I 5 Jonge, gemende chirurg presteert duidelijk beter Nierstenen trefzeker vergruizen 0 LEESTIPS PASPOORT O O <*l H C Sc In Suriname kom je altijd iets later Nederland in een notendop App training 3G 5pP3 38 Quiz-app en Dr.Game leveren studenten meer op dan droge medische kost Sehokgol ('therapie ochtends vroeg al voor hem heeft staan koken." Jean: „Als een feestje om 6 uur be gint, komen ze pas om 8 uur. Dat is bij ons heel normaal." René: „Toen we hier in Nederland een feestje om 3 uur 's middags hadden, stonden ze een kwartier daarvoor al in de rij. Dat valt me nu op, vroeger niet. Ik ben inmid dels gewend dat in Suriname gas ten 's avonds tegen 11 uur nog kunnen komen. En dan gaat het ge woon door tot een uur of 4, 5." Jean: „Ook als je niet zo veel men sen uitnodigt, heb je zo honderd gasten. De collega van de buurman of de zus van een vriendin: ze komen allemaal spontaan langs. Soms loopt dat een beetje uit de hand. Daarom werken steeds meer mensen met kaarten." René: „Ik zou niet meer terug wil len naar de snelheid van het leven in Nederland. En alles is afgepast, iedereen pakt altijd z'n agenda. Geld is niet alles. Geef mij maar de kwaliteit en spontaniteit van het leven in Suriname." Chirurgen in opleiding die apps met spelletjes gebruiken om hun operatieve vaardig heden uit te breiden, herkennen fouten beter en sneller dan hun studiegenoten die zonder deze apps leren. Chirurgen kunnen tijdens lastige kijkoperaties te maken krijgen met tegen slagen. „Opeens wordt het monitorbeeld troebel. Komt dat door een be bloede lens of neemt de luchtdruk in de buik af, waardoor de buik- wand naar beneden komt? Wat de oorzaak ook is, snel en juist handelen is nodig om de operatie te kunnen voorzetten," zegt hoogleraar chirurgie Mar lies Schijven. Ze omschrijft één van de fragmenten uit de app 'Dr. Game' die zij ontwikkelde. Lost de aan komend chirurg het pro bleem goed op, dan gaat het spel verder. De tweede app van Schijven heet 'Me- dialis'. Dit is een quiz waarbij razendsnel medi sche vragen moeten wor den beantwoord. „Uit welke van vier antwoorden kies je bijvoorbeeld als je een galblaas moet verwij deren? Hoe sneller de spe ler reageert, des te meer punten dit oplevert." Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam zet de apps sinds kort in als studiemateriaal. „Deze Chirurg ba +999,999 ABCDE on /irn DD iCu/ iDu ttr\ games ondersteunen het leerproces van chirurgen en zo kunnen wij de zorg verbeteren," zegt Schijven. De appende chirurgen los sen bij kijkoperaties fouten van beschikbare appara tuur eerder en beter op dan hun studiegenoten die een gangbare cursus vol gen. Verder blijkt hun pa rate kennis toe te nemen als zij niet alleen droge medische literatuur lezen, maar ook hun scores met elkaar vergelijken via so cial media. Eric Standop, Xelly Cabau van Kas- bergen en Liesbeth Hop mogen dan weinig gemeen hebben, ze voelen wel de tijdgeest aan. Lees dat gezicht, aak je mooi en gooi dat label van je af! i dinsdag 21 juli 2015 Uit het oog, uit het hart? Met tien vragen testen we of René Gosen nog wel weet wat de Nederlander bezighoudt. I Wie is de minister van Sociale Zaken? Geen idee. 2. Wat is de naam van de geel- blauw-witte stoptrein van de NS? Sprinter. 3. Wie is de presentator van 'De we reld draait door'? Weet ik niet. 4. Welke Brabantse supermarktketen is de grootste concurrent van Albert Heijn? Jumbo. 5. Wie zijn Mattie Wietze? Wie? Nooit van gehoord. 6. Hoe heet het jaarlijkse, door pakweg 150.000 toeschouwers bezochte evenement in Lichten voorde met muziek, theater en motorcross? Zwarte Cross. 7. Noem drie voorbeelden van super- foods. Noni (wordt ook wel Indi sche moerbei genoemd), podosiri (acai-bes) en West-Indische kers. Ze komen allemaal voor in Suri name. 8. Wat is de naam van de eerste keeper van het Nederlands elftal? Ik zou het niet weten. 9. In welke Nederlandse provincie zijn aardbevingen door gasborin gen? Groningen. 10. Welke Nederlandse wetenschap per is sinds juli 2012 directeur van het Institute for Advanced Study in Princeton? Je maakt het ons wel moeilijk, zeg. Echt geen idee. Deze vormen moeten zo snel m og el ijk ve rw ij derd wo rden Studenten gebruiken snelle spelletjes om later een betere chirurg te worden, bron amc {rARNOUD KLUITERS GEZICHTEN LEZEN BjtiHiinrkaratiei rn Dili MB liiMeil GEZICHTEN LEZEN Een rechte neus, een hoog voor hoofd, volle lippen: wat zeggen ui terlijke kenmerken over iemand? Ze vertellen meer over iemands karakter dan je denkt, stelt Eric Standop. Ankh Hermes, 17,99 GUN KINDEREN HUN EIGEN LABEL Zijn er echt zoveel kinderen en jongeren met ADHD en autisme? Kies liever een aanpak dan een label, bepleit jeugdcoach Liesbeth Hop. Kosmos Uitgevers, 21,99 MAKE-UP (APP EN BOEK) Visagiste Xelly Cabau van Kasber- gen brengt haar boek Make-up tot leven. Ze laat zien hoe je smokey eye perfect aanbrengt en je look zomers maakt. Gratis via Google Play Store en App Store van Apple. Als eerste ziekenhuis in Nederland werkt het Elisabeth-Twee Steden Zie kenhuis in Tilburg met een machine die nierstenen uiterst precies kapot trilt. Het apparaat geeft onopgeloste, aaneengeklonterde afvalstoffen weer op een beeldscherm en via een touchscreen kan de uroloog het mid den ervan aanwijzen. Krachtige elek- tromagnestische schokgolven vergruizen de steen, waarna de pa tiënt de deeltjes uitplast. ,,We kunnen voortaan alle nierstenen aan," zegt uroloog Herman van Roijen. Het aan tal mensen met nierstenen stijgt. Zij krijgen advies over voeding, drinken en eventueel medicijnen. ü=arnoudkluiters René Gosen wilde niet lan ger 7 dagen in de week in zijn slagerij/cateringbedrijf in Oldenzaal werken. Hij solliciteerde in 2000 op een baan als slager in Suri name. Daar ontmoette hij Jean Berghaven. Samen met Jeans zoon Jaromir (10) wonen ze in Parama ribo. René is nu kwaliteits medewerker bij een slachterij/worstenfabriek en docent aan de slagers opleiding in Suriname.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51