4 I Deze zomer vraagt Hart&Ziel Nederlandse gezinnen uit het buitenland het hemd van het lijf over hun leven in den vreemde en de verschillen in cultuur en opvoeding. Vandaag Oldenzaler René Gosen en Jean Berghaven, die in Paramaribo wonen, ^doormarco krijnsen l)e Surinaamse vrouw verzorgt haar man Nederlandse kinderen zijn te vrij opgevoed In Nederland ligt het tempo hoger Eten staat bovenaan in de Surinaamse cultuur Het is in Suriname niet vreemd om kinderen een tik te geven Jean: „Ik sta 's ochtends om 5 uur op om brood te maken voor René. Of hij dat niet zelf kan? Ik ben niet anders gewend. Zo gaat het hier nu eenmaal. Mijn ouders hebben me bijgebracht dat ik mijn man goed moet verzorgen." René: „In Suriname zijn vrouwen minder geëmancipeerd dan in Ne derland. Ik vind het prettig zoals het gaat. Het voorkomt datje langs elkaar heen leeft. Als je als man in Ne derland thuis komt, vind je een briefje van je vrouw die net aan het werk is: Het eten kun je op warmen in de mag netron, tot morgen! Daar hebben we hier geen last van. We eten altijd samen." Jean: „Je hebt in Suriname meer dere culturen, ze gaan er allemaal net even anders mee om. De Hindi bijvoorbeeld willen helemaal niet dat hun vrouw werkt. Bij de Cre oolse bevolking is het normaal dat je allebei werkt. Maar één ding staat voorop: ook al ben je druk en heb je een slechte dag, je moet altijd voor je man klaarstaan met eten." Jean: „Ik heb in Nederland gezien dat kinderen tegen hun ouders zeg gen, als hen iets wordt gevraagd: Doe het lekker zelf! Moest ik vroe ger eens durven... Dan kreeg ik meteen een mep van ons mama. Respect voor de ouders moet er wel zijn, vind ik. In Suriname zegje u tegen je ou ders en spreek je al tijd met twee woorden." René: „We zitten wat dat betreft op één lijn. Het is in Suriname he lemaal niet vreemd om kinderen een tik te geven, ook niet tijdens de les op school. Maar het is wel aan het verande ren. Mensen zien op televisie hoe het in andere culturen gaat. Ze ac cepteren steeds minder dat hun kind een tik van de leraar krijgt." DE FAMILIE René: „Het viel me - na een paar jaar afwezigheid- op dat het op de weg een stuk drukker is geworden. Zelfs op het laatste stukje naar Twente. En het lijkt of alles sneller gaat, daarom wil ik nooit meer terug. Het is me te hectisch. Vertel eens over die trein, Jean. Dat geeft mooi aan wat ik bedoel." Jean: „Oh ja, de trein. Toen we op Schiphol de trein wilden nemen, was René al aan boord. Snel, snel, riep hij. Ik liep nog rustig over het perron, want ik dacht dat de trein wel op mij zou wachten. Ja, dat is heel normaal in Suriname. In Ne derland is iedereen zo gehaast. Zelfs in de winkel zie je mensen rennen. Ik begrijp dat niet. Je kunt toch ook wandelen!? Ik was hier in Oldenzaal nog rustig aan het rond kijken in de winkel, maar mijn schoonmoeder stond al buiten." René: „Het leven is in Suriname to taal anders. Veel relaxter. Het is een ander tempo. Ik heb ook gemerkt dat je niet minder gelukkig wordt van minder elektrische apparaten. Integendeel zelfs." René: „Als het in Nederland crisis is, wordt als eerste bezuinigd op eten. Want de mensen willen wel gewoon op vakantie en hun auto kunnen betalen. In Suriname gaat eten boven alles. We hebben in de vleesindustrie eigenlijk niet ge merkt dat het economisch wat min der ging. Eén ding heb ik inmiddels geleerd: je mag een Surinamer nooit aan z'n eten komen. Als je op een feestje komt, vind je een over vloed aan eten en drinken. Je vraagt je soms af waar mensen dat van betalen." Jean: „Eten is een sociaal gebeuren. Het hoort bij de familie. Daarom is het vreselijk belangrijk. Je kookt ook altijd extra. Want er kan altijd iemand langskomen en die laatje niet weggaan zonder eten." René (wrijft over z'n buik): „Ik ben niet voor niets in 15 jaar tijd 20 kilo aangekomen. En dan hou ik me nog in. Ik neem niet meer dan drie dubbele boterhammen mee naar mijn werk. Daar moet ik het mee doen. Maar de gemiddelde Surina mer gaat van huis met een grote bak warm eten, dat z'n vrouw 's dinsdag 21 juli 2015 'Kom bij een Surinamer nooit aan z'n eten' René Gosen (49): kwaliteitsmedewer ker en docent. Jean Berghaven (41): medewerker pleeggezincentrale Jaromir (10) >René Gosen, Jean Berg haven en zoon Jaro mir willen niet in Ne derland wonen, fotos LENNEKELINGMONT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50