Vader overleden Vivica breekt na vrijspraak Kenners hebben bedenkingen over plan Opsporingbureau's volgen dieven en geven locatie door aan poliite, die voor de arrestatie zorgt. 10 NIEUWS ROTTERDAM. Niet iedereen is blij met het nieuwe plan om politie door partticuliere bedrijven te la ten ondersteunen bij het achter volgen van autodieven. Verzeke raars omarmen het idee, kenners zetten hun vraagtekens.. Want hoe krijg je zo'n autodief gestopt, vraagt Koos Spee, oud-ver keersofficier zich hardop af. „De politie heeft allerlei bevoegd heden, zoals een ontheffing van de verkeersregels, een burger heeft niets." De proef waarbij bedrij ven achter autodieven aan gaan, is een initiatief van de stichting Aanpak Voertuigcrimina- liteit. „We denken daarmee aan zienlijke winst te gaan boeken", zegt directeur Titus Visser. „Auto dieven zijn net mensen. Die kij ken hoe ze snel geld kunnen ver dienen en verleggen dan mogelijk hun terrein naar België of Duits land." Verzekeraars zitten met hun handen in het haar. De schadelast van gestolen auto's van nog geen drie jaar oud is in drie jaar tijd ver drievoudigd van 35 naar bijna 100 miljoen per jaar. In de strijd tegen het boevengil- de hebben de politie, de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit en de verzekeraars sinds december een snel waarschuwingssysteem. Gestolen voertuigen staan binnen twee uur na de melding nationaal én in de Schengenlanden geregis treerd. „Dat is echt winst voor de klant", legt Visser uit. „Voorheen duurde zo'n registratie dagen." De alarmering binnen twee uur moet autokrakers in beeld krij gen voor ze al lang en breed de Duitse of Poolse grens over zijn ge reden, de wagen in de Rotterdam se haven in een transportcontai ner hebben gereden, of in onder delen uit elkaar hebben gehaald om te worden doorverkocht. „Op zich zijn we tevreden over de samenwerking met de politie, toch komt het voor dat de politie geen tijd heeft om er achteraan te gaan als er door de camera's een gestolen kenteken wordt ge signaleerd", stelt Rudi Buis van het Verbond van Ver zekeraars. Dat voelen de verzeke raars in hun portemonnee. Want autodiefstal is de afgelo pen jaren weliswaar flink gedaald: van ruim 26.000 in 1995 tot bijna 11.000 afgelopen jaar.Maar het zijn vooral de jonge, dure auto's die verdwijnen, dus de kosten blijven hoog. Volgens het Verbond van Verze keraars zijn er geen wildwesttafe relen te verwachten. „Bij particuliere opsporingsbu reaus werken professionals. Zij moeten aan allerlei kwaliteitsei sen voldoen en gaan echt niet in wildwesttafere len achter gesto len auto's aan Cemeenten sjezen betoogt woordvoerder Buis van het Ver bond van Verze keraars. „De be drijven blijven alleen het voer tuig volgen, mel den de locatie aan de politie en die kan dan net jes de dief inre kenen." Minder voertuigen gestolen Diefstalrisico 1 1 1 1 1 veel autodiefstal 'Aanrechtsubsidie' in de prullenmand De toeslag van 150 euro per maand voor Duitse ouders die thuisblijven om voor hun klei ne kinderen te zorgen, is in strijd met de grondwet en moet worden afgeschaft. Dat heeft het grondwettelijk hof in Karlsruhe bepaald. De uit spraak is een tegenslag voor bondskanselier Angela Merkel, die de regeling twee jaar gele den invoerde voor mensen met kinderen tot drie jaar. Maar vol gens het hof is het niet aan de landelijke regering, maar aan de deelstaten om over dit soort zaken te beslissen. Deelstaat Hamburg had geklaagd. Schade aardbeving komt bij de rechter De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) is voor de rech ter gedaagd vanwege de schade die is ontstaan aan een woning in het aardbevingsgebied in Groningen. Het is volgens de advocaat van de gedupeerde de eerste keer dat een dergelijke zaak voor de rechter komt. Bij veel huiseigenaren verloopt de afwikkeling van de schade uiterst moeizaam. Dikwijls wordt schade niet als aardbe- vingsschade aangemerkt. En de NAM schat de kosten vaak laag in. Een van de gedupeerden heeft er genoeg van en stapt daarom nu naar de rechtbank. MENSEN Eerlijke vinder doet extra zijn best Een 31-jarige Syrische vluchte ling heeft in het Duitse Als- dorf, vlakbij Heerlen, een spaar bankboekje en twee biljetten van 500 euro naar het politiebu reau gebracht. De man kon zich volgens de Aachener Zei- tung niet in het Duits verstaan baar maken, maar met handen en voeten vertelde hij dat hij het gevonden had en dat hij wist hoe belangrijk geld kan zijn en hoe erg als je het ver liest. Een jongeman heeft zich als eigenaar gemeld. Hij was volgens een agente dolgelukkig toen hem zijn verloren geld werd overhandigd. Maandenlang had Spong zich rus tig gehouden tijdens de vele rechtszittingen waar de gruwelij ke details rond de dood van zijn dochter werden uitgemeten. Hij had kalm zijn vrouw ge steund als ze in huilen uitbarstte of door emoties overmand weg liep uit de rechtszaal. Gisteren waren de rollen omge draaid. Waar moeder Smyrna Spong de vrijspraak gelaten over zich heen liet komen, barstte het vat vol emoties en opgekropte woede bij vader Rob Spong. Vloekend, huilend en onder steund door een politieagente en zijn broer, de bekende advocaat Gerard Spong, liep de huisarts van Curasao totaal verbouwereerd de rechtszaal in Arnhem uit toen Mark van D. inderdaad werd vrij gesproken van moord op zijn vriendin en op hun ongeboren kind. Ondanks een overduidelijk ge brek aan bewijs had de familie van de drie jaar geleden overleden 31-jarige Vivica Spong gehoopt dat de raadsheren in hoger beroep Van D. wél zouden veroordelen, iets wat de rechtbank eerder in Utrecht niet gedaan had. Vivica Spong lag op 2 juli 2012 dood onderaan de trap in de Utrechtse woning van het stel. Wurging kwam niet met zeker heid vast te staan als doodsoor- zaak, al leek dat veel waarschijnlij ker dan de val van de trap die vriend Van D. suggereerde. Spo ren die je kan verwachten bij een val van de trap werden juist niet gevonden. Van D. zocht internet af op be grippen als 'murder without tracé', gaf alibi's en verklaringen voor sporen die aantoonbaar niet klop ten. Het hof achtte ook bewezen dat Van D. loog dat hij niet in de woning was die ochtend en dat hij een boxershort van hem, met haar bloed erop, heeft willen ver doezelen. Toch werd Van D. vorig jaar vrijgesproken en gebeurde giste ren in Arnhem in hoger beroep hetzelfde. Weer was er twintig jaar cel tegen de Utrechtse IT-spe- cialist geëist en weer geloofde de rechtsprekers niets van zijn verha len over wat er die bewuste juli dag in 2012 gebeurd was. Maar slui tend bewijs, dat ontbrak. „Uw verhalen over die ochtend zijn ronduit leugenachtig", zei raadsheer Rinus Otte gisteren in het Gerechtshof in Arnhem. „We geloven u simpelweg niet. We zijn er ook van overtuigd dat u in de woning was toen Vivica stierf." Maar bewijs dat Vivica Spong vermoord is en een motief ontbra ken en dus werd Van D. weer op vrije voeten gesteld. Het Openbaar Ministerie gaat de uitspraak bestuderen en bekij ken of er aanknopingspunten zijn om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Vrees wildwest op snelweg door Marcia Nieuwenhuis Het aantal voertuigen dat wordt teruggevonden, neemt ook af. j h gestolen voertuigen II I teruggevonden li!.. <V V V V V w Van de grote merken loopt een Land Rover het meeste risico op diefstal, een Dacia het minst. HOOGSTE RISICO Land Rover BMW Volkswagen Audi Lexus LAAGSTE RISICO 0,73% Daewoo 0,05% Mazda 0,04 Hyundai 0,04 Mitsubishi 0,03 Dacia 0,03 Diefstal van voertuigen oer 10.000 inwoners KARLSRUHE GRONINGEN AKEN/ALSDORF 82 Schuldsanering is een succesvol middel om personen uit de financiële penarie te helpen: 82 procent haalt schuldenvrij de eindstreep. Dit staat in een evaluatie van de Wet schuldsanering natuurlijke personen. In 2014 zijn 12.258 schuldsaneringen uitgesproken, ruim honderd minder dan een jaar eerder. ALMERE Brandbrief over politieoptreden Een vertegenwoordi ging van de Surinaam se en Antilliaanse ge meenschap in Neder land heeft gistermid dag een brandbrief gegeven aan burge meester Annemarie Jorritsma van Alme- re. Aanleiding is het incident in haar ge meente waarbij een motoragent een ver dachte geboeid met zijn motor liet mee rennen naar het poli tiebureau. De dertien jarige jongen was aan gehouden omdat hij een valse identiteit had opgegeven. Om standers filmden hoe hij vastgeketend aan de politiemotor door de binnenstad werd meegevoerd. De or ganisatie Comité Bo ni vraagt Jorritsma nu maatregelen te ne men 'opdat dergelijk politieoptreden tot het verleden gaat be horen'. Ook wordt aangedrongen op een gesprek tussen burgemeester, politie en het comité. „Het overleg heeft als doel het veiligheids gevoel te herwinnen van burgers van Afri kaanse afkomst in de stad." Volgens de ini tiatiefnemers, die met ongeveer hon derd personen naar het stadhuis waren gekomen, staat de burgemeester welwil lend tegenover het verzoek maar moet volgens haar eerst het onderzoek wor den afgerond. door Ivar Penris UTRECHT. Hij kon het van ver zien aankomen, maar toch ontplofte Rob Spong gistermiddag toen hij doorkreeg dat Utrechter Mark van D. opnieuw zou worden vrijgespro ken van de moord op zijn dochter Vivica. Met twee handen sloeg hij op de tafel voor hem schreeuwde de verdachte toe: 'Moordenaar!' Vivica Spong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10