normaal gesproken is ze zelf prima in staat om lampjes te vervan gen, maar in dit geval krijgt ze het kapje waar de fitting achter zit niet open. Met een schroevendraaier heeft ze aan de bovenkant voorzich tig wat zitten prutsen, maar er ge beurde niks. Laurens en Gerard knikken begrip vol en bekijken de oude Pfaff nog eens goed. Dan schuift Laurens het kapje er vervolgens heel soepeitjes af. „Kijk, u moet alleen even aan de zij kant drukken, dan lukt het," zegt hij. Hanstede kan er om lachen. Ze bezit het apparaat al sinds haar zestiende en heeft er talloze winterjassen op genaaid. Nu gebruikt ze de Pfaff vooral voor kleine herstelwerkzaam heden van kleding en appelplukzak- jes. Met een nieuw lampje a 4,95 euro - in de gauwigheid gekocht bij een onderdelenwinkel om de hoek van de bibliotheek - kan ze vanmid dag eindelijk weer met haar trouwe naaimachine aan de slag. Nederland telt intussen circa 300 re- pair cafés. Wereldwijd zijn er 750 Re- pair Cafés in 18 verschillende landen, waaronder Japan, Australië en Chili. De experts van de gratis toeganke lijke Repair Cafés zijn stuk voor stuk vrijwilligers die wel raad weten met een haperende cd-speler, een defect tostiapparaat of een trui met gaten erin. Gereedschap is aanwezig, klan ten mogen meehelpen. Reparaties kosten niets, tenzij er nieuwe onder delen nodig zijn. In elk Repair Café staat een fooienpot, want een vrijwil lige bijdrage wordt gewaardeerd. Dat geld is niet bedoeld voor de vrijwilli gers, maar onder meer om nieuw ge reedschap te kunnen kopen. Repair Café Haaksbergen, afgelopen januari van start gegaan, is één keer per maand open. Volgens coördina tor Leo Veldhuis komen er op een woensdagochtend tussen de twintig en veertig mensen uit Haaksbergen en omgeving met hun kapotte spul len op af. „De belangstelling is groter dan ge dacht, we hebben veel tevreden klan ten. We zitten er zelfs aan te denken om wat vaker open te gaan. Sinds het uitbreken van de crisis gaan mensen zuiniger met hun spullen om. We zijn met z'n allen milieubewuster gewor den. Als iets kapot is, gooien we het niet met een weg, maar proberen we het steeds vaker een tweede leven te geven." Journaliste Dat het Repair Café aan zo'n enorme opmars bezig is, is te danken aan Martine Postma, voormalig journa liste. Zij schreef veelvuldig over mi lieu en duurzaamheid en wilde meer doen dan alleen maar schrijven over bijvoorbeeld afvalvermindering en C02-uitstoot. Ze vond (en vindt) het vreselijk dat we met z'n allen zoveel spullen veel te makkelijk weggooien. „Veel apparaten waren vroeger rela tief duur, nu niet meer. Neem een waterkoker, die heb je al voor minder dan tien euro. Als ie kapot is, denken mensen al snel: ik gooi de oude weg en koop een nieuwe. Zonde. Vaak zijn spullen met een kleine in greep te repareren." Haar eerste Repair Café was in oktober 2009, in de foyer van een theater in Amsterdam- West. Zo'n tachtig mensen kwamen er op af. De experts had Postma via via geregeld. woensdag 22 juli 2015 Van een afstandje zien ze eruit als na- vigatie-apparaten, maar in werkelijk heid zijn het vaak dashcams die aan de voorruit van de auto hangen. Je kunt er filmpjes mee maken van onbe suisde inhaalmanoeuvres, verkeers ruzies, ongelukken en files. Natuurlijk kun je er ook prachtige beelden vast leggen van die onvergetelijke bergpas in Zwitserland of die prachtige autorit over de Zeelandbrug, maar de meeste mensen gebruiken de dashcam vooral als een soort zwarte doos, waarbij de beelden kunnen fungeren als bewijs last in een rechtszaak. Lekker belangrijk, hoor ik u denken, maar voor de ANWB was de stijgende verkoop van de dashcams een reden om tien modellen te testen. De came raatjes werden onder alle mogelijke omstandigheden getest, bij daglicht en in het donker, bij hoge snelheid en bij lage. Ook werd er gekeken naar extra functies zoals GPS, 'Lane De- parture Warning System' (piept als je over een doorgetrokken witte streep over de weg rijdt), flitspaalsignalering en 'frontal crash warning system', dat waarschuwt voor mogelijke botsingen met voorgangers. Genoeg jargon: hiernaast de top drie. Reageren? geldengoed@persgroep.nl so Goede beeldkwaliteit bij daglicht, gemakkelijk in het gebruik Batterijduur kan beter RUIM BAAN VOOR HET Repair Café 44 v. i.n .r iVV' ra kis te r5f-nerC''' UfmsrwnSnfU"1 De reparateurs van het Repair Café zit ten in de regel goed in hun gereedschap. Hennie, Bennie en de collega's van het Re- pair Café in Haaksber gen buigen zich over een oude Pfaff. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46