Sint-Jansvlinders vragen aandacht Pulver, schiettuig, kneppels 8 ZEELAND Henk van der Poel (60) heeft de training voor de kustmara- thon voorzichtig opgepakt. De afgelopen maanden lag hij stil door een voetblessu re. Nu loopt hij eens in de twee dagen een route van zo'n tien kilome ter. Zijn voet houdt zich goed, hij hoopt ko mend najaar zijn twaalfde kustmarathon te kunnen lopen. Nog een week of twaalf, heeft hij uitgerekend, dat geeft hem de gelegen heid om zijn trainingsschema op te schroe ven naar dagelijks minstens vijftien kilome ter. Zijn vrouw is volgens Henk niet zo opti mistisch: zij zegt dat het vorig jaar zijn laat ste marathon is geweest. Henk is een gewezen politieman en was al tijd een zaal- en veldvoetballer. Toen de kust marathon voor het eerst werd georganiseerd, is hij lange afstanden gaan lopen. Hij zegt: „Dat lopen heeft mijn leven best veranderd. Je lichaam gaat om die beweging vragen. Soms lijkt het lopen een obsessie te worden; dat geldt niet voor mij. Ik voel me er gewoon gezond bij." Henk is gefotografeerd op de dijk bij zijn woonplaats Westkapelle. Zijn bes te tijd op de kustmarathon is 3 uur en 27 mi nuten. Daar is hij best een beetje trots op. RvS lil' S2T""' ïy Sp° -J29. c. O U Zeeuwen in de buiten Natuurjournaal door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP De hiernaast afgebeelde vlinder is een vijf- vlek-sint-j ansvlinder. Het is een soort die al jarenlang bijzondere aandacht ge niet van de Zeeuwse natuurbe schermers. Niet omdat het een erg fraaie verschijning is, want die zijn er onder de nachtvlinders zo veel. De bijzondere aandacht gaat ook niet om het feit dat deze nachtvlinder overdag actief is, want ook dat geldt voor heel wat soorten. Wat de vijfvlek-sint-jans vlinder bijzonder maakt is dat er in heel Nederland maar één be perkte regio is, waar zij voorkomt. Deze schoonheid is in haar voor komen vrijwel beperkt tot Zeeuws-Vlaanderen. Je zou denken dat we met zo'n zeldzame schoonheid wel heel voorzichtig omgaan, en voor een deel klopt dat ook wel. In de afge lopen jaren is heel wat keren sub sidie uit het provinciaal soortenbe leid besteed aan deze bijzondere vlinder. Welbesteed geld, want als er ergens verantwoordelijkheid ligt voor de instandhouding van de vijfvlek-sint-jansvlinder, dan is het wel bij onze provinciale over heid. Maatregelen om deze soort te beschermen zijn vrij eenvou dig. Het gaat erom dat je bij het maaibeleid rekening houdt met de vliegtijd van deze soort en dat je vooral rond het tijdstip dat de volwassen vlinders uit het popsta dium tot vlinder worden zorgt voor het achterwege laten van in grepen. Dat cruciale tijdstip blijkt al direct uit de naam van de vlin der. Sint-Jan valt op 24 juni en het is voor de instandhouding van de soort van groot belang dat de vlieg- plaatsen rond of vóór die tijd niet gemaaid of op andere wijze ver stoord worden. En juist daar gaat het nou keer op keer mis. Het aantal malen dat belangrijke vliegplaatsen ontijdig gemaaid werden is niet meer op de vingers van twee handen te tel len. Waterschap, provincie en ge meenten hebben in dat opzicht al lemaal de nodige missers ge maakt. Op het eerste gezicht is dat nauwelijks verwijtbaar. In Neder land genieten nachtvlinders name lijk geen wettelijke bescherming, maar het is wel een soort die door de overheid op de rode lijst ge plaatst is! En het leefgebied van de vijfvlek is niet zomaar iets. Veelal groeien daar ook beschermde plan ten, zoals wilde orchideeën. Bij voorbeeld op en rond het voorma lige veerplein bij Breskens, waar het de afgelopen jaren meermalen mis ging met de vijfvlek-sint-jans- vlinders, samen met zeldzame or chideeën als de bokkenorchis en de poppenorchis. Wellicht ook doordat er ter plekke maar liefst drie verschillende beheerders zijn, namelijk gemeente, waterschap en provincie, Het absolute dieptepunt werd dit jaar gescoord door Rijkswater staat, die het bestond om - ten be hoeve van een viswedstrijd - 4,5 kilometer dijkberm van het ka naal van Gent naar Terneuzen te maaien op het voor de Sint Jans vlinders allerslechtste moment. En dat uitgerekend op de belang rijkste vliegplaats van Zeeuws- Vlaanderen, lees: van Nederland! En passant werd ook nog een gi gantische overtreding van de flo ra- en faunawet begaan door het afmaaien van vele honderden be schermde orchideeën, waaronder circa driekwart van alle honds- kruid dat in Zeeland voorkomt. Er is aangifte gedaan, maar daarmee zijn die zeldzame planten en die ren niet terug. En het kan toch niet zo zijn dat een overheidsor gaan wegkomt met zo'n brute overtreding van eigen regels... Uit de Zeeuwse klei Bladerend door de ge schiedenisboeken trek ken pagina's van veld slagen, gruwelijke tweegevechten en heroïsche strijders nog steeds volop aan dacht. Met de komst van het buskruit veranderde het strijd toneel echter grondig. De oude kasteelmuren bleken niet meer bestand tegen het kanonge- weld en een heel nieuw type vestingbouw werd ontwikkeld. Lage, dikke muren met aarden pakketten moesten de inslag van de kogels dempen en tallo ze hoekigvormige bastions bo den aan de verdedigers een ruim zicht- en schootsveld. Het Vlissingse Fort Rammekens was één van de eerste forten in deze contreien die op deze wij ze gebouwd werden. Ook op zee gingen de kanon nen de eerste viool spelen. Overal in Nederland schoten kruitfabrieken uit de grond om de nimmer stoppende vraag naar schietpoeder te bevredi gen. In Middelburg alleen al de den de Gouden Draek, De Een dracht en de Grenadier de bo dem daveren. Deze laatste trou wens letterlijk, want hij ging in 1802 onfortuinlijk de lucht in. Archeologen vinden van daag de dag nog regelmatig res ten van historisch wapenge weld. In de oude haven van Ar- nemuiden, aan de huidige Clasi- nastraat, werden twee (delen) van kanonnen gevonden: een gietijzeren scheepskanon en het achterstuk van een smeedij zeren achterlaadkanon. Dit maakte deel uit van een bom barde, een soort belegeringska non. Beide dateren uit eind i6e/begin 17e eeuw en staan nu gerestaureerd te pronken in Mu seum Arnemuiden. Aan de voet van Fort Ram mekens werden enkele zoge naamde 'kneppels' gevonden: twee kanonsballen die met een ijzeren staaf of een ketting aan elkaar vastgemaakt waren en een allesvernietigend effect op vijandige schepen hadden. Op gravingen op het Scheldekwar- tier in Vlissingen brachten weer zogenaamde stankpotten aan het licht. De aarden krui ken werden gevuld met helse, al dan niet ontvlambare brouw sels naar de tegenpartij geslin gerd. Een laatste vondst komt van de t8e-eeuwse buitenplaats Essenvelt, net onder Middel burg. Hier werd in de vulling van de gracht een miniatuurka nonnetje gevonden, waarmee kinderen ongetwijfeld vele oor logen gevoerd hebben. Lopen voor de kick door Jan van Oamme Henk van der Poel op de dijk bij Westkapelle. foto Lex de Meester De vijfvlek-sint-jansvlinder. foto Chiel Jacobusse door Bram Silkens Bram Silkens werkt bij de Walcher- se Archeologische Dienst (WAD). Kneppels uit Fort Rammekens. foto Mare Machielse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36