Zeeuws-Vlamingen vinden niet makkelijk een baan over de grens Veel getuigen in zaak brute moord Smidt in krimpmarkt dankzij standaardcasco's ZEELAND 3 Yacht Show, raakten echter de juis te snaar. Caminada: „Als je casco's in se rie bouwt en zelf de ontwerpen maakt, moet je vooraf nauwgezet marktonderzoek doen, precies we ten wat de klant wil. De styling moet top zijn en de naam moet worden geassocieerd met een top merk. Daarom zijn we in zee ge gaan met topdesigner Tim Heywood, een icoon in de super- jachtenwereld. Als hij zijn naam aan een jacht verbindt, wordt het ontwerp sneller geaccepteerd en ligt de resalewaarde hoger." Scheepsladingen kritiek kreeg Amels over zich heen. 'Dat gaat niet werken', meesmuilden vak pers en concurrenten. Ze kregen ongelijk. „Gelukkig begonnen we voor de crisis. De bomen groeiden de hemel in. Mannen hadden ge noeg geld voor speelgoed, maar dat moest wel snel worden gele verd. Met zijn nieuwe aanpak kon Amels dat. Bovendien leverden wij door goede engineering en de taillering een beter schip voor een lagere prijs. We staan mondiaal in de top-3. Maar we hebben ook mee dat we in Nederland zitten. Onze maritieme sector wordt in- Kommer Damen gooide het over een andere boeg. Hij durfde het aan in de eredivisie van de jachtenbouw standaardcasco's te lanceren. ternationaal hoog aangeslagen. Dat heeft te maken met onze his torie, de VOC, Michiel de Ruy- ter..." Waar de concurrentie tijdens de crisisjaren kromp of verzonk, ging het dankzij de trits 'kwali teit, snel leverbaar en goedkoper' crescendo met Amels. De jacht bouwer introduceerde nieuwe ty pen, bijvoorbeeld de 65 meter lan ge 212 in 2007 en de 191, 242 en 272 in 2009. Veelal als Limited Edi tion. Sinds 2005 zijn er in Vlissin- gen 27 super jachten volgens het nieuwe principe gebouwd, 20 daar van van het eerste type, de LE 180 (50 meter). „Een dergelijke produc tie is nog nooit vertoond. Met zo veel afgeleverde jachten profiteer je van de aftersales. De schepen wordt groter en luxueuzer en tech nisch beter. Je efficiency stijgt, waardoor de bouwtijd en dus de kosten slinken. Onze productie snelheid is gestegen van anderhalf schip in 2005 naar drie nu." Op de werf in Vlissingen zijn nog vier jachten in aanbouw. In september wordt de nieuwe Amels 188 gepresenteerd op de Monaco Yacht Show, het hoogste podium voor jachtenbouwers. Het bedrijf verkeert in rustig vaarwater en dat is prettig voor de 200 man/vrouw eigen personeel en de 700 tot 900 inleenkrachten. Continuïteit is net zo belangrijk voor het bedrijf zelf als voor Zee land. Hoogwaardige arbeidskrach ten blijven in de provincie. Zee land heeft ze hard nodig. Die conclusie trekken het Planbu reau voor de Leefomgeving en het CBS in het rapport Arbeids markt zonder grenzen. De gren zen tussen Nederland, Duitsland en België belemmeren veel men sen nog steeds om een baan over de grens te zoeken. Want wie over de grens wil werken, loopt tegen allerlei problemen aan, on der meer met pensioenen, hypo theken en openbaar vervoer. Er wordt van alles geprobeerd om die obstakels weg te nemen. Zelfs als dat zou lukken (wat niet zo eenvoudig is), betekent het niet automatisch dat iedereen werk vindt, aldus het PBL en het CBS. Want een groot deel van de banen in Antwerpen, Gent en Brugge sluit niet aan bij de vaar digheden van elke werknemer in 'Het onderzoek concentreert zich te veel op de grote steden in België' Zeeuws-Vlaanderen, aldus de on derzoeksinstellingen. Daardoor profiteert Zeeuws-Vlaanderen minder van het wegnemen van de grensbarrière dan je zou ver wachten. Onderzoeker Dick van der Wouw van Scoop (het Zeeuwse sociaal cultureel planbureau) vindt die conclusie 'bijzonder'. „Het onderzoek concentreert zich te veel op de grote steden in België. Dichterbij de grens, neem de Kanaalzone, sluiten banen in Vlaanderen en vaardigheden van Zeeuwse werknemers wel dege lijk op elkaar aan. Dus het wegne men van barrières heeft juist wel zin." DEN BOSCH. In hoger beroep zul len mogelijk opnieuw tientallen getuigen worden gehoord over de huiveringwekkende moord op de 86-jarige John Smidt uit Axel. Ad vocaat Yehudi Moszkowicz heeft een lijst van 25 namen doorgege ven van mensen die hij wil horen, bleek gisteren bij het gerechtshof in Den Bosch. Het lichaam van Smidt werd op 23 oktober 2012 gevonden aan de Vissersverkorting, net buiten Westdorpe. Volgens de rechtbank in Middelburg is de man op zeer brute en gruwelijke wijze mishan deld en gedood. Van der Z. zou ge wetenloos hebben gehandeld toen hij de hoogbejaarde man mishan delde. Hij kreeg 25 jaar cel. Zijn 38-jarige mededader, Georgy J., kreeg 15 jaar cel. Van der Z. is de enige die in hoger beroep ging. Moszkowicz is de advocaat van Axelaar Van der Z.. Of de getuigen allemaal zullen worden gehoord is de vraag. De advocaat-generaal vroeg ruim de tijd om de vragen van de raadsman te beoordelen. Het hof zal op z'n vroegst tijdens de volgende zitting op 22 septem ber beslissen wie precies worden gehoord. Behalve de getuigen wil de raadman nog veel meer spullen laten onderzoeken, zoals een zak mes en de pacemaker van Smidt. WOENSDAG 22 JULI 2015 loopt de zilvervloot binnen Het casco en de scheepsmotor zijn standaard. Voor de rest kan de klant het schip aankleden en het interieur naar eigen smaak laten inrichten. Vaak nemen kopers hun eigen interieurarchitect mee. foto's Amels Spitsuur bij de werf van Amels in Vlissingen. Superjachten liggen klaar voor aflevering. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. Als het voor Zeeuws- Vlamingen makkelijker wordt ge maakt om in Vlaanderen te wer ken, wil dat nog niet zeggen dat ie dereen zomaar een baan vindt. Dick van der Wouw, onderzoeker door Pieter van Klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31