Greipel, onbetwist de snelste van het peloton Quintana: 'Blijf vechten voor de eerste plaats' Mende - Valence SPORT 3 V Gesink nu niet in top dertig Robert Gesink is voor het eerst in deze Tour niet bij de eerste der tig renners geëindigd. Met zijn 31e plaats kwam daarmee een einde aan een opmer kelijke reeks van de kopman van Lot- toNL-Jumbo. Gesink was tot zondag de eni ge renner die in alle ritten bij de eerste der tig was gefinisht. media verantwoordelijk voor het wangedrag van de toeschouwers. Froome: „Er zijn bepaalde men sen, zeker die voor televisie com mentaar geven met een groot pu bliek, die het voor iedereen ver pesten." Daarmee doelde hij op de Franse oud-renners Laurent Ja- labert (ex-geletruidrager en be schuldigd van dopinggebruik) en Cedric Vasseur die na Frooms overmacht in de eerste Pyrenee- ënrit openlijk op televisie vraagte kens plaatsten bij zijn prestatie. Geloofwaardigheid Inmiddels is de geloofwaardig heid van de geletruidrager in de ze Tour belangrijker dan welke etappewinnaar dan ook. Dat André Greipel in Valence zijn der de ritzege pakte, was bijzaak. De Franse televisie vond dokter en fysioloog Pierre Sallet, die de prestaties van Froome in de eer ste bergrit ook in twijfel trok, be langrijker. Sallet maakte eerder naam met een - wetenschappe lijk discutabele - documentaire waarbij amateursporters doping 'Er zijn bepaalde mensen die het voor iedereen verpesten' kregen toegediend. Zijn conclu sie: „Froome zit op een abnorma le waarde." Daarna mocht Sky-teammana- ger David Brailsford het blazoen van Froome proberen op poet sen. „Ze hebben de feiten niet. Ik begrijp dat mensen het zich afvra gen. We leven in de schaduw van wat er gebeurd is in het verleden. We proberen transparant te zijn. In 2013 wilde iedereen onze gege vens en hebben we onze vermo gensdata aan de Britse antido- pinginstantie afgestaan. En met het biologisch paspoort kijken on afhankelijke experts naar het bloed." Brailsford pleit voor een ver mogenspaspoort voor wielren ners, dat inzicht moet geven in hoe hard renners kunnen trap pen. „Als we onze gegevens ge ven aan een panel van onafhanke lijke deskundigen - voor een ver mogenspaspoort - dan kun je zien of vooruitgang constant is en niet met pieken. Froome is speciaal, dat is duidelijk, maar hij speelt zeker niet vals." Hij zit niet vier keer per maand bij de kapper, zoals Marcel Kittel. Mengt niet in elke zin die hij uit zijn mond laat ontsnap pen minstens één vloek, zoals Mark Cavendish. En een fan van uiterlijk vertoon, zoals Mario Ci- pollini, is André Greipel al hele maal niet. Maar komt het op sprin ten aan, dan is de wat saaie, stille Duitser deze Tour de France dé toonaangevende factor. Na 183 kilometer liet hij giste ren in Valence, net als in Amiens en op Neeltje Jans, het hele pelo ton zijn achterwerk zien. Daarna vierde hij zijn zege zoals altijd kalm, om bij de persconferentie zo min mogelijk te zeggen. „Ik de snelste man hier? Laat ik zeggen dat ik geniet van mijn conditie en lekker in het moment leef." Vul daar maar eens een krant mee, dacht menig journalist. Goudhaantje Ploegbaas Mare Sergeant van Lot- to-Belisol maalde geen moment om de weinig verheffende woor den die zijn goudhaantje deelde met de wereldpers. „Nee, er komt niet veel uit bij André. Maar waar komt het uiteindelijk op aan? Dat hij wint, hè", aldus Sergeant. „Leuk dat je het ook leuk uit kan leggen als je verloren hebt. Maar een sponsor gaat daar niet heel happy mee zijn." Dus koesteren ze in de rood-witte Belgische wieler- stal hun Duitse raspaardje. Zwijg zaam, maar op z'n 33ste nog beres terk. „Heel fijn hoor, om zo'n con stante factor in je ploeg te heb ben", benadrukt Sergeant, die Greipel in Valence z'n negende Tour-rit zag grijpen. In alle Tours die Greipel sinds 2011 reed, won hij minstens één keer. „André le vert. Keer op keer." Zo correct als Greipel vind je ze bovendien maar weinig in het pe loton, meent Sergeant. Hoewel zijn bijnaam 'Gorilla' anders doet vermoeden, heeft Sergeant z'n Duitse prijspakker pas één keer écht boos zien worden. In de Tour van 2011, na de vijfde rit met aan komst in Cap Fréhel. Toen binnen de ploeg afgesproken werd dat die rit aldaar er er eentje voor Greipel zou zijn, maar Philippe Gilbert (toen nog bij Lotto) in volle finale voor eigen kansen ging. „Philippe verloor vervolgens nipt van Caven dish. Toen was André daarna in de bus wel écht even een gorilla. Niet dat hij wilde gaan slaan ofzo, maar hij was compleet opgefokt. Klootzak dit en klootzak dat..." Kemphanen Eenmaal in het hotel zette Ser geant de twee kemphanen direct tegenover elkaar. „Eenmaal be daard bood Gilbert meteen z'n ex cuses aan. Waarop André zei: „Ja, maar misschien heb ik ook iets te hevig gereageerd." Zes dagen later won Greipel in Carmaux alsnog zelf, om daarna met geen woord over het incident met Gilbert te reppen. Sergeant: „André houdt niet zo van ruzie." VALENCE. Nairo Quintana stootte Tejay van Garderen (BMC) zater dag van plaats twee in het alge meen klassement van de Tour de France, maar de Colombiaan in dienst van Movistar wil meer. Hoe onmogelijk het ook lijkt, met 3.10 minuten achterstand op de tot nog toe onbetwiste leider Chris Froome. Rasklimmer Quin tana wil de leiderspositie van de Brit van Team Sky in de resteren de Tour-week aanvallen. De eerste aanval pareerde Froome zaterdag nog, waarna hij op de eindstreep zelfs nog één tel uit liep op Quintana. Maar de Colom biaan wist Froome even te lossen op de steile col nabij Mende en daar put hij hoop uit. Quintana: „Korte klimmetjes als in Mende passen helemaal niet zo bij mij. In tegenstelling tot de lan gere Alpencols. Dus blijven we als team vechten voor de gele trui. Het zou echt helemaal geweldig zijn als ik straks samen met Ale jandro Valverde (vierde op 4.02 minuten, red.) in Parijs op het po dium kan staan. MAANDAG 20 JULI 2015 ETAPPE 15 183 KILOMETER 1. André Greipel (Dui/LOT) 3.56.35 uur 2. John Degen- kolb (Dui/GIA) zelfde tijd Alexander Kris- toff (Noo/KAT) zelfde tijd Op sommige plekken langs het parcours worden Chris Froome en zijn teamgenoten uitgejouwd, ploeggenoot Por te kreeg een klap en werd be spuugd en de ploegleidersau to van Sky is bekogeld met blikjes cola. foto AP Chris Froome door Arjan Schouten Voor de derde keer bloemen voor de dagzege. foto Bas Czerwinski/ANP 59,33 André Greipel spurtte in de etappe van gisteren met 59,33 kilometer per uur over de finishlijn. Hij reed gemiddeld 54,43 kilometer per uur in de laatste duizend meter. 1' VALENCE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37