'Zonder Mandela hadden we hier niet gereden1 I* SPORT 7 Zaterdag won een renner uit de ploeg van Michel Cornelisse de etappe naar Mende. De ploegleider was dolgelukkig. Langeveld is vierde Nederlandse uitvaller in Tour de France Sebastian Langeveld is giste ren in de vijftiende etappe van de Tour afgestapt. De Ne derlandse wielrennen van Cannondale-Garmin kampt met maag- en darmklachten, zo liet zijn ploeg weten. Lan geveld stond 170e in het alge meen klassement waarin hij nog maar twee renners achter zich hield. Hoewel hij zich voor de start al niet lekker voelde, besloot Langeveld het toch nog te proberen. Nadat hij al vroeg gelost was hield hij het uiteindelijk na veertig kilometer voor gezien. Lange veld is de vierde Nederlandse uitvaller in deze Tour na Tom Dumoulin, Lars Boom en Ra mon Sinkeldam. Mollema verwacht als tiende te eindigen Bauke Mollema kwam zater dag tot een nuchtere conclu sie. „Ik denk dat ik tiende blijf in het klassement. Daar moet ik vrede mee hebben. Liever zou ik de grote mannen vol gen, maar dat zit er niet in. Ie dereen staat nu zo'n beetje op zijn eigen plaats. De laatste Tourweek wordt echter zwaar. Ik hoop dat er iemand boven mij nog een slechte dag heeft, waardoor ik nog wat kan stij gen in de rangschikking." Thuis in Schijf kon Daan Luijkx zich enigszins voorstellen hoe het er zo'n dui zend kilometer ver derop aan toeging in de ploegleiderswagen van MTN Qhubeka. „Ik heb eerder met Mi chel Cornelisse in de wagen geze ten bij een overwinning. Dan heb je een idee van de emoties die bij hem los komen", zegt de voormali ge teambaas van Vacansoleil over de Tour-rit van zaterdag, die op spectaculaire wijze werd gewon nen door Stephen Cummings. Cornelisse was van 2009 tot en met 2013 vijf'geweldige' jaren een begeesterd ploegleider bij Vacanso leil. In deze Tour zit hij achter het stuur van MTN Qhbeka, een Zuid-Afrikaanse ploeg, die pro beert om sociaal-maatschappelij ke en sportieve ambities aan el kaar te koppelen. Op een dor gras veldje naast de start en landings baan van het vliegveld van Men de, stond de Amsterdammer zater dag echter vooral te genieten van zijn mooiste dag als ploegleider. „Elke overwinning is mooi, maar deze is héél bijzonder", vertelde Cornelisse opgetogen. „Veel meer dan een Tour-rit winnen kun je met deze ploeg niet bereiken. Dit is gewoon een droom." Moraal Hij raakte niet uitgesproken over Cummings. „Als je met hem praat, lijkt hij vaak wat afwezig, maar ondertussen is het een killer in de koers", klonk het net zo lief kozend als dat hij destijds over Va cansoleil praatte. „Ik ben nog steeds gek op praten", verduidelijk te Cornelisse. „Ik vind het nog steeds heerlijk om 's avonds bij die jongens langs te gaan op de ka mers om ze moraal mee te geven voor de volgende dag." In deze Tour heeft hij nog steeds contact met oud-pupillen als Lieuwe Westra en Wout Poels. „Dat contact is ook gebleven bui ten de wedstrijden." De band was sterk en blijft dat ook. Niet toeval lig ook zegt hij met MTN net zo te willen koersen zoals hij dat jaren deed bij Vacansoleil. „Ik hou nu eenmaal van een aanvallend inge stelde ploeg. Meezitten in iedere ontsnapping, zodat de rest zich LUIJKX DENKT NOC NIET AAN TERUGKEER kan sparen. Met Vacansoleil pro beerden we het net zo om een Tour-rit te winnen. Alleen lukte het nooit. Nu wel. Ach, er komt wat geluk bij kijken. En je hebt een afmaker nodig als Cummings. Man, wat kan hij fietsen. Hij heeft van die dagen dat hij tot de beste renners van de wereld behoort. Die dag had hij vandaag." Uitgere kend op de dag, die de ploeg al we ken aangekruist had, verzekerde Cornelisse met zijn bekende bra nie. „Het is vandaag niet alleen Mandela Day, deze rit was ook nog eens geknipt voor Stephen. Ze hadden het de laatste dagen al leen maar over deze etappe." Champagne Op de hoogvlakte bij Mende voor spelde Cornelisse dat zijn ploeg die avond gek van vreugde aan de champagne zou gaan. En of ie mand de Tour-organisatie wilde zeggen dat ze de andere dag een uurtje later kwamen. Het is pre cies de humorvolle Cornelisse die Luijkx zo graag in de ploeg had. „Michel gelooft er heilig in dat hij met zijn renners iedere koers kan winnen. Dat brengt hij op die jon gens over met een aanstekend en thousiasme. Geloof maar dat hij ze de avond vantevoren de oren van de kop heeft geluld." Dat ze laat aan de start zouden ver schijnen, was al voorspeld direct na de ritzege van Stephen Cum mings één dag eerder. De Brit ver volmaakte zaterdagmiddag de Zuid-Afrikaanse wielerdroom voor MTN-Qhubeka, dat dit jaar debuteert in de Tour. Eerder reed de Eritreeër Daniel Teklehaima- not al drie dagen in de bolletjes trui. Op een vliegveld in Mende draaide Cummings twee Fransen (Romain Bardet en Thibaut Pinot) een loer door na een ultrasteile klim in de afdaling weg te sprin gen en als eerste over de streep te komen. Een dag later bij de start in Mende is Cummings voor even net zo popu lair als Chris Froome. „Groter dan dit wordt het niet. Hier heb ik al tijd van gedroomd. Ie mand die wint uit een kopgroep die wegblijft is mijn lievelingsonderdeel van het rijden in een grote ronde. Dit heb ik al mijn hele carrière willen doen." Maar de winst van de Brit was meer dan een etappezege voor de ploeg uit Zuid-Afrika. Cum mings stak zijn armen in de lucht op de nationale feest- 'Groter dan dit wordt het niet Hier heb ik altijd van gedroomd' dag, wanneer de geboortedag van Nelson Mandela wordt gevierd. Mandela Day Zuid-Afrikaans kampioen Jacques Janse van Rensburg weet als geen ander uit te leggen wat de meer waarde is van een ritzege op Man dela Day. „Als Mandela niet had gedaan wat hij jaren geleden heeft gedaan, was het land niet geweest waar het nu is. Sterker nog: als Mandela de apartheid niet had ge stopt, hadden wij hier niet eens gereden met MTN-Qhubeka. Zuid-Afrika is vanwege de apart heid jarenlang verbannen uit de internationale sport." Na de bolletjestrui voor Tekle- haimanot in de eerste week wer den de Tour-etappes prompt uitge zonden in bioscopen in Eritrea, in Zuid-Afrika is wielrennen al meer ingeburgerd, vertelt Janse van Rensburg. „Het is live op televisie. Ik denk dat meer dan een miljoen mensen deze zege hebben gezien. Het was een geweldige dag om een rit te pakken", verzekerde hij. MAANDAG 20 JULI 2015 Winnende Michel Cornelisse is nog steeds gek op praten door Ad Pertijs Michel Cornelisse foto CorVos Daan Luijkx laat weten niet be zig te zijn met een comeback in de wielersport. „Als er zich een grote sponsor aandient, zal ik het overwegen, maar actief op zoek naar een geldschieter ben ik niet", zegt de voormalige teammanager. Eind 2013 moest Luijkx zijn Vacansoleil-team bij gebrek aan een nieuwe hoofds ponsor na vijfjaar noodgedwon gen opheffen. Naast Wout Poels en Lieuwe Westra, rijden ook zijn oud-renners Rafael Valls, Stijn Devolder, Thomas De Gendt, Brice Feillu en Michal Go- las mee in de Tour de France. door Daan Hakkenberg MENDE. Het loopt tegen twaalven als de bus van MTN-Qhubeka de Boulevard Henri Bourillon in Men de opdraait. Over een uur vertrekt het peloton voor een rit van 183 ki lometer naar Valence, maar het Zuid-Afrikaanse team doet het rus tig aan deze ochtend. Stephen Cummings Stephen Cummings foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41