Je vriend van 22 is te jong om je verdriet te dragen 6 I HAR1 Zll VRAAG HET DE DESKUNDIGE Wandelen? Dikke kans dat een teek zich aan jou volzuigt. Eén op de vier is besmet met de bacterie die de ziekte van Lyme veroorzaakt Bij de drogist koop je setjes waarme je kunt testen op deze ziekte. Zinvol? endoor marten dooper Vertel je ex datje afstand wilt nemen. Geen ontmoeting, sms, WhatsApp of Relatietherapeute Caroline Franssen Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag is dat relatietherapeute Caroline Franssen. kan druk leggen op je relatie. Je partner krijgt het gevoel dat hij voor jouw emotionele hou vast moet zorgen. Het is duidelijk dat dit te veel is gevraagd als je 22 bent. Waarschijnlijk is dat zelfs de oorzaak van de breuk. Hoe moeilijk het ook zal zijn, ik raad je aan om voorlopig niet af te spreken met je ex en het idee los te laten dat je hem weer verliefd op je kunt laten worden. Hoe erg je hem ook mist en hoe graag je hem ook wilt zien, de relatie heeft op dit moment geen kans van slagen. Het is verstandig dat je je aandacht eerst richt op jezelf, op de ver werking van het ver lies van je moeder (en misschien zelfs nog, je vader). Het is belangrijk dat er meer mensen in jouw leven komen waar jij emotioneel mojltipc °P kunt steunen. Zoek je vriendinnen op en besteed aan dacht aan nieuwe mensen ontmoeten, ook mensen waar je 'alleen maar' leuke dingen mee kunt doen. Is er misschien een tante of oom die zich over je wil ontfermen? Of een vriendin van je vader of moeder? Steun kun je ook vinden in een lotgenotengroep, bijvoor beeld via www.zonderouders.nl. Ook kan je huisarts of het maatschappelijk werk bijdragen aan het verwerken van je verlies. Zolang je contact houdt met je ex, ben je geneigd je aan hem aan te passen. Vertel je ex dat jij af stand wilt nemen. Vertel dat jij tijd voor jezelf nodig hebt. Geen ontmoetingen, geen sms, WhatsApp of mailtjes. Je eigen netwerk en professionele begeleiding zullen jou emotio neel zelfstandiger maken. Daarmee vergroten ze jouw kansen op succes in de liefde. HET PANEL Het is hoogzomer, tijd om naar bui ten te gaan. Lekker wandelen in het bos, op de hei of door het hoge gras. Maar pas op, want al drie jaar achtereen worden de meeste teken beten in juli geregistreerd en dat zijn er duizenden. Van de spinach tige diertjes doen de vrouwtjeste ken niets liever dan zich vastbijten in jouw huid en zich laven aan je bloed. Dat bloed hebben ze - net als vrouwtjesmuggen - nodig om hun Een wereld beroemd dorp nageslacht te produceren. Manne tjesteken bijten niet. Het overgrote deel van de tekenbe ten is tot daaraan toe, maar per jaar houden zeker 1000 tot 2500 mensen aan de met de Borrelia bacterie besmette teken langdurige klachten over. De ziekteverwekker richt zich op zenuwweefsel, huid, hart en gewrichten. De schade in je lichaam kan enorm zijn. Sommige patiënten gaan door een pijnlijk en diep dal, ze missen maanden- en soms jarenlang de energie om hun leven te leven en kunnen ook gees telijk verschrikkelijk uit het lood geslagen raken. Er zijn zelfs relaties die, nadat één van de partners door de ziekte van Lyme is getroffen, uit eindelijk in een echtscheiding uit mondden. Met dank aan één foute teek die met je bloed ook je levens lust heeft weggezogen. Is dat te voorkomen? Sinds enkele jaren zijn er zogeheten snelle, ge makkelijke en betrouwbare zelftes- dinsdag 21 juli 2015 Ik kom uit een relatie die drie jaar heeft geduurd. We zijn nog jong. Ik ben 24, hij is 22. Mijn moeder is overleden toen het net aan was, mijn vader was al overleden. Dat maakte het niet altijd gemakke lijk. Eigenlijk waren we dag in dag uit samen, omdat ik in zijn zaak werkte. We maakten op den duur ruzie om de stomste dingen. Ook al is het uit, we zien elkaar nog veel. Hij noemt me nog steeds 'schatje'. Ik lees overal dat ik hem moet laten gaan en niet moet sms'en dat ik hem mis. Maar ik ben bang dat het niet meer goed komt. Hoe zorg ik dat hij weer verliefd op mij wordt? A. Op jouw leeftijd al je beide ouders verliezen, Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Klio - PSYCHOLOOG Steven Pont HUISARTS Rutger Verhoeff De ziekte van Lyme dankt zijn naam aan het plaatsje Old Lyme in de VS. Een grote uitbraak van de ziekte in 1975 onder kinde ren in dit bosrijke dorp leidde tot het onderzoek dat de oorzaak van de aan doening ophelderde: een infectie met de bacterie Borrelia burgdorferi die naar zijn ontdekker Willy Burgdorfer is genoemd. In 1922 schreven de Franse artsen Charles Garin en Antoine Bujadoux overigens al over een verlamming die door een tekenbeet werd veroorzaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52