Elfstedentocht Friesland Eindelijk iemand die zegt wat hij denkt, meent zijn snel groeiende schare fans Zakentycoon en 'blaaskaak' Donald Trump doet het tot ieders verbazing verrassend goed in de peilingen. Agent neergestoken Drie Spaanse journalisten mogelijk ontvoerd in Syrië NIEUWS 3 Opmerkelijke uitspraken van Donald Trump dien heeft de Republikeinse Partij zich van Trump gedistantieerd. Toch is het de vraag of het nu echt gedaan is met The Donald. Per slot van rekening trekt hij zich van nie mand iets aan en met een vermogen van naar eigen zeggen tien miljard dollar hoeft hij dat ook niet. Zo ook gisteren, toen hij voor de tv-camera's een mobiele nummer voorlas dat zou toebehoren aan presidentskandidaat Lindsey Graham, aat dat nou net de man zijn die de dag ervoor Trump als de 'eikel der eikels' bestempelde. Het is waarom zijn aanhangers zo van hem houden. Amerikaanse columnisten stellen zichzelf inmiddels de vraag hoe de wereld eruit zou zien als Trump pre sident wordt. Het levert dolkomische stukjes op. Bijvoorbeeld over hoe Trump met Iran onderhandelt over een nucleaire deal. „Ik zou morgen al het uranium in Iran kunnen kopen met het geld dat ik van NBC heb ge kregen voor één seizoen", fantaseert journalist Jerry Adler. Kan Trump dan écht de nieuwe president worden? Afgaande op de peilingen luidt het antwoord 'néé'. Hij maakt geen schijn van kans te gen de gedoodverfde Democrati sche tegenkandidaat, Hillary Clinton. Hij scoort 34 procent van de stemmen, zij 51. De verkiezingen zijn pas in no vember volgend jaar. Trump heeft de tijd. 'Ze hebben drugs bij zich, ze brengen criminaliteit mee, het zijn verkrachters.' 'Er is nooit zo'n slechte minister van Buitenlandse Zaken geweest als Hillary.' 'Ik weet wat te doen om ISIS aan tafel te krijgen, of beter, ISIS heel snel te verslaan. Maar ik vertel nog niet wat dat is.' 'De werkloosheid schommelt tussen 18 en 20 procent. Die 5,6 procent moet je niet geloven. Geloof het niet.' 'Hij is geen oorlogsheld, want hij werd gevangen genomen. Ik houd van mensen die niet gevangen worden genomen, oké?' Er werd altijd besmuikt om ge lachen. Donald Trump die weer eens dreigde mee te doen aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Trump als president? Dat zou een goede grap zijn. Want wie neemt die man, die schreeuwlelijk met zijn rare, blonde haardracht, nou - als politicus - se rieus? Ook dit jaar werd weer flink ge gniffeld toen Trump aankondigde het Witte Huis te willen betrekken. Hij pakte nu zelf de handschoen op door zich een maand geleden kan didaat te stellen, nota bene in het Re publikeinse kandidatencircus met meer dan 25 serieuze deelnemers. Toen gebeurde er iets waar niemand rekening mee hield: Trump neemt in de Republikeinse kandidatenrace kei hard de leiding in werkelijk alle pei lingen. De jongste is die van zender ABC en de Washington Post, waarin 24 procent van de ondervraagden zegt op Trump te zullen stemmen. Jeb Bush, tot nu toe de meest kans rijk geachte Republikeinse presidents kandidaat, eindigt op een tweede plek maar heeft met 12 procent abso luut het nakijken. Wat verklaart de opmars van Trump? Om te beginnen zijn rücksichtsloze stijl. Waar andere Re publikeinse kandidaten hun woor den wikken en wegen gaat Trump er met gestrekt been in. Illegale Mexicanen? Allemaal ver krachters en criminelen. Hoge muur bij de grens, deur op slot en klaar is Kees. Oorlogsheld en gevierd politi cus John McCain? Helemaal geen oor logsheld. IS? Trump heeft een 'feil loos' plan om dat kwaad uit te roeien. Eindelijk iemand die zegt wat hij denkt, meent zijn hard groeiende schare fans. „Mensen zijn de politiek correcte Republikeinen die weigeren om het probleem van de illegale immigratie onder ogen te zien moe. Mensen luis teren nu. Ze zijn het geleuter van an deren beu. Je kan zeggen over Do nald Trump wat je wil, hij is een man van daden en hij doet wat hij zegt", aldus de conservatieve com mentator Pat Buchanan. Het is niet alleen zijn naamsbe kendheid en controverse die ervoor zorgen dat hij veel aandacht gene reert. Trump heeft namelijk één be langrijk onderdeel op zijn agenda: werkgelegenheid. „Ik word de beste banenpresident die God ooit heeft ge creëerd", zei hij afgelopen maand. Dat klinkt uit de mond van de succes volle zakentycoon zeker geloofwaar dig. Volgens politieke analisten zijn de dagen van Trump echter geteld, nu hij afgelopen weekend oorlogs held en senator John McCain, de émi nence grise van Washington, door het slijk haalde. Want McCain had vervelende opmerkingen gemaakt over zijn kandidatuur en had de vol gelingen van Trump gekwalificeerd als 'gekken'. Dat pikt Trump niet. Zijn blaaskakerij heeft hem ook al de nodige zakenpartners ge kost. Tv-stations weige ren nog langer zijn programma's uit te zenden, warenhuis Macy's verkoopt niet langer de kledinglijn van Trump. Boven- Tv-stations weigeren nog langer zijn programma's uit te zenden Een agent is gisteravond neerge stoken toen hij iemand wilde ar resteren in Uithoorn. De dader werd vervolgens neergeschoten door de agent. Het is niet bekend waar de agent werd geraakt en hoe hij er aan toe is. De neerge schoten arrestant wordt geope reerd, maar is niet in levensge vaar. Politie en Openbaar Minis terie kunnen niet zeggen waar om de man werd gearresteerd. Drie Spaanse journalisten wor den vermist in Syrië en zijn mo gelijk ontvoerd. Dat heeft de Spaanse vereniging van journalis ten bekendgemaakt, aldus Spaan se media gisteren. Of het om een ontvoering gaat, zoals eerder werd gemeld, is niet duidelijk, al dus de president van de vereni ging. „Op dit moment spreken we alleen van een vermissing", zei Elsa Gonzalez. De drie zou den op 10 juli Syrië vanuit Tur kije zijn binnengegaan en in de buurt van Aleppo zijn verdwe nen. Sinds 11 juli is geen contact meer met hen geweest, aldus de krant El Mundo. „In die regio wordt fel gevochten en er is alle aanleiding tot bezorgdheid", al dus Gonzalez. Het Spaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zegt op de hoogte te zijn van de situatie en er aan te werken. Kras.nl/46099 of bel 0900-96977ocPg WOENSDAG 22 JULI 2015 Schreeuwt Trump zich naar het Witte Huis? Donald Trump foto Jim Young/Reuters Over Mexicanen die de grens met de VS oversteken Over de gerespecteerde senator John McCain die vijfjaar gevangen zat in Vietnam. door onze correspondent Stijn Hustinx UITHOORN MADRID Op de pedalen voor het populairste rondje van Nederland: de Elfstedentocht! Fiets langs meren en door bossen naar gezellige stadjes als Sneek, Dokkum, Bolsward en Leeuwarden. Inclusief verblijf, ontbijt, diner, bagagevervoer en fietsroutes Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds I Individuele fietsvakantie Klantbeoordeling 8,2 7 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3