Appel- en perenoogst valt iets lager uit Werken over de grens PZC COLOFON Rollator Jachtbouwer Vlissingen bloeit 2 ZEELAND Waar concurrenten door de crisis krompen en soms zonken, wist Amels Holland in Vlissingen, bouwer van superluxe jachten, het hoofd boven water te houden. Sterker nog, tijdens de crisisjaren nam de omzet toe. COMMENTAAR Een baan aan de andere kant van de grens vinden is voor Zeeuws-Vlamingen niet vanzelfsprekend. Zelfs niet als allerlei (sociale) belemmeringen worden weggenomen, waarschuwen het Planbureau voor de Leefomgeving en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Want de beschikbare ba nen en de vaardigheden van werknemers sluiten niet genoeg op elkaar aan. Daarbij vergelijken onderzoekers de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen met die in Antwerpen, Brugge en Gent. Die vergelijking gaat niet helemaal op. In de Kanaalzone bijvoor beeld zijn banen aan beide kanten van de grens met elkaar verge lijkbaar. Voor Zeeuws-Vlamingen is het dus wel degelijk zaak dat grenzen worden geslecht. De constatering van de onderzoe kers dat landsgrenzen de arbeids markt belemmeren is niet nieuw. Oplossingen zijn dan ook niet eenvoudig. Want Europese lidsta ten willen zelf blijven bepalen hoe ze omgaan met sociale zeker heid, pensioenen en fiscaliteit. Toch worden stapjes gezet. Zo zijn sinds dit jaar diploma's in het Nederlandse hoger onderwijs ook automatisch geldig in België en Luxemburg. Maar meer stappen om werken over de grens makkelijker te maken, zijn hard nodig. Dat vergroot niet alleen de kansen van werklozen, maar van alle Zeeuwse werknemers. Meer stappen om werken over de grens makkelijker te maken zijn hard nodig T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Die Zierikzeese opticien deed gisteren op Facebook een oproep. Zij wil we ten wie afgelopen vrijdag een rollator heeft laten staan in haar zaak. Het achterlaten van een rollator roept allerlei vragen op. Bijvoorbeeld over hoe die persoon zonder hulpmiddel is thuisgekomen. Zo is het ook voorstelbaar dat ie mand onder het slaken van de kreet 'Hoera, ik kan weerzien', de winkel verlaat. Maar het ligt in een optiek toch minder voor de hand dat een klant in grote vreugde de zaak ver laat roepende dat hij of zij weer kan lopen. Twitter Weginspecteur @WISJacco #A58 thv #Goes pa van talud afgere den. Bestuurder met schrik vrij geen letsel of scha de. Kon zelfstan dig verder Online Top-5 Video Zeeland Geboekt VLISSINGEN. De Zeeuwse appel en perenoogst valt dit jaar naar verwachting zo'n 6 tot 7 procent lager uit dan de oogst van vorig jaar. Toch is dat voor telers voor alsnog geen reden tot klagen. Het late en koude voorjaar heeft ervoor gezorgd dat de maat van de vruchten aan de bomen wat tegenvalt, bevestigt fruitte ler Rinus van 't Westeinde in Nisse. Daarmee volgt Zeeland het landelijke beeld, zo blijkt uit cijfers van het GroentenFruit Huis. De branche raamt de oogst voor dit jaar op 330 miljoen kilo appels en 327 miljoen kilo peren. Van de Elstar-appels kan zo'n 3 procent minder geplukt worden. Ook voor de Jonagold en de Gol den Delicious zijn de vooruit zichten minder. De oogst van de Conference-peer valt 5 procent lager uit. Ook bij Doyenné du Co rnice, is volgens de raming spra ke van een kleiner aanbod. Of de oogstraming gevolgen heeft voor de prijzen, is koffie dik kijken. „Daarvoor is het van belang hoe vraag en aanbod zich ontwikkelen", zegt Van 't West einde. „Bij een goede vraag en een lager aanbod ontstaat voor te lers een goede prijs. Dus een mindere opbrengst, hoeft niet vervelend uit te pakken." VLISSINGEN. Kommer Damen, de topman van het familiebedrijf Damen Shipyards Group, had ruim tien jaar geleden een ge waagd idee voor dochter Amels. Tot dan toe werden in de jachten- bouw enkel en alleen naar de specifieke wensen van de klant gebouwd. Want zo gaat dat met puissant rijke mensen. Als je tientallen miljoenen neertelt voor een 60 meter lang jacht, wil je voorkomen dat er in de haven van Saint Tropez nagenoeg het zelfde type schip naast je af meert. Er moet tenslotte verschil zijn. Kommer Damen gooide het over een andere boeg. Hij durfde het aan in de eredivisie van de jachtenbouw standaardcasco's te lanceren. Vergelijk het met de aankoop van een Bentley. Het chassis, de carrosserie en de motor zijn standaard, de klant kiest wel de aankleding van het interieur en de gadgets. Een aanpak die in het luxe jachtensegment niet zonder risico was, omdat je als bedrijf de bouw moet voorfinan cieren in de hoop dat het jacht wordt verkocht. „Voor jachten van 50 meter en langer was standaardisering eigenlijk not done. Kommer ge loofde er niettemin heilig in. Hij had de bouw van sleepboten al gestandaardiseerd, zodat hij ze op voorraad kon gaan bouwen. Daarmee had hij de wereld van de sleepbotenbouw op zijn kop gezet. Met een range standaardty pes kon hij dubbel zo snel bou wen en leveren", zeggen marke tingmanager Victor Caminada en projectmanager Peter Dijkwel van Amels Holland. Kopers van super jachten zijn miljardairs. Ze bezitten al diver se huizen, een eigen vliegtuig, helikopter en een garage vol ex clusieve auto's. Ze zijn kieskeu rig en schaffen doorgaans geen standaardspullen aan. Dikwijls nemen ze hun eigen architect mee. De 'standaard' se ries jachten van 50 tot 83 meter die Amels vanaf 2005 introdu- ?erde, on der meer op de Mona- c 0 Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl Langs de A58 reed een auto gistermiddag ter hoogte van Goes van het talud af en be landde tussen het riet. Weg inspecteur Jacco van Rijks waterstaat was er snel bij en constateerde dat de bestuur der niks mankeerde. 1. Personenauto van de weg geraakt op A58 bij Goes 2. KNRM Neeltje Jans gecon fronteerd met vertrek be manningsleden 3. Man uit Middelburg weer aangehouden na ruzie 4. Gemeente Middelburg buigt zich over geboorteda tum 00-00-1996 5. Polderinternet verovert het buitengebied in Zeeland De verbreding van de Sloe- weg is in volle gang. Ook gaat de maximumsnelheid omhoog. Dat moet de ver- keersdoorstroming ten goede komen. Maar niet iedereen is gelukkig met de werkzaamheden. Bekijk de video op www.pzc.nl/video Ook tijdens de zomervakan tie verschijnen er nieuwe pu blicaties op de webiog Zee land Geboekt van verslagge ver Jan van Damme. Wilt u op de hoogte blijven van nieuwe boeken, tijdschriften, presentaties en lezingen in Zeeland? Word dan abonnee en ontvang van elk item een mailbericht. Kijk op: pzc.nl/zeelandgeboekt Kijk op www.pzc.nl of Q ©pzcredactie facebook.com/depzc ©pzcredactie Bij Amels Een medewerker schuurt een scheepstrap bij Amels Holland in Vlissin gen. door Jeffrey Kutterink door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30