Avondmarkten in Sluis met theater en muziek Voor de Adjonijo's ging het puur om leut 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Kermis is klein maar gezellig Vermaak in de grensstreek SLUIS. De altijd enorm drukbe zochte avondmarkten op zomerse dinsdagen in Sluis doen hun naam eigenlijk geen eer meer aan. De markten beginnen immers al om 11.00 uur. De avondmarkten zijn dit keer op 28 juli, en 4,11 en 18 augustus. Natuurlijk staan er de hele dag kraampjes, maar er is veel meer te doen. De organisatie verzorgt elke keer straattheater. Vanaf 17.00 uur is er verder livemuziek op verschil lende locaties. Op de Markt tre den Yellow (28 juli en 18 augus tus), The Good, the Bad Bart (4 augustus) en Marjon van Iwaar- den (11 augustus) op. Jacco Ricar- do staat alle vier de avonden bij 't Meulenende, en De Eetboetiek presenteert Funky D (28 juli, van af 22.00 uur), Kristel Vercraeye (4 en 18 augustus) en Bland-it (11 au gustus). De winkels zijn tijdens de avondmarkten open tot 22.00 uur. In de regio Kaaiplein, 8.00- 12.00 uur: Week markt; AXEL. De Halle, 10.00 uur: Wande len; 13.30 uur: Strijkhulp; 14.30 uur: Koersbal; 't Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; 19.00 uur: Bingo; BIERVLIET. Maquet te Kerkstraat, 14.00 uur: Excusie door historisch Bier vliet; BRESKENS. De Uit komst, 13.30 uur: Koersbal; CLINGE. Bistro de Happerij, 14.30 uur: Kermisschie- ting; 's Gravenstraat, 19.00 uur: Wieler ronde van Clinge; GRAAUW. Dorps huis, 13.00 uur: KBO jokeren; GROEDE. De Twee Duiven, 19.30 uur: Jubileumconcert Adrie Oosterling; HEIKANT. Brasse rie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK. De Loven- hoek, 13.30 uur: Jeu de boules; HULST. De Lieve, 9.00 en 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; NIEUWVLIET. Dorpshuis, 10.30 uur: Qigong; SAS VAN GENT. Kei zer Karelplein, 8.30-15.00 uur: Weekmarkt; SLUISKIL. 'tMeulen- gat, 10.00 uur: Wandelen senio ren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN. De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten;i3-30 uur: Bridge, hand werken, soos; Portaal van Vlaan deren, 12.30,14.00 en 15.00 uur: Rondleidingen en rondvaarten; VOGELWAARDE. Bij Dorpscen trum, 12.30-15.30 uur: Weekmarkt; WALSOORDEN. Ca fé Rue du Nord, 13.30 uur: Schie ting voor ouderen. Fietstochten met 'smikkelmomentje' Het Aardenburgse Gidsenteam houdt vanaf vandaag vier keer op dinsdag een zomerfietstocht. Die worden dit jaar gecombi neerd met een proef- of smikkel momentje: onderweg wordt een hapje of drankje genomen. De gids vertelt onderweg over inte ressante plekjes. De tochten zijn op 21 en 28 juli, en op 4 en 11 augustus. Vertrek is steeds om 13.00 uur vanaf de Markt in Aardenburg. Meerijden kost vier euro. Cursus internetten bij bibliotheek Van bankzaken tot vakanties boe ken, steeds meer gebeurt via in ternet. De Zeeuws-Vlaamse bi bliotheek geeft voor mensen die nog hulp op internet kunnen ge bruiken de cursus Klik Tik. In vier lessen leren mensen inter net gebruiken. De lessen in de bibliotheek in Terneuzen wor den op dinsdagen (4,11,18 en 25 augustus) gegeven tussen 9.30 en 11.30 uur. Voor leden is Klik Tik gratis, niet-leden betalen 5 euro. Brug nachtje dicht voor reparatiewerk De draaibrug bij Sas van Gent, over het Kanaal Gent-Terneu- zen, is in de nacht van woensdag op donderdag afgesloten voor het wegverkeer. Rijkswaterstaat laat reparaties uitvoeren aan de installatie die zorgt voor het ver grendelen van de brug. De brug is dicht van 22.00 tot 6.00 uur. Verkeer wordt omgeleid via Sluiskil en Zelzate. Het scheep vaartverkeer is donderdag ge stremd van 6.00 tot 7.00 uur. Kinderen bouwen fort van legostenen Museum Het Bolwerk in IJzendij- ke heeft een eigen Legokamer. Daar zijn verdedigingswerken uit allerlei perioden te zien, maar kinderen mogen er ook zelf bouwen. Op maandag 27 juli kan dat met hulp van een bege leider, en onder het genot van een drankje en hapje. Bouwen kan tussen 14.00 en 16.00 uur. Meedoen kost 3,50 euro. Mijn dorp, mijn stad Begin jaren vijftig van de vorige eeuw verandert de wereld razendsnel. De moderne, naoorlogse tijd wordt door de jeugd met open ar men ontvangen. De Terneuzense kenner Rein Scheele: „Begin jaren vijftig was er een trend in Amerika. Jongeren kregen meer te besteden. Teena gers werden als doelgroep com mercieel interessant. De basis voor de beatgeneratie, die (oude) auto's kon kopen en er wilde din gen mee deed werd gelegd. Hier was de jeugd armer en braver. Je schikte je redelijk in het regime van het verzuilde verenigingsle ven of, als je buitenkerkelijk was, in het wekelijkse uitgaan en dan sen. Toen begon het plaatjes ko pen van je eigen verdiende geld, of een biertje als je fantasie min der ver ging." De Nederlandse grammofoon platenindustrie en de radio lopen echter hopeloos achter de feiten aan. Ze kijken met conservatieve ogen tegen de vernieuwende maat schappelijke stromingen aan. De eerste artiest die profiteert van de weer aantrekkende platenverkoop is Eddy Christiani. Van de single Zeemanshart worden in 1952 meer dan 30.000 stuks verkocht. Hij ontvangt voor dit nummer de allereerste gouden plaat. In heel Zeeuws-Vlaanderen schieten orkestjes en bandje als paddenstoelen uit de grond. Het zijn vaak muzikale oprispingen die voortkomen uit grotere gezel schappen. Want in veel buurthuizen - vaak gerund door kerkelijke in stanties - ontstaan toneelvereni gingen, cabaretgroepen en vrije- tijdsgezelschappen. De mensen krijgen meer vrije tijd en willen die nuttig besteden. In Breskens in De Uitkomst, op tal van andere plekken in het lokale Patronaat of welke naam er ook aan gegeven wordt. Er komt leven in de brou werij en dat komt de jeugd heel goed uit. Ze kunnen zich vanaf nu expressief laten gelden. Zo is er in Axel de toneelvereni ging van meester Tiersen. Uit die vereniging ontstaat het kwartet De Adjonijo's. De naam is afgeleid van de eerste letters van de leden van de band: Adrie Bolleman (mondharmonica), Joan Tiersen (zang), Nico Bolleman (groot mondharmonica) en Jo Gommers (zang en gitaar). Ze grossieren in vrolijke melodieën. 'Voor ons ging het puur om de leut', zoals Jo Gommers het uitdrukt. Jazz en dixieland raakten uit de mode en maakten plaats voor vrolijke mu ziek - vaak geïnspireerd door mu ziek- en musicalfilms met sterren als Doris Day, Frankie Lane en Per ry Como die steeds populairder worden - waarop het liefst ook nog gedanst kon worden. Rommelmarkt dit keer op woensdag De Stichting Evenementen Re- tranchement houdt morgen, woensdag, de jaarlijkse rommel markt. Het is één van de groot ste van de streek. Het evenement vindt plaats op het sportveld aan de Noord straat, van 8.00 tot 16.00 uur. De markt vond voorheen altijd op dinsdag plaats, maar de orga nisatie wilde voorkomen op de zelfde dag als de Sluise avond markten op de kalender te staan. Werken aan conditie in zwembadwater Afzien tijdens een bootcamp, maar dan in het water. In zwem bad De Honte in Kloosterzande wordt op 23 en 30 juli en op 6 au gustus een aquabootcamp gege ven voor mensen die fitter wil len worden en niet bang zijn om nat te worden. Een professio nal geeft de trainingen, die om 19.00 uur beginnen. Deelname aan de aquabootcamp is gratis. Zomerveer vaart vier dagen per week Het zomerveer Perkpolder-Hans- weert is sinds deze week weer volop in bedrijf. Na een aanloop je vanaf begin juni, waarin al leen op zondag werd gevaren, steekt de pont tot en met 4 sep tember vier dagen per week de Westerschelde over: op maan dag, woensdag, vrijdag en zon dag. Vertrektijden: 9.00 uur: Perkpolder; 10.00 uur: Hans- weert; 11.00 uur: Perkpolder; 12.00 uur: Hansweert; 16.15 uur: Perkpolder; en tot slot 17.00 uur Hansweert. Een enkeltje kost ze ven euro, voor kinderen vier eu ro, en één euro voor de fiets. Re derij Atol vaart het veer met de Onderneming, sinds dit jaar ei gendom van Nils de Brouwer. Zijn voorgangers, Laurens en Ria de Brouwer, varen ook nog. door Ariël Meeusen In wekelijkse afleveringen belichten we vermaak en vertier in de grens streek. Van de periode van voor de oorlog tot de hedendaagse popmu ziek. Vandaag: de Adjonijo's. AARDENBURG. AARDENBURG TERNEUZEN SAS VAN GENT IJZENDIJKE Aanmelden tot 25 juli: museumin- fo@zeelandnet.nl of 0117-301200 De Adjonijo's uit Axel. foto collectie Meeusen RETRANCHEMENT KLOOSTERZANDE Aanmelden: terpelinck@hulstvoor- elkaar.nl of 0114-684704 Veerschip Onderneming PERKPOLDER PHILIPPINE. „Sommigen willen per se op de Tilburgse kermis staan, sommigen per se niet. Wij per se niet", lacht Nellie Groningen, die met de draaimolen en de 'Hobbelende Geit' op de kermis van Philippine staat. Groot is de kermis niet, maar wel gezellig. Er zijn botsauto's, er is een schiettent, een snoepkraam, er zijn grijpertjes, een kraam waar de kleinsten eendjes vissen en natuurlijk de draaimolen en Hobbelen de Geit van uitbaatster Groningen. Bij de kerk wordt op de liggende wip geschoten. In Philippine gebeurt dit tijdens de kermis en op Ko ningsdag. Wie de hoofdvogel eraf schiet, wint 50 euro. De kermis is Philippine duurt tot en met vandaag. Ook in Clinge is het kermis. Daar wordt vandaag de traditionele wielerkoers gereden, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68