VJ&të van Thomas Dekker eens ga proberen' Even het hoofd er niet meer bij SPORT 19 Nieuw contract voor Tom Leezer Goed nieuws voor wielrenner Tom Leezer op de rustdag in Gap. De Lotto-jumbo-ploeg maakte bekend dat de Neder lander een nieuw contract heeft gekregen voor twee jaar. Daardoor zal hij zeker tot 2017 voor de formatie rijden. „Ik voel me goed bij deze ploeg. Ik ben blij met mijn positie en de samenwerking met de andere renners. Ik wilde na het voor jaar graag weten hoe we verder kunnen na dit seizoen." De etappe van vandaag Slechts twee keer bezocht de Tour de France het ski oord Pra Loup, maar voor de oudere wielervolgers is het wel degelijk een naam met betekenis. In 1975 werd de rit naar Pra Loup de on- Om dergang van Eddy Merckx, de Belg die de wielersport jaren had beheerst. 'Kanni baal' Merckx verloor de gele trui aan de Fransman Ber nard Thévenet, die de Tour later ook won. A LE PETIT TOUR Soms wordt zelfs de Tour heel klein. Daarom is Mar- tijn van Schaijk gisteravond terug naar huis gevlogen. Zijn schoonzusje Jacqueline wordt vandaag begraven in Helmond. „En daar wil ik bij zijn", zegt de 27-jarige mecanicien als hij in Gap op het parkeerterrein van het Best Western Hotel nog één keer de fietsen van MTN-Qhubeka in or de maakt. Voor de Helmonder stortte zeven jaar geleden zijn we reld in toen hij vanwege een hart probleem moest stoppen met koer sen. „Mijn hele toekomst lag aan duigen. Ik wil de de fysieke kant op gaan: defensie, sport- instructeur, zo iets. Dat kon plots niet meer." Van Schaijk schakelde over op het vak van fietsmonteur. Zo kwam hij als mecanicien alsnog in de Tour terecht. De ronde mee maken op de achterbank bij ploeg leider Michel Cornelisse is voor hem een feest. „De Tour is vooral een goede afleiding van de proble men thuis. Hier zit je in een flow. Maar als ik 's avonds naar huis bel de, hoorde ik hoe het steeds slech ter ging met mijn schoonzusje. Dat geeft een heel dubbel gevoel." De dag voor de zege van Stephen Cummings overleed de pas 33-jari- ge Jacqueline aan een slopende ziekte. „Toen Stephen won, heb ik de halve auto gesloopt. Alles kwam eruit." Gisteravond reed Cornelisse hem in diezelfde auto naar het vliegveld van Lyon. „Mis schien kom ik op de laatste dag te rug naar Parijs. Maar voorlopig staat mijn hoofd er niet naar." De Tour is even bijzaak geworden in het leven van Martijn van Schaijk. Twee man bij de beste tien renners van de Tour: in Bel gië zouden ze gek worden. Het hele land zou op z'n kop staan. Zevende en ne gende: toeters en bellen, overal feest. Maar bij ons is dat toch anders. Ik merk het ook bij mezelf. Gesink en Mollema rijden gewel dig, maar ik word er niet hebberig van. Ik heb niet het gevoel dat ik iedere etappe voor mijn tv móet zitten. Ik begrijp ze volkomen hoor, die jongens. Zeker als je de achtergrond van Ge sink meeneemt en je be denkt dat Mollema voor de 'Gesink en Mollema rijden geweldig, maar ik word er niet hebberig van' Tour nog ontzettend veel last van zijn rug had. Ze krijgen een hoop geld en als hun sponsor wil dat ze een goed klassement rij den, dan moeten ze dat doen. Ze klampen aan en hopen dat er nog iemand voor ze wegvalt. Maar het podium is ver weg. En doordat ze zo hoog in het klassement staan, wordt het een stuk moeilijker om een rit te winnen. Het is koersen om zo min moge lijk tijd te verliezen, niet om te winnen. Het is makkelijk lullen vanaf de zijlijn, maar het kan ook anders. Kijk eens naar wat renners als Majka en Voeckler doen in de Tour: die laten het klasse ment lopen en concentre ren zich op etappezeges. Of op de bolletjestrui. Hoe tof zou het zijn als een Ne derlander die eens zou win nen? We hebben in Neder land veel renners met een heel hoog niveau, maar winnen in de grootste wed strijden is moeilijk. We hebben niet veel echte kil lers. Daarbij komt dat we al tijd maar gericht zijn op dat klassement. In landen als Australië en Duitsland hebben ze dat minder: daar rijden ze meer om etappes te winnen. Maar als je mikt op ritze- ges, en je wint er niet één, dan heb je helemaal niks. Het is ook een grote gok. Als Mollema en Gesink zes tiende en dertigste worden zonder een rit te winnen, dan worden ze ook afge slacht door het publiek. Zo zijn wij. En ik ook. Het is niet snel goed. De komende dagen zul len ze waarschijnlijk nog tijd verliezen. Maar dat is helemaal niet slecht. Inte gendeel juist: dat biedt kan sen. Hoe verder ze achter staan op Froome, hoe meer ruimte ze krijgen. Dat kan in de laatste bergetappe, die naar Alpe d'Huez, zo maar eens de sleutel zijn die de deur naar ritwinst voor ze opent. WOENSDAG 22 JULI 2015 Pra-Loup 161 km Digne-les- Bains Barrême 1 25km Alios 139km Beauvezer 111km Le Fugeret 85km Castellane49km Tour van Contador door Ad Pertijs Robert Gesink. foto ANP Alberto Contador stond gisteren tijdens de rustdag in Gap de pers te woord. Links, met bril, ploeggenoot Peter Sagan. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19