'Artsen horen te weten wat in implantaat zit' Riviercruises Eerder stoppen met werken of langer doorgaan De roep om een flexibele ingangs datum voor de AOW neemt toe en kan rekenen op brede steun. 4 NIEUWS Ik wil nog helemaal niet stoppen' 1 j P/j <c Riviercruises In veel Europese landen is het al doodgewoon: je bent 63, moet nog een paar jaar werken, maar besluit eerder te stoppen en je AOW al vast gedeeltelijk te laten ingaan. Of: je bent 66, hebt recht op AOW, wil nog een paar jaar door en laat je AOW nog een paar jaar wachten, zodat je er daarna wat meer van ontvangt. In Nederland kan dit niet. Ho peloos ouderwets, vindt Norbert Klein. Zijn Vrijzinnige Partij heeft met één zetel niet veel invloed in de Kamer, maar zijn motie voor een 'flexibele AOW' kreeg vorig jaar brede steun. „We leven in een tijd waarin mensen hun leven zelf willen inrichten, en dat niet door de staat willen laten doen", zegt Klein. „Mensen hebben er behoef te aan de overgang tussen werk en pensionering zelf vorm te geven. Dat kan dus ook een geleidelijke overgang zijn. Nu is er één harde scheidslijn tussen je werkende en je niet-werkende leven, en die grens wordt door de overheid be waakt. Dat moet anders." Het idee: als je je AOW (maxi maal) vijf jaar later laat ingaan, kan de uitkering per jaar 6,5 pro cent omhoog. Wie juist eerder be gint aan zijn AOW, krijgt een uit kering die per jaar 6,5 procent la ger is. Klijnsma De Tweede Kamer steunde zijn motie met grote meerderheid. En ook de vakbonden en de ouderen bonden juichen het toe. Degene die er over gaat, staatssecretaris Klijnsma, is minder enthousiast. Een flexibele AOW is duurder, zei Klijnsma in februari dit jaar. Ze verwacht dat vooral veel mensen zullen besluiten eerder te stoppen met werken, en dat betekent een verlies aan belastinginkomsten. Het is ook ingewikkelder om uit te voeren, vindt de staatssecre taris. En ze vindt het onrechtvaar dig: vooral hoogopgeleiden zou den de luxe hebben te kiezen voor eerder stoppen met werken. Zijn haar angsten terecht? Waarschijnlijk niet, zegt onder meer Yvonne Adema, universitair docent aan de Erasmus School of Bas Moerman (69), zelfstandig onderne mer uit Aalst, had maar wat graag zijn AOW uitgesteld. „Mijn tekst- en foto bureau loopt uitste kend. Ik voel me goed, dus ik wil nog helemaal niet stop pen met werken. Ik heb mijn AOW nog Jk niet nodig. Het was voor mij beter ge weest als ik het had kunnen uitstellen: dan zou ik een hoge re uitkering krijgen wanneer ik alsnog zou stoppen. Aange zien ik nooit pen sioen heb opge bouwd, had dat me enorm geholpen. Het huidige sys teem is erg ouder wets." Economics. Met twee collega-on derzoekers deed ze onderzoek naar de gevolgen van mogelijke in voering. En die zijn waarschijnlijk een stuk positiever dan Klijnsma denkt. „Wij denken dat een flexi bele AOW voor alle partijen gun stig kan zijn", zegt Adema. „Klijns ma vreest dat vooral veel mensen eerder zullen stoppen met wer ken. Daar is geen serieus onder zoek naar gedaan. Wij denken dat veel mensen met een hoger inko men juist langer zullen doorwer ken als ze deze mogelijkheid krij gen. Omdat de uitkering dan ho ger is, geeft het juist een extra prikkel langer door te werken." Ook het argument van recht vaardigheid telt volgens Adema niet. „De huidige maatregel is juist oneerlijk voor lager opgelei den: die beginnen jonger met wer ken, hebben doorgaans ook een la gere levensverwachting, en incas seren daardoor minder dan hoog opgeleiden. Een flexibel systeem geeft de mogelijkheid langer van je AOW te profiteren. En zo kom je ook tegemoet aan de kritiek dat de verhoging van de AOW-leef- tijd vooral laagopgeleiden treft. Dat zou de PvdA toch moeten aan spreken." Aansluiten Volgens Klein, die zijn wets voorstel voor een flexibele AOW in het nieuwe politieke jaar zal in brengen, laat de staatssecretaris zich leiden door onterechte ang sten. „Het gaat om een budgetneu- trale omzetting. En dat veel men sen eerder zullen stoppen met werken, blijkt ook nergens uit. Ik denk dat het vooral angst voor het onbekende is." Seniorenbond ANBO hoopt op politieke steun voor het plan van Klein. Woordvoerder Frank van der Aa. „De overheid verlangt van de burger dat die zelfstandig han delt. Dan moet het AO W-systeem daar ook op aansluiten."Staats- secretaris Klijnsma wil reageren als het wetsvoorstel is ingediend. rouwen met ernstige gezondheidsklach ten door lekkende PIP-borstimplanta- ten stappen naar de rechter om de schade te verhalen op zie kenhuizen en klinieken. Moe ten medici boeten voor het gesjoemel van de producenten, nu die failliet zijn? Drie keer is Yvonne Greven (59) uit Brunssum aan haar borsten geopereerd, omdat ze jarenlang rondliep met ge scheurde PIP-implantaten met siliconengel. „Alsof al dat spul rond mijn gewrichten is gaan zitten", verzucht Greven. „Ik ben doodmoe en heb vaak hoofdpijn. Als ik in bed lig, verga ik van de pijn. Ik voel me een vrouw van 80." De prothe sen bleken hele maal kapot te zijn. Greven heeft nu last van dikke voeten en be nen, en een ondraaglijke jeuk. Ze stelt het ziekenhuis dat de prothesen plaatste, aansprake lijk voor haar gezondheids klachten en slechte voorlich ting. „De arts heeft nooit ver teld van welk merk ze waren." Meer vrouwen volgen haar voorbeeld. Namens hen stapt SAP Advocaten naar de rechter als vier ziekenhuizen en privé- klinieken weigeren de schade te betalen. De Franse produ cent PIP en de Nederlandse im porteur Rofïl (M-Implants) zijn immers failliet. Tot nu toe wijzen ziekenhui zen en hun verzekeraars aan sprakelijkheid af. Ze wijzen op een clausule in de wet, waarin weliswaar artsen aansprakelijk kunnen worden gesteld, tenzij er sprake is van 'onredelijk heid'. „Volgens de wet is een huiseigenaar ook aansprakelijk voor een vallende dakpan en een wegbeheerder voor schade aan de weg", zegt letselschade advocaat John Roth (SAP). „Waarom zou een arts niet ver antwoordelijk zijn voor de spul len die hij gebruikt?" Het gaat niet om een verwijt (schuldaansprakelijkheid), want niet doorslaggevend is of artsen wisten dat de implantaten zou den gaan lekken. Maar de arts is wel aansprakelijk voor de risi co's die het werk met zich mee brengt. MediRisk, de grootste verze keraar van ziekenhuizen, vindt niet dat zor gaanbieders aan sprakelijk zijn voor gebrekki ge medische hulpmidde len. Een woordvoer ster wijst op rechterlijke uitspraken in het verleden die dat ondersteu nen. Ook in andere landen zijn pogingen van PIP-slachtoffers tot nu toe tevergeefs geweest, zegt ze. „Zo zijn in Frankrijk, Spanje en Duitsland vorderingen van pa tiënten tegen zorgaanbieders in middels afgewezen." Rolinka Wijne, die gepromo veerd is op medische aansprake lijkheid, vindt het logisch dat slachtoffers nu claims neerleg gen bij de ziekenhuizen. „Als je gebrekkige hulpmiddelen ge bruikt, ongeacht of je daaraan schuld hebt, ben je in beginsel aansprakelijk", zegt Wijne. „Ziekenhuizen hebben de deskundigheid. Ze hebben bij het inkopen de prijs-kwali- teit-verhouding afgewogen. Als dan ook de producenten failliet zijn, is het redelijk dat zij aan sprakelijk worden gesteld." De wetgever heeft de inter- Gegarandeerd vertrek! 7 dagen al v.a. Over de Moezel naar Trier ws/Atemvass Pleidooi voor flexibele AOW door Peter Groenendijk door Tonny van der Mee V Per sfeervol MS Rhine Princess, incl. maaltijden, busreis, wijnproeverij én iedere avond live muziek! Klassieke Rijn Moezel Naar o.a. Bonn, Koblenz, Rüdesheim, Mainz, Boppard, Cochem, Winningen en Andernach. 1/ Ontdek het unieke Rijndal en de Moezelvallei Incl. busreis NL-Keulen en Andernach-NL Vertrek: 21 september Zie: Kras.nl/91156 Naar o.a. Koblenz, Cochem, Bernkastel, Trier, Traben-Trarbach, Winningen en Andernach. Volop tijd voor de oude Duitse stad Trier Incl. busreis NL-Andernach v.v. Vertrek: 27 september Zie: Kras.nl/91157 Rijn Moezel Naar o.a. Bonn, Alken, Zeil, Bernkastel, Trier, Cochem, Andernach en Keulen. Optioneel bezoek aan Burcht Eltz mogelijk Incl. busreis NL-Keulen v.v. Vertrek: 14 september Zie: Kras.nl/91145

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4