i 7 1.000.000 500.000 25.000 20% Vnie •&£%S00ï* Ik heb nooit gezien of gehoord dat thuistesten goed en betrouwbaar werken Lyme weetjes ten te koop waarmee je thuis kunt nagaan of de teek die zich aan jouw bloed tegoed heeft gedaan besmet is met de Borrelia-bacterie. Evenals testjes waarmee je kunt nagaan of die bacterie in je bloed is terechtge komen. Een aanrader? We vragen het de deskundigen: internist Bart- Jan Kullberg en onderzoeker Leo Joosten, beiden van het Expertise centrum voor Lymeziekten van het Radboudumc in Nijmegen. Kans „Laat ik beginnen te melden dat je niet meteen ongerust hoeft te wor den als je door een teek bent gebe ten", zegt Leo Joosten. „Van de teken in ons land is ongeveer één op de vier besmet met de Borrelia- bacterie. En van iedere tien mensen die door een besmette teek worden gebeten, krijgt er uiteindelijk één de ziekte van Lyme. De kans op Lyme na een tekenbeet is dus 2 tot 3 op de 100." Desondanks is het verstandig om goed te controleren of je door een teek bent gebeten en, indien dit zo is, de plaats van de beet in de gaten te houden, zegt Bart-Jan Kullberg. „Als je via de tekenbeet besmet bent met de Borrelia-bacterie ont staat er meestal binnen enkele dagen rond de beet een rode vlek of kring die geleidelijk aan groter wordt. Dan is het verstandig om je huisarts te bezoeken en te vertellen datje door een teek bent gebeten." En de thuistestjes dan als 'Test de teek' van Beaphar, Lyme Borreliose zelfdiagnose tekentest van Care Plus of de Easy Home Test? „Die vinden wij niet erg zinvol", stelt Joosten. „Neem de testen die na gaan of de teek is besmet. Ik heb van geen van dergelijke testen ge zien of gehoord dat ze bij thuisge bruik daadwerkelijk goed en betrouwbaar werken. Twee jaar ge leden heeft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zo'n test onderzocht met behulp van teken die mensen na een beet hadden opgestuurd. Het RIVM vond met deze test geen enkele be smette teek, terwijl een deel van de mensen toch de ziekte van Lyme Doe mee aan Lyme project had gekregen. Deze test schijnt nu niet meer in de handel te zijn. Maar dan nog. Als je met een test zou meten dat de teek is besmet, zegt dat nog niet dat je de ziekte van Lyme krijgt. En als je tekentest negatief uitvalt, word je er mis schien ten onrechte door gerustge steld." Dan maar zo'n bloedtest? „Die bloedtesten werken op basis van antistoffen", legt Kullberg uit. „Ze reageren op de antistoffen die jouw afweersysteem aanmaakt tegen de Borrelia-bacterie. Het probleem is dat het gemiddeld minstens een week of twee duurt voordat het af weersysteem zoveel antistoffen heeft aangemaakt datje ze met een bloedtest kunt meten. Het heeft dus geen zin om een dag na een te kenbeet zo'n bloedtest te doen. Dan zijn er nog geen meetbare antistof fen tegen de bacterie in je bloed aanwezig." Datum noteren Het zijn vooral de lichamelijke ver schijnselen en het bijbehorende verhaal die de ziekte van Lyme aan tonen en niet zozeer de snelle thuistesten. „Het verhaal begint met controleren op tekenbeten. Ben je gebeten, noteer dan de datum in je agenda. Let in de dagen en weken erna op of er een rode vlek ontstaat en maak eventu eel een foto van die vlek. Ook klachten als grieperigheid kunnen wijzen op Lyme. Belangrijk is datje dan contact opneemt met je huis arts en dat die snel een behande ling met antibiotica voorschrijft. Bij het overgrote deel van de mensen is dat voldoende om probleemloos te genezen." Joosten: „Samen met het RIVM en het AMC onderzoeken we nu waarom en waardoor een paar pro cent van alle mensen met Lyme on danks een vroege behandeling met antibiotica toch langdurig klachten blijft houden. Mensen bij wie Lyme is vastgesteld kunnen zich, als zij dat willen, bij Tekenradar.nl aan melden om mee te doen aan dat onderzoek." Lastiger wordt het als in de eerste tijd na de tekenbeet geen lichame lijke verschijnselen optreden. Kullberg: „Soms ontstaat er na de tekenbeet geen rode vlek en zijn er ook geen andere klachten. Pas maanden later krijgen mensen last van gewrichtsontstekingen, huidklachten of neurologische verschijnselen. Het is na zoveel tijd vaak lastig om het verband te leggen tussen de klachten en de tekenbeet. Daardoor blijft het lang onduidelijk wat de oorzaak van de klachten is. Bij deze late vorm van Lyme is soms een behandeling met andere, sterkere antibiotica nodig." dinsdag 21 juli 2015 44 Nog geen vijf dagen aan de antibiotica sinds er een rode kring verscheen? Dan zouden de experts van RIVM, Radboud umc en twee ziekenhuizen u en 1999 an deren graag betrekken in hun onderzoek naar de ziekte van Lyme. Uw gezondheid wordt een jaar gevolgd om uit te zoeken waarom sommige mensen heftige klach ten krijgen. Aanmelden kan via Tekenradar.nl of uw huisarts. Je hoort er steeds meer over maar hoe vaak slaan de teken werkelijk toe? En wat zijn precies de gevolgen? Jaarlijks worden in Nederland circa I miljoen mensen gebe ten door een teek. In de sei zoenen na een zachte winter, waarin ook de muizenpopula tie explodeert, worden extra veel teken volwassen. Met dank aan het bloed van men sen en muizen. Het RIVM verwacht deze maand een half miljoen tekenbeten. Jaarlijks melden circa 25.000 mensen zich bij de huisarts met de ziekte van Lyme. Een minderheid (1000 tot 2500) houdt langdurig lichamelijke klachten. Bij elkaar opgeteld raakt deze groep in totaal 1502 gezonde levensjaren door een tekenbeet kwijt. bij Tekenradar.nl zijn de eerste helft van dit jaar 4740 meldingen van een tekenbeet gedaan, 20 procent meer dan vorig jaar. Je vermindert de kans op een tekenbeet door dichte schoe nen en een lange broek (in de sokken!) te dragen als je door hoog gras of langs struiken wandelt. Teken bijten niet alleen in huidplooien zoals in de oksel of lies, maar hebben ook een voorkeur voor de haargrens of achter de oren. Ook bij ijsman Utzi die ruim 5000 jaar geleden in de Itali aanse Alpen verongelukte zijn sporen van de Borrelia bacte rie gevonden. De app Tekenbeet geeft prak tische informatie over teken, tekenbeten en de ziekte van Lyme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53