faV'te Geen klassement voor Laurens ten Dam, maar ontbijtje van zijn moeder Niet te snappen 'Die dubbel Giro-Tour? Ik denk niet dat ik het nog 18 SPORT Na 2655 kilometer w Alberto Contador heeft een enorme erelijst, maar deze Tour de France fietst hij rond in anonimiteit. COLUMN Thijs Zonneveld Eerst minuut stilte Het Tour-peloton begint de ze ventiende etappe vandaag met een minuut stilte. Dit voor de slachtoffers van de vliegtuig crash van Germanwings, afgelo pen maart. Spaanse en Duitse renners staan op de voorste rij. Er werden geen konij nen uit een hoge hoed getoverd. En er werd ook geen blonde me vrouw in tweeën ge zaagd. In plaats daarvan presen teerde Sky op de rustdag een show waarin met cijfers, watta ges, vermogens, hartslaggege- vens, VAM-waardes, lichaamsge wicht, versnellingen en vijfminu- tenwaardes werd gegoocheld. Het publiek keek ernaar. En snap te er de ballen van. Om iets van wielrennen te begrij pen moet je tegenwoordig bewe gingswetenschapper of biomecha- nicus zijn. En dan nog. Er woedt een strijd tussen verschillende wetenschappers. De inzet: rijdt Froome schoon? Sommigen zeg gen van niet, anderen van wel. Als leek weet je niet wie of wat je moet geloven. Ik pretendeer niet het antwoord op Die Ene Vraag te weten, maar ik zal u zeggen wie u niet moet geloven: iedereen die stellig het ene (Froome gebruikt dope) of het andere (Froome ge bruikt geen dope) beweert op ba sis van klimtijden of wattages al leen. Bij Sky glibberen ze als politici langs vragen over het gewicht van Chris Froome Er zijn genoeg wetenschappers die naar de data van Froome kij ken zoals het hoort: genuanceerd, met slagen om de arm en met mit sen en maren - en zonder verbor gen agenda. Ze zeggen dat ze het niet weten of Froome gebruikt, en dat je met een paar data niet heel veel kunt. Maar met cijfers kun je ook lie gen. Net als met titels voor je naam. De bewegingswetenschap per die zondagavond op de Franse tv zogenaamd wetenschappelijk roeptoeterde dat de waardes van Froome abnormaal hoog waren, was niet meer dan een kwakzal ver. Hij hield geen rekening met de lengte van de inspanning, niet met de hoogte van de berg en hij ging uit van een verkeerd li chaamsgewicht. Hij schudde een waarde (7,04 watt per kilo, de een heid die vrij goed uitdrukt hoe snel iemand klimt) uit zijn mouw die herinneringen opriep aan het epo-tijdperk. Mede door zijn uitspraken voelde Sky zich gedwongen om de data van Froome openbaar te maken, iets wat vorige week nog zo ver schrikkelijk was dat er een team van advocaten op werd gezet. Uit die data bleek dat Froome heel hard had gefietst in de eerste ber getappe - dat wisten we al. Maar bij Sky konden ze het toch niet na laten om het geleverde vermogen per kilo lichaamsgewicht een beetje te bagatelliseren: 5,78 - in clusief een vage correctie vanwe ge het gebruik van ovalen trapbla- den. Met die 5,78 watt per kilo zou Froome overigens geen ander halve minuut hebben kunnen wegrijden van Robert Gesink, die trapte namelijk ongeveer hetzelf de wattage per kilo lichaamsge wicht. Het is om tureluurs van te wor den. De mensen die proberen Froome onderuit te halen liegen met wedstrijddata (bij gebrek aan hard bewijs voor dopinggebruik), en bij Sky proberen ze alles nét even gunstiger te draaien dan het in werkelijkheid is. Ze glibberen als politici langs vragen over het gewicht van Froome, het gebruik van ketonen (niet eens verboden) en waarom ze geen lid zijn van de beweging die zich inzet voor een geloofwaardigere sport. Ze zijn al leen transparant tegen journalis ten die ze zélf uitkiezen, of als de druk van de publieke opinie te hoog wordt. Daar doen ze zichzelf én de sport geen dienst mee, maar ook een rookgordijn ophan gen is geen bewijs dat er achter de schermen iets gebeurt dat ver boden is. Het is PR, zoveel PR, een oorlog van PR die naast de koers wordt uitgevochten. Eentje waarin aller lei spindoctors proberen het pu bliek te betoveren met hun gegoo chel. Laat u zich er vooral niet door bedotten. ok op de tweede rustdag heeft Al berto Contador het zwaar. Het hotel waar zijn ploeg Tin- koff-Saxo huist, is belabberd en krap. Dus staat de winnaar van zeven grote ronden - drie Vuel- ta's, twee Giro's, twee Tours - de pers te woord in de snikhete zon. Eten doen de renners in de lobby en voor de persconferentie zijn op de parkeerplaats twee ta feltjes voor een teamtruck gezet. Contador: „Ik zit hier te zweten, maar op mijn kamer is het 35 gra den. Dit is niet de plek waar je goed herstelt na een zware etap pe." In dit hotel zonder airco moet hij vandaag na de eerste Al penetappe naar Pra Loup de slaap proberen te vatten. En het is toch al niet de Tour van Contador. Hij vertrok uit Utrecht met de ambitie van een groot kampioen. Contador wilde de dubbel - Giro en Tour - een prestatie die na Marco Pantani in 1998 geen wielrenner meer eve naarde. Hij wilde zich tot de grootste renner van zijn genera tie kronen. Eén die zich kon me ten met grote namen uit het ver leden als Hinault en Anquetil. Herinnering „Als ik nog één ronde win, zal de herinnering van de mensen aan mij niet veranderen. Als ik de dubbel win wel." In Gap, ruim twee weken later, laat Contador die droom varen. „De Giro was loodzwaar met een sterk Astana. Elke dag was een tijdrit. En het niveau van de tegenstanders in de Tour is ontzettend hoog. Dat maakt het gevecht voor de dub bel heel, heel erg moeilijk. En niet alleen voor dit jaar, want ik denk niet dat ik het nog eens ga proberen." 'Vooraf en op dit moment kan ik niet tevreden zijn met een podiumplek' Zijn befaamde scherpe aanval len hebben aan kracht verloren. In de Giro won Contador geen enkele etappe en stelde hij de eindzege veilig in de tijdrit. Ook in de Tour danst de Spanjaard niet op de pedalen zoals in zijn hoogtijdagen. In het hooggeberg te, de eerste Pyreneeënrit, ver loor Contador bijna drie minu ten op Chris Froome. Ook op een korte steile klim, zoals in de etap pe naar Mende, moest hij twintig seconden toegeven. Eén keer probeerde Contador in de Pyreneeën weg te springen, in het noodweer op weg naar Pla teau de Beille, maar hij werd di rect teruggepakt. Nu zijn demar rages aan venijn hebben inge boet, klinken ook zijn woorden hol. Er waren tijden dat zijn con currenten al voor de bergritten nachtmerries kregen over tijds- verlies als Contador aankondigde te gaan aanvallen. Als hij zegt dat nog vier zware ritten komen waarin van alles kan gebeuren en hij elke mogelijkheid om aan te vallen met beide handen aan grijpt, klinkt het een beetje wan hopig. Uitroepteken Giro en Tour in één jaar, het had het uitroepteken achter zijn naam moeten worden in de Gro te Wielercanon. Want ook Conta dor (32) weet dat de nadagen van zijn carrière naderen, als die al niet zijn ingetreden.Zijn hege monie is doorbroken sinds Froome in 2011 als nieuwste ster aan het wielerfirmament is geko men. Een jaar later keerde de Span jaard terug na zijn dopingschor- sing. Contador versloeg iedereen. Evans, Schleck, Wiggins, Nibali en zelfs Armstrong. En Froome, maar de laatste jaren alleen nog op Spaans grondgebied, in de Vuelta van vorig jaar en drie jaar terug. Sinds 2012 wist Contador buiten Spanje geen wedstrijd meer te winnen waar ook Froome aan de start verscheen. Hij erkent zijn troonopvolger. „Vooraf en op dit moment kan ik niet tevreden zijn met een po diumplek. Mijn doel was alleen om te winnen. Maar nu, na de Gi ro, kijk ik er anders tegenaan. Ik weet dat er renners zijn die heel sterk zijn. In het bijzonder één." De opkomst van Froome is het verval van Contador. Een groot kampioen. CAP. Laurens ten Dam begon de tweede rustdag gisteren met een fietsrit je naar z'n ouders, die 15 kilometer buiten Gap op een camping vakantie vieren. „Even lekker uit die Tour-sfeer. Ik heb een ontbijtje van m'n moeder ge had. Ook wel eens fijn. Als je vol ledig focust op een klassement, doe je dat niet. Maar, ach, nu kan het wel." Nu staat de beste Nederlander van de afgelopen Tour de France (negende) immers pas 64e, op dik anderhalf uur van Chris Froome. Al weet hij dat zelf niet eens. „Als ik niet bij de beste tien of twintig sta, bekijk ik de uitslagen niet, joh. Echt, dat klas sement interesseert me ook geen reet nu", vertelt Ten Dam met een serieus gezicht. „Of ik nu vijf tigste of tachtigste sta? Het maakt me écht geen reet uit." De routinier van Lotto-Jumbo is bezig aan een Tour in de marge. Eerst was er die schouderblessu re. Nu is het een bronchitis-aan- val die hem voor de Alpen teis tert. „Het is gewoon niet zo leuk zo", zegt hij, zittend in de zinde rend hete lobby van een budget hotel in Gap. „Ben je ziek, dan moet je even de wachtkamer in, maar ik hoop dat ik er wel weer uit ben voor de Tour is afgelo pen. Hopelijk krijg ik nog een paar goede ritten in de Alpen. Dat kan in een dienende rol zijn, maar ik hoop toch nog ergens de komende dagen te strijden om de ritwinst." Hij heeft er de benen voor, denkt hij. „Op de Tourmalet behoorde ik nog bij de beste twintig klim mers. Maar ja, die bronchitis moet wel uit m'n longen. Word ik beter, dan is er veel mogelijk. Word ik niet beter? Dan is het klaar." Wat er ook gebeurt, vol gende week gaat de focus direct op de Ronde van Spanje. Daar wil hij alsnog voor het vierde jaar op rij een top vijftien-positie in een grote ronde halen. DE TRUIEN Chris Froome (GBr/SKY) 64.47.16 uur Peter Sagan (Slw/TNK) 405 punten Chris Froome (GBr/SKY) 61 punten •••I Twitter: @thijszonneveld Chris Froome foto Belga Het is niet de door Daan Hakkenberg Alberto Contador door Arjan Schouten Tin*ott SAXo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18