MIJN ZOMER p Blauw meer dat angstaanjagend kan grommen NIEUWS 11 FAVORIET i Hi V- Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen. Vandaag Joost Bosman Locatie Listvj'anka, Bajkalmeer Ligging: 51 52 NB, 104 52 OB Grootste attractie: Baj'kalmeer Wat je er moet eten: omoel (vis) In Listvjanka verpoost de Russische jetset. Het plaats je aan het Bajkalmeeris 's zomers het toneel van zwaar opgemaakte blondi nes, machomannen en peperdure auto's en boten. Listvjanka ('bladerdorpje'), ver- verstopt in Siberië op zo'n 70 kilo meter van het fraaie Irkoetsk, dankt zijn naam vermoedelijk aan de overdadig groene lariks- bossen die hier aan de zuidweste lijke oever van het Bajkalmeer groeien. Je kunt er onder begelei ding van een gids dagenlang wan delen en vrij kamperen, zonder er iemand tegen te komen. We gen zijn er niet of nauwelijks. De aankomst in Listvjanka, een lieflijk slingerdorp met ibza's (ty pisch Russische houten huisjes) en zo'n tweeduizend inwoners, is verpletterend door de schoon heid. De ijsvogelblauwe water woestijn van Bajkal voor je en daarachter de bergen van Cha- mar Daban kunnen de ogen uren lang strelen zonder te vervelen. Toeristen komen hier om te zon nen, te zwemmen (al is het wa ter koud), te waterskiën, paragli- den en te duiken. Bajkal is een biologisch wonder dat talloze mysteries herbergt. De cijfers zijn duizelingwek kend. Met ruim 1.600 meter is het het diepste meer ter wereld. Het bevat een vijfde van al het zoetwater op aarde. Was het bas sin leeg en zouden alle rivieren ter wereld erin uitkomen, dan kostte het een jaar om het vol te laten lopen. Het water is zo blauw, dat het de witte wolken erboven een blau we gloed geeft. Het azuur ont staat door minuscuul kleine kreeftjes die een blauw plasma af scheiden. Het meer ligt op de breuklijn van twee tektonische platen, die voortdurend in beweging zijn. Daardoor zakt het gruis op de bo dem steeds verder weg, waar door het meer elk jaar dieper wordt. Hoogtevrees kan de arge loze zwemmer bevangen, want het water is zo helder, dat je tot 40 meter diep kunt kijken. Bajkal is een biologisch wonder dat talloze mysteries herbergt Soms zijn er onderwaterbevin- gen die een bijzonder bijeffect hebben: ze veroorzaken een diep grommend geluid. De Boerjaten (een Aziatisch volk aan de oost kant van het meer) dachten dat geesten die zouden wonen op het steile eiland Olchon - aan de westkant van Bajkal - het geluid voortbrachten. „Het is het meest angstaanjagende dat je ooit hebt gehoord", zegt Veronika, werk zaam in een pension in Listvjan ka. „maar wel heel erg mooi." In Bajkal leven zo'n 2.000 dier soorten waarvan er 1.200 alleen hier bestaan. De zoetwaterzeehond is de be kendste. Diep in de duistere wate ren huizen vissen die zo transpa rant zijn dat je er een boek door heen kunt lezen. 's Zomers kan het griezelig spo ken op het meer. De plotseling uit het westen opstekende 'sar- ma' kan hagelbuien met zich meebrengen die vissersboten ge selen. De wind kan vloedgolven veroorzaken die dieren en zelfs huizen op de oever te pletter doen slaan. Maar als de storm blijft liggen, bieden Bajkal en Livstjanka de bezoeker niets dan vredige rust. MAANDAG 20 JULI 2015 rland Li.. 'i« ïiY ~i rLiif-té'- .Q i/\' -:iV Kh..-X-'11-^K' J -- Af JitaijuSr*- vt' Werken in de zinderende hit te, een lekker ijsje eten, bak ken op het strand. Onze foto grafen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden kreeg een glimlach om zijn mond toen hij in de Arnhemse nieuw bouwwijk Schuytgraaf Sebas Korteweg met zijn vrienden zag spelen. „Als het mooi weer is bouwen we een glij baan in de klei," zegt de 11 -jarige jongen met zijn blonde krullen. „We roets jen de plas in en zwemmen dan een beetje heen en weer." Sebas en zijn mak kers Cio (9), Senne (11) en Floris (10) kennen elkaar van school. Sebas gaat vrij dag op vakantie naar Italië. Voor het zover is wil hij nog kwijt dat ze de fiets straks keurig uit het water halen. Dan kan daar niemand over vallen. Op naar de Middel landse Zee! in Rusland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12