TO©S Ambulancepersoneel vindt cao-bod te mager en zet acties voort Hardzeildag kleurt het Veerse Meer Warm 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Ik heb begrip voor de acties van het ambulancepersoneel. Uw Mening Windhond wint NK KNRM rukt elke dag uit Man dreigt met mes paul kusters maandag Ernst Jan Rozendaal In de dierentuin van Rome kregen de orang oetans de ze week waterijsjes. Zo warm was het daar. In de Tour de France zag ik hoe renners grote blokken ijs achter in hun kraag stopten om af te koe len. Vooral vrijdag reden ze door een soort bakoven. De Nederland se wielrenner Koen de Kort zei dat hij onderweg veertig bidons had leeggedronken. Overal ter wereld sneuvelen warmterecords las ik zaterdag in de krant. Twintig Europese lan- ln de dierentuin van Rome kregen de orang oetans deze week waterijsjes. Zo warm was het den meldden over het afgelopen jaar een recordwarmte en ook in Afrika, Australië en Azië steeg het kwik naar ongekende hoogten. Dat blijkt uit het rapport State of the climate 2014, waaraan vierhon derd wetenschappers uit 58 lan den hebben bijgedragen. De opwarming van het zeewater is niet meer te stoppen, zelfs al zouden we vanaf nu geen giftige stoffen meer uitstoten. Op dat vlak doet Nederland toch al niet zijn best. Als het gaat om het ha len van de Europese klimaatdoe len voor 2020 verdienen vier lan den een dikke onvoldoende om dat het nergens op lijkt: Groot-Brittannië, Luxemburg, Malta en, jawel, Nederland. Als ik om me heen kijk, heb ik niet de indruk dat het iemand veel kan schelen. De Noordzee was vorig jaar anderhalve graad warmer dan het jaar daarvoor. „Da's lekker, dan ben ik sneller door als ik ga zwemmen", lijkt het eerste wat we geneigd zijn te denken. Maar ondertussen blijft de zeespiegel stijgen. Ik vraag me af wanneer de kli maatsceptici zich op dit rapport gaan storten. Mensen als Martin Bosma, de grote denker van de PW, die beweert dat het alleen maar linkse paniekzaaierij is. Vrij dag werd bekend dat ook islamge- leerden pleiten voor actie tegen de opwarming van het klimaat. Daarin zal hij wel de bevestiging zien van een wereldwijd complot. Maar wie nu zijn ogen sluit, rede neert letterlijk: na mij de zond vloed. We nemen altijd te veel mee op vakantie. toosenhenk.nl G WEER STORING IN NIEUWE EFTEUN6-ACHTBAAN Catkyll'Gentle van Arnold en Aliette Bakker uit Hoe- dekenskerke is Nederlands snelste vrouwelijke wind hond. Ze werd zaterdag op nieuw Nederlands kam pioen op de kortebaan (280 meter). Vorig jaar won ze die titel ook al. Twee we ken terug veroverde de windhond zilver op de 350 meter. Met deze prestaties kwalificeerde Catkyll'Gent le zich voor deelname aan de Europese kampioen schappen in september. Aan het NK in het Overijs selse Rijssel deden hon derd windhonden mee. Het KNRM-station Neeltje Jans verveelt zich niet. Na dat donderdag een sportvis ser op de Oosterschelde uit de problemen was gehol pen, bracht de bemanning van de Dorus Rijkers vrij dag op de Schouwenbank een losgeslagen reddings bootje terug naar de contai nerreus Ebba Maersk. Za terdag rukte de KNRM uit om een zeiljacht met mo- torpech naar de haven van Neetlje Jans te slepen. De politie heeft zondag rond middernacht een 19-jarige Duitser opgepakt op De Zoom in Renesse. De man had een portier be dreigd met een mes. De man leek behoorlijk be schonken te zijn. De por tier en twee leden van het SUS-team hadden de man al in bedwang toen de poli tie arriveerde. De man is af gevoerd naar het politiebu reau, het mes is in beslag genomen. Mensen Tip of reactie? redactie@pzc.nl Leden van de vakbonden CNV en FNV hebben dit week einde het laatste bod van AZN af gewezen. Ambulancepersoneel vindt onder meer de voorgestel de loonsverhoging te mager. De werkgever had een loonstijging van 3 procent in twee jaar in het vooruitzicht gesteld. „De leden konden dat niet accepteren. Wij willen een structurele salarisver hoging van 2,5 procent per jaar." Een ander breekpunt is de doorbetaling van de onregelma tigheidstoeslag tijdens vakanties. „Ambulancemedewerkers vin den het onterecht dat die toeslag vervalt zodra ze vakantiedagen opnemen. Het is echt een pijn punt dat sterk leeft onder onze leden", zegt Dons. De cao-onderhandelingen in de ambulancezorg slepen zich al maanden voort. De voornaamste grief is dat er slechter wordt be taald dan in de ziekenhuiszorg. Ambulanceverpleegkundigen bij voorbeeld verdienen over de he le linie minder dan hun colle ga-verpleegkundigen in het zie kenhuis. Zij willen minimaal het zelfde basissalaris en dezelfde ar beidsvoorwaarden als in de zie kenhuis-cao. Ook verlangt ambulanceperso neel de mogelijkheid om na het 55e jaar geen nachtdienst meer te draaien. Verder is er een ge- Spoedritten blijven gegarandeerd. De patiëntenzorg komt niet in gevaar schil over arbeidsgerechtelijke ge volgen als een medewerker een fitheidstest niet doorstaat. Werkgever en werknemers staan door het afgewezen bod nog steeds lijnrecht tegen over el kaar. De eisen van de bonden gaan AZN veel te ver. De bonden zeggen echter dat met de huidi ge cao niemand nog solliciteert naar een baan in de ambulance zorg. De acties gaan dus door. Zo stoppen medewerkers met over werk en zullen ze de administra tieve afwikkeling van ritten niet digitaal, maar op papier doen. „Spoedritten blijven gegaran deerd. De patiëntenzorg komt niet in gevaar", aldus Dons. VEERE. Prachtige wolkenluchten, een lekker windje en een door de zon beschenen meer vorm den een perfect decor voor de 21ste Van Loon Hardzeildag op het Veerse Meer. Het stadje Veere stond zaterdag de hele dag in het teken van de race met 42 rond- en platbodems. Uiteindelijk behaalde de Ver leiding in de klasse gemeten de eerste prijs. De Hardzeildag had dit jaar een extra feestelijk tintje omdat de organiserende Stich ting Behoud Hoogaars haar 25-ja rig jubileum vierde. De beman ning van de schepen had zich derhalve in kledij in de stijl van de jaren dertig van de vorige eeuw gestoken. In 1928 nam Hen drik Willem van Loon 1928 het initiatief tot de eerste hardzeil dag. De prijs voor de best gekle de bemanning ging naar de Mientje, die tevens de Behouds- prijs ontving. Het talrijke pu bliek genoot zichtbaar van de fraaie schepen op het meer. Van af de wal werd verslag gedaan van de vorderingen in het wed- strijdveld en wat er zich aan boord van schepen afspeelde. De bezoekers konden tevens terecht op een kleine maritieme markt met streekgerechten en demon straties van oude ambachten. 291 reacties UW U/ACHTTIOD VANAF MIER ISrgJvuREN 3Z M/MUTEKI HOEDEKENSKERKE NEELTJE JANS RENESSE WOENSDRECHT Onbemand vliegtuigje getest op Westerschelde Op de Westerschelde is af gelopen weekeinde de eer ste internationale test afge rond met het inzetten van een onbemand vliegtuigje (UAV) bij de bestrijding van een noodgeval op een schip. Dat meldt Aviolanda in Woensdrecht. Bij de test, waarbij een brand werd gesi muleerd, is onder meer de Veiligheidsregio Zeeland be trokken. door Frank Balkenende GOES. Zeeland wacht nieuwe stiptheidsacties in het ambulance vervoer, nu de onderhandelingen met werkgever Ambulancezorg Nederland (AZN) opnieuw zijn stukgelopen. Het laatste bod van de AZN is van tafel, zegt cao-on derhandelaar Marco Dons van de CNV. De Van Loon Hardzeildagen vonden zaterdag voor de 21ste keer plaats op het Veerse Meer. foto Lex de Meester door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2