r r \A p* Rodez - Mende Bewegende ansichtkaart Chris Froome werd zaterdag met urine bekogeld. Het doet denken aan de haat vanuit het publiek waar Lance Armstrong in het verleden op stuitte. 2 SPORT Uit Tour na ritje in auto Eduardo Sepulveda (Bretagne) is uit de Tour gezet. Hij kreeg zaterdag een lift. „Zijn ketting brak AG2R hielp hem. Ik stopte honderd meter verder op. Maar in plaats van te lopen, stap te hij op de achterbank bij AG2R", al dus ploegleider Emmanuel Hubert. COLUMN Thijs Zonneveld Demarrage. Nog één. En nog één. En nog honderdduizend. Er werden talloze kop groepen geformeerd - en weer teruggehaald. Aan de staart van het peloton werden ren ners achtergelaten als kilometer paaltjes: degenen die niet hoef den te lossen, zaten te janken om hun moeder in het wiel van hun voorganger. Het ging zo hard dat de renners ver voor op het sche ma lagen: de burgemeester van Saint-Nimportequoi zat nog aan zijn ontbijt toen de kopgroep voorbijvloog. Een waar spektakel was het, de eerste twee uur van de etappe van gisteren. Maar wij, de tv-kij- kers, zagen er niks van. Op de Franse tv waren ze nog slakken met knoflook aan het bakken, in Nederland werden er herhalingen herhaald en op de Belg was er Vlaanderen Vakantieland. Toen de live uitzending begon lag de koers al in een plooi: kopgroep vooruit, peloton erachter. Uren lang bleef die situatie hetzelfde. Je kon gerust een uiltje knappen, het gras maaien en naar je schoon moeder zonder iets te missen. Slow-tv was het. Kijken naar een bewegende ansichtkaart. Het is niet zo raar dat wielerpubliek ver grijst. Wielrennen wordt op vrij wel dezelfde manier in beeld ge bracht als dertig jaar geleden. Een paar cameramotoren in koers, wat beelden uit de heli - en dat was het wel zo ongeveer. In de Tour experimenteren ze dit jaar een beetje met GPS-data, maar in het systeem zitten meer bugs dan in een vieze onderbroek die je een week buiten je tent legt op een Zuid-Franse camping. Bij de meeste koersen zoomt de camera man over de schouder van de mo torrijder in op een trillend snel- heidsmetertje om te laten zien hoe hard het gaat. Er klopt iets niet als tv-kijkers in slaap vallen bij een koers die de renners beleven als extreem zwaar en hyperspectaculair. For mule 1 (twintig auto's die hon derdduizend keer hetzelfde rond je rijden) is op papier veel saaier, maar daar krijgen ze het wel voor elkaar om een jong publiek te bin den. Door te laten zien hoe hard het gaat en waar de auto's rijden, door de radiocommunicatie tus sen team en rijder openbaar te maken, door livebeelden van on-board camera's. Bij wielren nen lopen ze er lichtjaren op ach ter. Zelfs een samenvatting van de eerste koersuren is teveel ge vraagd. Ik zou grof geld betalen voor een Laurens ten Dam-slijmbaard- cam Een aantal ploegen, verzameld on der de naam Velon, probeert be weging te krijgen in de logge ma chinerieën van de UCI en de ASO. Het is aan die ploegen, en aan de cameraatjes op de fietsen van de renners, te danken dat er nu af en toe beelden van binnenuit het pe loton te zien zijn. Maar zolang ze niet live in de uitzending zijn, is het niet meer dan een sideshow. Kun je je voorstellen hoe tof het zou zijn om livebeelden van het stuur van een renner in een mas sasprint of afdaling te krijgen? Of om je favoriete coureur te volgen op een tweede scherm? (Denk ook aan het mogelijke verdienmo- del wat er achter ligt voor de ploe gen: ik zou grof geld betalen voor een Laurens ten Dam-slijm- baard-cam.) De technologie is er al. Het geld is er ook - de ASO verdient tiental len miljoenen aan de Tour. Het gaat om de wil. Blijft het bij wat experimenten? Of kijken we in de komende jaren eindelijk naar een modern, professioneel tv-pro- duct? Het wordt tijd dat de prehistori sche mastodonten in de sport uit hun tijdmachine stappen. Het is 2015. Niet 1985. ■mmm mmm-i VALENCE. Zes extra agenten hou den 's ochtends in startplaats Mende een oogje in het zeil bij de teambus van Sky nadat gele truidrager Chris Froome een dag eerder is bekogeld met urine. Het is tekenend voor de Tour de Fran ce 2015. Het grootste gevaar voor Froome op weg naar zijn tweede Tour-zege is al lang niet meer Nairo Quintana of Vincenzo Ni- bali. Froome's grootste tegenstan der is de publieke opinie. Op sommige plekken langs het parcours worden de Brit en zijn teamgenoten uitgejouwd, ploeggenoot Porte kreeg een klap en werd bespuugd en de ploeglei dersauto van Sky is bekogeld met blikjes cola. Dus vond Froome de extra politiebewaking niet zo raar nadat hij met urine was beko geld. „Ik ben niet bang voor mijn veiligheid. En het is niet aan mij om te zeggen waar politie moet staan, maar bij alle grote sporteve nementen, zoals tennis en voet bal, staan overal politiemensen. Ik vind het niet zo vreemd dat er politie is als we ons opwarmen en uit de bus stappen." Froome werd gesteund door Tour-baas Christian Prudhomme die het pu bliek tot de orde riep. „We moe ten respect tonen voor alle ren ners en voor de gele trui. En als jullie iemand niet graag hebben, zeg dan niets of blijf thuis." Froome co zijn niet de eer sten die te maken krijgen met wangedrag van toeschouwers. In Frankrijk gaan - met name bui tenlands - succes en publieke haat al veel langer hand in hand. Zelf het bekertje urine is niet nieuw. Dat overkwam ook Mark Cavendish in 2013 en al in 1975 kreeg Eddy Merckx - die op weg leek naar zijn zesde Tour-zege - een klap in zijn lever van een toe schouwer. Lance Armstrong Maar Froome in Frankrijk, dat doet denken aan de haat vanuit het publiek waar Lance Armst rong in zijn hoogtijdagen op stuitte. Froome: „Jammer genoeg is dit de erfenis van mensen die voor ons de Tour hebben gewon nen en die een paar jaar later de mensen teleurstelden." Froome, en ook Prudhomme, houdt de ETAPPE 14 178,5 KILOMETER Stephen Cummings - M (GBr/MTN) 4.23.43 uur Thibaut Pinot (Fra/FDJ) Op 0.02 Romain Bardet (Fra/A2R) Op 0.03 Twitter: @thijszonneveld ISQi J-ls - Mljui W door Daan Hakkenberg Laurens ten Dam. foto Cor Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36