Toeristen drukken lasten fors Samenzang in Breskens Hulst houdt vast aan behoud basisscholen Toerit Panoramaweg Groede is straks geen bergcolletje meer Culturele Week Aardenburg vol kunstactiviteiten ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Zonnebloemen en portretten, maar bovenal zijn zelf afgesneden oor: Vincent van Gogh inspireert Aardenburg. Vincent van Gogh heeft nooit in Aar denburg ge woond, noch heeft hij het stadje op doek vereeu wigd. Toch besloot Stichting Cul tureel Aardenburg de kunstenaar te eren tijdens de jaarlijkse Cultu rele Week, die als thema Op Stap met Vincent heeft. „Het is ook de honderdvijfent- wintigste sterfdag van Van Gogh", vertelt secretaris Carlien de Backere. Door heel Aarden burg laten vijftig kunstenaars tot 26 juli zien op wat voor manier Van Gogh hen inspireert. Bezoe kers kunnen dagelijks tussen elf en vijf uur langs zeventien loca ties een wandeling maken met een catalogus die vier euro kost. Carlien: „Ook de lokale onderne mers dragen hun steentje bij. In veel etalages staan zonnebloe men. De betrokkenheid van ieder een is zo leuk." Bij Freemen Gallery in de Marktstraat heeft portretschilder Frank Leenhouts een eigen draai aan het thema gegeven. Hij maak te portretten van mensen uit de streek, net als van Gogh deed. Alain Devos uit het Belgische Wa- regem kijkt er rond en is blij ver rast. „Ik wist eerlijk gezegd eerst niet dat Aardenburg bestond. Ter wijl het zo dichtbij is", vertelt hij. „Ik ben hier omdat ik Vincent van Gogh ontzettend boeiend vind. Ik wil alles weten over zijn werk en leven." De portretten van Leenhouts zetten Devos ook aan het denken over Van Gogh. „Hij schilderde iedereen in zijn omgeving. Waarom zou hij nooit zijn broer Theo geschilderd heb ben?" Kinderen hebben ook zo hun vragen én mededelingen aan Vin cent. In de loods van de familie Wijffels is het kamertje van de schilder nagemaakt en er hangen brieven die basisschoolkinderen schreven aan Van Gogh. De kun stenaar biedt postuum één luiste rend oor aan de brievenschrij vers, waarvan sommigen hun hart bij hem uitstorten. Zoals Cheneau uit Sluiskil, die Vincent toevertrouwt dat hij profvoetbal ler wil worden, mooie bloemen ziet als hij naar school loopt en hoopt dat hij een brief terug krijgt. Ook bezoekers mogen ter plekke hun zielenroerselen delen. Dat gebeurt zelfs in het Russisch en Fries. „Ook commissaris van de koning Han Polman heeft een mooie brief geschreven", vertelt voorzitter Jan Pleijte. Diverse scholen en instellin gen maakten schilderijen, kijkdo zen en andere kunstwerken waar bij de zonnebloemen, de kenmer kende schilderstijl en natuurlijk het afgesneden oor veelvuldig tot de verbeelding spraken. Een jon ge kunstenaar van het Zwin Col lege in Oostburg tekende Vincent vlak voor het verliezen van zijn oor. Niet helemaal historisch cor rect, maar wel efficiënter: hij schiet zijn oor eraf met een pis tool. De vier belangrijkste toeristische gemeenten (Schouwen- Duive- land, Sluis, Veere en Noord-Beve land) inden vorig jaar samen 13,5 miljoen euro aan toeristenbelas ting. Toeristenbelasting is er een van de belangrijkste bronnen van eigen inkomsten, bijna net zo be langrijk als de onroerendezaakbe- lasting (ozb). Bij de opbrengsten uit toeristentax zijn de inkomsten uit het watertoerisme niet meege rekend. Geen gemeente is zo afhanke lijk van toeristenbelasting als Veere. De 4,3 miljoen aan toeris tenbelasting benadert de ozb-op- brengst (4,8 miljoen) in die ge meente. In Sluis is de toeristenbelasting goed voor 15,9 procent van de in komsten uit eigen heffingen, op Schouwen-Duiveland 17,5 procent en op Noord-Beveland 22,0 pro cent. Per inwoner levert de toeris tenbelasting Veere 199 euro op, Noord-Beveland 190 euro, Sluis 140 euro en Schouwen-Duiveland 130 euro. Sluis ziet de opbrengst de laatste jaren flink stijgen. De af gelopen vijfjaar gingen de inkom sten van bijna 2,5 miljoen in 2010 naar ruim 3,3 miljoen in 2014. BRESKENS. De SOW-kerk aan de Dorpsstraat in Breskens houdt vrijdag een zomerzangavond. Be zoekers zingen samen bekende liedjes. Begeleiding komt van mu zikanten en van de zangers van het Bressia Kwartet. Toegang is gratis, er is een collecte voor JOB, een organisatie die zich inzet voor de opvang van jongeren in Roeme nië. Aanvang is om 19.30 uur. PROGRAMMA CULTURELE WEEK AARDENBURG HULST. B en W van Hulst hou den vast aan het zo lang moge lijk behouden van basisscholen in de dorpen in de gemeente. Wethouder Frank van Driessche loopt niet vooruit op sluiting van de basisscholen in bijvoor beeld Hengstdijk en Heikant. Onderwijsgroep Perspecto kondigde enkele maanden gele den aan Heidepoort in Heikant per augustus volgend jaar of in 2017 te willen sluiten vanwege het dalend aantal leerlingen. De dorpsraad én de gemeenteraad klommen direct in de hoogste boom. In september wordt nu een bijeenkomst gehouden, waar in ouders en dorpelingen met de gemeente en Perspecto in ge sprek gaan. Ouders van schoolgaande kin deren in Heikant inventariseren waarom anderen hun kinderen elders (vooral in België) naar school laten gaan en proberen jonge ouders over te halen hun kind naar Heidepoort te sturen, weet Van Driessche. Hij hoopt dan ook dat de prognoses gunsti ger zijn dan de cijfers waarop Per specto zich baseert. Verdergaan de samenwerking tussen kinder opvangcentra en peuterspeelza len kan ouders ook soelaas bie den, verwacht de wethouder. Ter geruststelling: dit blijft niet zo. De huidige toerit is tijdelijk, om plaats te maken voor het kust- versterkingswerk. In september wordt de definitieve oprit gereali seerd, laat waterschap Scheldestro- men weten. Die loopt dan weer min of meer langs de oude route: langs 't Killetje en het nieuwe ge maal. Tot die tijd zet waterschap Scheldestromen tijdens transport werkzaamheden verkeersregelaars in. Direct tegen diezelfde dijk wordt, parallel aan de kustverster- king, het duingebied voor het re creatie- en natuurgebied Waterdu- nen aangelegd. Daarvoor wordt grond uit de nieuwe geulen in Wa- terdunen gebruikt. Er is nu 1,2 mil joen kubieke meter klei uit de geu- De huidige toerit tot de Panoramaweg is tijdelijk, omdat plaats nodig is voor de kustversterking. De definitieve toerit ligt er nog dit najaar. len gehaald en in de versterkte dijk en nieuwe duinen verwerkt. Dat is tachtig procent van de beno digde hoeveelheid. De aanleg van de nieuwe dijk is inmiddels klaar, het creeëren van het duingebied, waarin de cam ping en het vakantiepark van Mo- lecaten komen, is nog bezig. Als dit klaar is, wordt er - om het ge bied er ook echt als een duinland schap uit te laten zien - zand op de kunstmatige duinen gegooid. Dat werk begint in augustus. De provincie zet binnenkort de volgende grote stap in de aanleg van Waterdunen: de aanbesteding van wegen, paden, bolwerken en bruggen in het gebied. DINSDAG 21 JULI 2015 Vincent van Gogh biedt luisterend oor In de loods bij familie Wijffels staan Jan Pleijte en Carlien de Backere in de kamer van Vincent, foto Peter Nicolai door Sophie Stockman door Theo Clele SLUIS Zeeuwen die in de zomer maanden mopperend in de rij staan van de eigen supermarkt heb ben een troost. Dankzij vakantie gangers betalen de inwoners van kustgemeenten per gezin honder den euro's minder aan lokale belas tingen. In de Sint-Baafskerk treedt morgen om 19.30 uur Le Collec- tif Musical op. Het strijkorkest speelt muziek van Bach, El- gar, Britten en Dvo rak. Een kaartje kost 10 euro. Zinspiratie Hamme en idCollectief lezen donderdag in de Sint-Baafskerk voor uit brieven van Vin cent van Gogh, afge wisseld met nieuwe gedichten. Aanvang is 19.30 uur en een kaartje kost 5 euro. Stadsgids Wilfried Staelens geeft zater dag om 14.00 uur een stadswandeling door Aardenburg. De wandeling begint bij de Sint-Baafskerk. Aan de kaai is zater dag om 21.00 uur een muzikaal evene ment. De week wordt afge sloten met een cultu rele kerkdienst in de Sint-Baafs om 10.00 uur. Frank Leen houts is gastspreker. door Rene Hoonhorst door Martijn de Koning GROEDE. De nieuwe oprit naar de Panoramaweg, de buitendijkse weg langs de Westerschelde bij Groede en Breskens, is nogal steil. Het lijkt wel een bergcolletje uit de Tour de France. Veel fietsers lopen er.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69