Drilsergeant klopt je lief op de schouder 9 2 I HARTS* Lekker in balans Driehoeksverhouding Iedereen experimenteert wel eens, hoorden Phaedra (27), Sara (30) en Jelle (27) vaak als ze vertelden dat ze een driehoeksverhouding hebben. „Een belediging,zegt Phaedra. „Ik ga nog liever dood dan dat ik Sara of Jelle achterlaat. Dat geldt voor hen net zo." Samen vormen ze een gezin met twee kinderen, c^door sanne van der kolk Ik wilde Phaedra niet voor mij alleen en ik wilde niet tussen hen in komen Verlangen Het klinkt niet sexy, maar met afstand de beste workout? Daag bikram, bodypump, hallo: wandeling. Een 'activity tracker' helpt je op weg. De meesten van ons halen het geadviseerde aantal stappen per dag - tienduizend - helaas bij lange na niet. Tijd om de hulptroepen in te schakelen. Stappen tellers zien er tegen woordig zo strak uit, dat je je ogen niet lan ger uit je kop schaamt als je ermee wordt ge spot. Onder de zoge noemde activity trackers mag Fitbit zich koploper noemen, dankzij een super- nauwkeurige registra tiemethode, een over zichtelijke app en in terface en keus uit zes modellen, voor elke beurs. De Zip is het in stapmodel (54 euro), Surge met gps de top per (249 euro). Wie be halve stappen, verbruikte calorieën en afgelegde kilome ters ook de hartslag en nachtrust meet, telt 140 euro neer voor de Charge HR. De bijbe horende app is (uiter aard) gratis voor iOS én Android. HELDER PRAKTISCH MOTIVEREND VORMGEVING Phaedra, Sara en Jelle zit ten met z'n drieën op de bank in hun nieuwbouw woning in Alrnere. Hun twee peuters zijn met oma op stap, zodat de drie in alle rust kunnen vertellen over hun bij zondere liefdesrelatie. Want Jelle heeft met beide vrouwen een ver houding en ook Phaedra en Sara zijn al zes jaar verliefd op elkaar. Beiden hebben een kind van Jelle en samen vormen ze een gezin. Nee, van tevoren had geen van hen bedacht in een driehoeksverhou ding te belanden. Jelle en Phaedra zijn al sinds hun puberteit, toen ze in Middelburg woonden, een stel. Huiselijk en hecht, en niemand kon ertussen komen. Phaedra: „We hoorden wel eens dat we niet uit el kaar te trekken waren. Probeer dat dan ook niet, dacht ik dan. Zo zijn we gelukkig." I Iartsvriendinnen Sara kwam op de filmacademie bij Phaedra in de klas. „Als ik met vriendinnen naar een film keek, keken we naar mannen. Hartstikke hetero, zo zag ik mezelf. Vrouwen vond ik wel mooi, maar mannen vond ik aantrekkelijk, van hen werd ik giechelig." Tussen Sara en Phaedra ontstond een hechte vriendschap. Sara bleef vaak eten en slapen en de twee knuffelden of masseerden elkaar regelmatig. Soms vielen ze samen na een nachtlang praten in slaap op de sofa. „Voor mij is dat nor- maal, ik ben heel fysiek," zegt Phaedra. Jelle: „Mijn moeder zei wel eens: 'Is daar niet iets meer aan de hand?'. Nee, dacht ik dan. Ze zijn gewoon hartsvriendinnen. Tussen mij en Sara klikte het ook. Het was niet zo dat ik ergens anders in mijn eentje zat, al was ik toen nog niet volledig onderdeel van de hechte vriendschap." Met kerst was het voor Phaedra duidelijk: Sara hoort er bij. „Ik heb Jelle gevraagd wat hij ervan vindt als Sara bij ons kwam wonen. Hij vond het superleuk." Sara: „Sinds dien ging ik ook mee op familiebe zoek naar Middelburg." Phaedra: „Al snel viel je bij ons in bed in slaap en had het toch geen zin meer om in de nacht over te steken naar de sofa." Terwijl Jelle college volgde, ont stond de eerste vrijpartij tussen Sara en Phaedra. Phaedra: „Dat was een shock. We hadden niet in de gaten dat we verliefd waren." Sara: „Het was bijna awkward. We spraken er zelf niet eens over." De enige die niet verrast was, was Jelle. „Voor mij lag het in de lijn der verwachting. Natuurlijk dacht ik: shit, wat doet dit met Phaedra en mij? Ik was niet boos, wel in de war. Phaedra zei: 'Als ik moet kie zen tussen jou en Sara, dan kan ik geen keuze maken'. Ik had kunnen zeggen: dit kan ik niet aan. Maar ik besefte ook dat er dan zoveel kapot zou gaan bij Phaedra, dat het tus sen Phaedra en mij niet goed zou gaan. Dus zeiden we we alle drie: dan is dit hoe het is. We gaan ver der met z'n drieën. Het was alles of niets. We zijn voor alles gegaan." Onvolledige puzzel Sara voelde zich ondanks het geza menlijke besluit ook bezwaard. „Jelle en Phaedra zijn zo close, ze zijn samengesmolten tot één ge heel. Het voelde als een onvolledige puzzel als er één niet was. En ik kwam daar bij. Ik wilde Phaedra niet voor mij alleen en ik wilde niet tussen hen in komen. Zij hóórden samen. Tegelijkertijd was wat Phaedra en ik deden, ook toeganke lijk voor Jelle. Jelle en ik deelden ook alles met elkaar, alleen geen seks. Toen vroeg Phaedra aan mij hoe het zou zijn als ik ook een rela tie met Jelle zou hebben. Dat zag ik wel gebeuren, we waren zo ver trouwd en intiem met elkaar." Jelle: „Ik vond dat ook wel spannend, als Phaedra en Sara naast me in bed gingen vrijen." Phaedra is blij dat haar jeugdliefde en haar hartsvriendin ook elkaar hebben gevonden. „Jaloers ben ik nooit geweest. Ik wilde juist graag dat de twee mensen van wie ik zo veel hou ook elkaar liefhebben. Vroeger was ik de spil van ons drieën, nu niet meer. Ik heb ze ge vraagd of ze samen blijven als ik doodga. Ze zeiden allebei: 'Ja, wat dacht je dan'." Sara: „Echt, mijn ge voel voor Jelle en Phaedra is even sterk." Jelle: „Ik was heel gelukkig toen ik met Phaedra was. Toen zij een relatie kreeg met Sara zag ik Phaedra nog gelukkiger worden. Dat maakt mij ook blij. En ik ben net zo gelukkig met Sara. Hoe wij leven is fantastisch." Sara blijft last houden van verla tingsangst. „Ik ben de dramaqueen van de drie. Als één van ons toch problemen ziet, vind ik dat ik moet dinsdag 21 juli 2015 BO Heb je je dagdoel, ingesteld op tienduizend stappen, gehaald dan trilt je armband kortston dig bij wijze van felicitatie. Wil je details? Dan moet je naar de opgefriste website of een app om tot de minuut in te zoomen hoeveel stappen je aflegde (of hoe je 's nachts in bed lag te woelen). Het aantal stappen nog niet gehaald? Dan stuurt Fitbit je een aanmoediging. Dat werkt om in de benen te komen. Je kunt je ook laten motiveren door je prestaties te meten aan die van leden van speci ale community's. Pas op dat je met je competitiedrang niet in een ratrace belandt! Stiekem bevat de app een schat aan metingen, tot jaren terug. Het design zorgt datje niet in de databerg verdwaalt. Zo'n sensor die je lichaamsbe weging registreert, heeft iets klinisch. Met zijn kleuren en speelse icoontjes voorkomt Fitbit dat je rapport als een medisch dossier oogt. HOE WU LEVEN IS fantastisch 44 Driehoeksrelaties zoals Jelle, Sara en Phaedra hebben, komen bijna niet voor in de Neder landse cultuur weet relatiepsy choloog Mirella Brak. „Niet in mijn praktijk, niet in studiemateriaal en niet in mijn recente opleiding," aldus Brak. „Maar wat klinkt het mooi. En misschien is het wel stukken minder ingewikkeld dan de samengestelde ge zinnen die tegen woordig veel voorkomen." Wat Brak betreft mag er meer aandacht voor komen. „Ik denk dat het ver langen er wél is bij anderen. Maar door het taboe durft bijna nie mand dit te be spreken binnen een relatie." ■fes wm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48