8? F EEN NIEUW BEGIN f- In nieuwe rolstoel steile trap op 8 I HART Blijf toch lekker thuis! Sla\culion Fransien Moorland (20) uit Goes at eerst alles. Nu is ze veganist en eet en draagt ze geen dierlijke producten meer. ^door joanne karkdijk Vroeger keek ik of kleding leuk was. Nu bekijk ik of er geen leer of wol voor zijn gebruikt sag^^s o, y fc Is slachthuizen glazen muren hadden, was ie dereen vegetariër. Zo heette het filmpje dat ik vijf jaar geleden zag. Als het zo gaat, wil ik daar niks mee te maken hebben, dacht ik en besloot vegetariër te worden. Ik ben visueel ingesteld: bij het zien van een stukje vlees denk ik nu aan het dier dat het was en onder welke om standigheden hij heeft geleefd. Ik bleef me er verder in verdiepen. Het voelde hypocriet dat ik geen vlees at, maar wel dierlijke producten ge bruikte. Dan steun je die industrie en het zien van dieren als producten nog steeds. Ik kon mezelf niet lan ger aankijken en besloot de stap te nemen. Vanaf december vorig jaar leef ik veganistisch en eet en draag ik geen dierlijke producten meer. Met kleding kopen is het lastig, vooral met schoenen. Vroeger vond ik het belangrijk of iets leuk was, nu of er geen leer of wol voor gebruikt is en of het duurzaam is geprodu ceerd. Het heeft me veranderd om zo bezig te zijn met eten. Ik ben volwassener geworden en ben minder op mezelf gericht dan vroeger. Het kost wat meer moeite om zo te leven dan als je gewoon alles kunt eten, maar dat vind ik niet erg. We hebben het hier al zo goed, het is niet alsof je de keus hebt tussen vlees eten of niets. Vega nistisch eten wordt sowieso makke lijker, er komt steeds meer op de markt. Zo is er bijvoorbeeld veganis tisch junkfood en snoep. Dat is wel een uitkomst, want anders kon ik nooit snoep eten. Daar zit namelijk gelatine in, van varkensbot. En friet kan ik natuurlijk gewoon eten. In het begin at ik dat heel vaak, nu probeer ik zo gezond mogelijk te eten. Vanochtend heb ik bijvoor beeld een smoothie gemaakt met zes bananen. Vanavond eet ik gebak ken aardappels en een fruitsalade. Soms is het lastig om veganist te zijn, bijvoorbeeld als ik uit eten ga. Dan bel ik van tevoren naar het res taurant of ze er rekening mee kun nen houden. Uitnodigen Ik krijg positieve reacties, maar ook negatieve. Dan zeggen ze bijvoor beeld 'een plant heeft ook gevoel'. Ook ga ik bijna nooit meer bij men sen eten. Ik denk dat ze me nu ook minder snel uitnodigen. Het is na tuurlijk lastig, maar als je zo weinig moeite wil doen, is het geen groot verlies. Daarnaast vind ik het ook fijner om mijn eten zelf klaar te maken en te weten wat ik eet. Ik heb nog geen vriend. Het zou ideaal zijn als hij ook veganist is, maar misschien moet ik daar maar niet op rekenen. Als het maar iemand met een open mind is die nieuwe dingen wil proberen. En als hij maar niet verwacht dat ik vlees voor hem ga bakken." fe* Op het eerste oog lijkt het een doorsnee elektrische rolstoel. Tot aan de voorzijde opeens twee rupsbanden uitschuiven die een brede, steile trap kunnen op- of afgaan. Studenten en ingenieurs van het Technisch Instituut in het Zwit serse Zürich presenteerden onlangs hun vinding: de zogeheten Scalevo moet mensen in een rolstoel meer bewegingsvrijheid geven in open bare ruimtes. Naargelang de helling van een trap, verandert de hoek van de stoel mee. De gebruiker blijft in even wicht, er bestaat weinig risico om eruit te vallen. Bovendien zit hij tij dens klimmen en dalen met het ge zicht richting de voet van de trap, waardoor er meer beenruimte en zicht is. De rolstoel kan een hoek tussen 17 en 34 graden aan. Overstappen Het ontwerpteam hoopt de Scalevo, die zich als een Segway voortbe weegt, vanaf volgend jaar wereld wijd op de markt te zetten, zegt woordvoerder Carlos Gomes Mar- tinho. „De verkoopprijs wordt waarschijnlijk zo'n 20.000 euro. Streven is dat Scalevo dan elke trede in één seconde aflegt." Voorzitter Jos Dekkers van Dwars laesie Organisatie Nederland noemt de uitvinding technisch knap, maar heeft bezwaren. „Ik zie dat een rolstoeler eerst moet over stappen in deze stoel, dat is in het dagelijks gebruik niet praktisch. En kan deze stoel een elektrische rol stoel met alle overige voorzienin gen die daarop zitten, volledig vervangen? Er moet nog veel wor den getest en verbeterd voordat dit apparaat praktisch bruikbaar is." Vakantievierders bombar deren je met hun plannen, ver, duur en tropisch. Om thuisblijvers een hart onder de riem te steken: vijf slechte argumenten om op vakantie te gaan. 'Ik moet ontstressen'. Dat lukt toch niet. Zelfs cocktails krijgen die slui merende deadlines niet gespoeld. Misschien voor een avondje. Bovendien geeft de voorbereiding de nodige stress. Mensen met een groot verantwoor delijkheidsgevoel en een hoge werkdruk worden re gelmatig ziek op vakantie. De overgang is te groot. 2'Ik wil tot mezelf komen'. Dat kan thuis ook. Mediteren op Bali klinkt beter dan in Baarn, maar waarom duizenden euro's spenderen aan iets watje op een matje in de woonkamer kunt doen? r 'We moeten aan onze relatie werken'. Kaartlezen, je partner die zich als een wandelende reisgids gedraagt: 24 uur op eikaars lip zitten kan voor veel irritaties zorgen. 'Ik zoek de liefde in het buitenland'. Een liefje in Australië klinkt niet verkeerd. Maar besef datje na die lange vlucht niet alleen hippe surftypes tegenkomt. 'Heerlijk, niets moe ten'. Dat lukt juist niet! Je wilt er alles uitha len met je scorelijstje van bezienswaardigheden. PJORIENDEWiï dinsdag 21 juli 2015 PZ Fran- sien: 'Ik wil weten wat ik eet'. FOTO MECHTELD JANSEN FRANSIEN MOERLAND Was alleseter Is nu veganist Voor ueganisme werd ik volwassen A 44 Met rupsbanden in de rolstoel de trap op, een Zwitserse vinding. &ARN0UD KLUITERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54