Zonnige Visserijfeesten in Bruinisse drukker dan ooit Grondeigenaren niets verplicht SCHOUWEN-DUIVELAND 19 De Schouwse Duinpolder is mooi, maar levensgevaarlijk als er vuur woedt. Brandweerwagens kunnen namelijk het natuurgebied niet in. De Visserijdagen staan of vallen met het weer. „En beter dan de afgelopen dagen, kon niet", glundert voorzitter Theo Ketting. Afgelopen donder dag al, bij de opening van het eve nement in het dorpscentrum, was het drukker dan ooit. Toen al telde Ketting zo'n 5.500 bezoe kers. Daar kwamen er op vrijdag en zaterdag nog vele tienduizen den bij. Zowel bewoners van Schou- wen-Duiveland als toeristen brengen graag een bezoekje aan de Visserijdagen. Dat blijkt wel uit de file die al op de Rijksweg vlakbij Bruinisse begint, zaterdag middag. Verwoed zoeken men sen naar een parkeerplek. En dat is nog niet zo gemakkelijk, bij het voor auto's afgesloten dorp. Maar de meesten hebben de zoektocht er graag voor over. „We komen al jaren speciaal naar Zeeland voor dit weekend", ver telt Jan Verburg uit Breda. „We houden erg van mosselen en die in Bruinisse zijn heerlijk, weten we uit ervaring. Daar willen we wel even voor in de file staan." Elet was voor het 54ste jaar op rij dat de Visserijdagen Bruinisse op de kop zetten. Ooit in het le ven geroepen om de mosselvisse rij te promoten, behoren ze in middels tot de grootste evene menten op Schouwen-Duive- land. De braderie en kermis trek ken veel bezoekers naar het cen trum. De terrassen zitten vol en dweilbands vermaken het pu bliek met hun trommels en bla zers. Willem Bolijn (12) zit achter een grote tafel voor zijn huis. Hij verkoopt verse aardappels. „Ik 'De mosselen in Bruinisse zijn heerlijk. Daar willen we wel even voor in de file staan' vind de Visserijdagen erg leuk, vooral de kermis. Donderdag en vrijdag ben ik daar geweest. Van daag zit ik de hele dag hier, dat doe ik elk jaar. Meestal verdien ik best veel, 250 euro ongeveer. Het geld mag ik zelf houden van mijn ouders. Dat maakt het extra leuk." Voorzitter Theo Ketting glun dert. „De afgelopen weken hield ik het weerbericht continu in de gaten. Ik vind het altijd ontzet tend spannend. Met zijn allen werken we keihard om de Visse rijdagen tot een succes te maken. Omdat bijna alles buiten plaats vindt, is goed weer essentieel." Om bij de tijd te blijven probe ren Ketting en zijn bestuursle den elk jaar te vernieuwen. „We hebben dit jaar bijvoorbeeld veel etenskramen. Er is meer variatie dan andere jaren. Mensen heb ben daar behoefte aan, merkten we." Toch zijn de gekookte mosse len nog steeds het meest popu lair. Het is dringen voor de kraam. „Mensen vragen steeds va ker waarom we de woensdag er niet bij pakken, maar dat is te veel van het goede. Het kost ont zettend veel werk om dit ieder jaar weer op poten te zetten. Drie dagen is precies goed." NIEUW-HAAMSTEDE. Na de zomer begint het brandveiliger inrichten van het Schouwse natuurgebied Duinpolder. Het is de bedoeling dat de grondeigenaren het groen zodanig snoeien dat tussen de per celen een 'veilige haven' onstaat, vertelt gemeentelijk projectleider Sabine Nouwens. „Waardoor een brand om de caravan heen gaat en niet er overheen." Het groenbeheer gebeurt in overleg met de provincie, aldus Nouwens. Het terrein valt onder de Natura 2000 wetgeving en iede re aanpassing moet binnen die normen passen. De grondeigena ren kunnen niet worden verplicht hun tuin te kortwieken, maar vol gens Bert van der Graaff van de Vereniging van Eigenaren van Gronden in de Duinpolder zien de meeste leden de noodzaak van de maatregel wel in. Ook al heeft Van der Graaff (62) - in de ruim vijftig jaar die hij naar de familiecaravan gaat in het Schouwse duingebied - nog nooit een brandje meegemaakt. „Dat zegt wel iets over hoe wij met het brandgevaar omgaan. Als ik barbe- que bijvoorbeeld, doe ik dat op een stukje waar stenen liggen." Van der Graaff juicht de inzet op brandpreventie in de Duinpol der toe. Het stelt de caravanhou ders, zo'n zestig in totaal, in staat te blijven zitten waar ze al decen nia zitten. In een juridische procedure oor deelde de Raad van State onlangs dat de gemeente de bewoners niet kan verplichten te vertrekken uit het natuurgebied. Van der Graaff: „We zijn ons be wust van de risico's. Op de leden vergadering deze maand hebben we het daar nog expliciet over ge had. Gasflessen, slangen en brand blussers moeten in orde zijn. Het gaat niet alleen over gevaar van buitenaf. We moeten ook voorko men dat brand uitbreekt in een ca ravan en het vuur overslaat." Er bestaat verband met de vei ligheid van het aangrenzende Nieuw-Haamstede. In het gebied is een meetstation geplaatst, dat de vochtigheid van de natuur re gistreert en zo het brandgevaar In de meer dan 50 jaar dat Bert van der GraafF daar naar zijn caravan gaat, heeft hij nog nooit een brand meegemaakt (oplopend van code groen tot rood) berekent. Het station werkt nog niet in de praktijk. De meetap- aratuur moet stap voor stap wor den ingesteld op de omstandighe den (kalibreren), zodat afwijkin gen met zekerheid kunnen wor den vastgesteld. Tot dit goed werkt, blijft Zeeland aangewezen op een meetstation bij Breda. Aan de vier belangrijkste toe gangswegen zijn borden neerge zet, die passanten alert maken op een groter brandrisico. Super de luxe wellness verblijf in het Thermen Bussloo hotel normaal €180 vanaf MAANDAG 20 JULI 2015 Afgeladen voeren boten zaterdag af en aan tijdens de Visserijdagen in Bruinisse, nagewuifd door bezoekers die het zich gemakkelijk hadden gemaakt, foto Dirk-Jan Gjeltema Snoeibeurt moet brand voorkomen door Sharon van Oost door Marcel Modde 1 overnachting en 2 dagen entree tot de wellness Inclusief uitgebreid ontbijt en diner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53