'Boekhouder Auschwitz' over atoomdeal is onterecht' 67-954 Busreis Kroatië NIEUWS 5 Flink meer rechtszaken over hulp aan ouderen volgens Wmo 'Misstap is niet voor eeuwig' me die niet actief hebben deelge nomen aan de moord op meer dan zes miljoen joden, wel schul dig kunnen worden bevonden. De rechtbank oordeelde dat Gröning sinds het einde van WOU in alle rust zijn leven heeft kunnen leiden, zonder te worden bestraft voor 'daden waarvoor geen begrip is op te brengen'. Vanaf 1942 tot medio 1944 stuur de de jonge Gröning (toen 21) het geld van nieuwkomers in het kamp naar het hoofdkantoor van de SS in Berlijn. In die periode ar riveerden er 425.000 joden. Ten minste 300.000 van hen werden meteen naar de gaskamers ge stuurd, gebeurtenissen waar hij weet van had. „U bent geen mon ster. U koos voor een veilige bu- reaubaan", aldus rechter Franz Kompisch. „Maar u was wel een radertje in de moordmachine en daarmee moreel medeverant woordelijk voor moord." Een con statering die Gröning onder schreef: „Het is aan u te beslissen of ik ook voor de wet schuldig ben." Joodse organisaties reageer den verheugd op het vonnis. „Ook al is het heel laat, er is recht gesproken'", zei Ronald S. Lau der, president van het Wereld Joods Congres. Voor overleven den en de 'nebenklager' (slachtof fers of nabestaanden die zich bij de openbare aanklacht hadden aangesloten) doet het er niet meer toe of Gröning nog zijn straf moet uitzitten. „Ik kan hem niet vergeven, maar hij hoeft niet meer te worden opgesloten", zegt Leon Schwarzbaum, een van hen. „De echte reden is de Palestijnse kwestie. Israël is bang voor een al gehele verbetering in de relatie tussen Iran en de westerse we reld. Die zou van Iran een sterker land maken. Als Iran in de regio de rol gaat spelen die het kan spe len gezien ligging, opleidingsni veau van de bevolking en zijn energievoorraden, dan heeft dat gevolgen voor het machtseven wicht. Iran wordt dan een grote speler, en zal ook meepraten over de Palestijnse kwestie. Israël kan nu zijn gang gaan in Gaza en op de West Bank. Landen als Saoe- di-Arabië, Egypte en Jordanië stemmen daarin stilzwijgend toe, uit angst voor Iran." „Dan gaan er allerlei panelen schuiven. Als Iran verstandig is, gaan ze met landen als Saoe- di-Arabië en Turkije praten. Die zullen ook beseffen dat Iran 'here to stay' is. Coalities kunnen veran deren. Het Palestijnse probleem blijft voor veel Arabische landen oud zeer, dat gaat niet zomaar weg. Ze zijn niet blij met de ma nier waarop het nu gaat. Israël vreest die verandering." „Als Iran en het Westen elkaar écht gaan naderen, kunnen ze sa men misschien wat doen aan het verschrikkelijke regime van As sad. Iran en het Westen werken ook al samen om IS een kopje kleiner te maken. Deze deal kan de hele kaart van het Mid den-Oosten wijzigen." Een misstap die iemand in het verleden heeft begaan, kan hem niet tot in de eeuwigheid wor den nagedragen. De burgemees ter van Ede mocht daarom niet weigeren om een horecavergun- ning af te geven aan een man die in 2002 en 2003 is veroordeeld voor overtredingen van de Opiumwet. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. Burge meester Cees van der Knaap wees de aangevraagde horecaver- gunning af uit angst voor het witwassen van crimineel verkre gen geld. Het aantal rechtszaken over de Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo) is in de eerste helft van dit jaar flink toegenomen. Dit heeft de Raad voor de recht spraak gistermiddag laten weten. Sinds 1 januari zijn 1.000 men sen naar de rechter gestapt die een conflict hebben met hun ge meente over bijvoorbeeld de ver goeding van huishoudelijke hulp. In voorgaande jaren waren dat er gemiddeld 550 per half jaar. Er is dus sprake van een toe name van zo'n 80 procent. De Wmo regelt de hulp die men sen nodig hebben om zelfstan dig te kunnen blijven wonen en deel te kunnen nemen aan het maatschappelijke leven. De rijks overheid heeft taken in vergaan de mate overgeheveld naar de ge meentes. Er zijn conflicten ont staan over onder meer aanpassin gen aan woningen, de aanschaf van een scootmobiel of de ver goeding van taxivervoer voor ge handicapten. Over de vergoe ding van hulp aan mensen die bijvoorbeeld niet meer goed in hun eigen huis kunnen schoon maken, is veel te doen. Gemeen tes moeten volgens de regels goed overleggen met de inwo ners over de individuele situatie ('keukentafelgesprekken'), vol gens de Raad gebeurt dat lang niet altijd. Stalkende eekhoorn opgepakt Een eekhoorn heeft een jonge wandelaar ster in het Duitse Bottrop zo lang ach tervolgd dat ze wan hopig de politie bel de. De vrouw had eerst van alles onder nomen om het dier tje van zich af te schudden, maar zon der succes. De agen ten die te hulp scho ten, zagen het schouwspel met ver bazing aan en heb ben de 'stalker' naar het bureau gebracht. Daar werd het ver zwakte beestje met met appel en honing- thee verzorgd. Bij de dierenopvang den ken ze dat het eek hoorntje hulp zocht omdat het zelf geen eten kon vinden. Gedumpte pups en hun moeder gered De Dierenbescher ming heeft dertien honden gered die aan een paal waren vastgebonden in Rot terdam-Ommoord. Het gaat om tien puppy's en drie vol wassen dieren, waar onder de moeder hond. De honden zijn van het ras 'cane corso', een vrij grote en krachtige hond. De dieren maken het naar omstandig heden goed. „Om standers hebben de pups warm gehou den tot de Dierenbe scherming was gear riveerd", liet een woordvoerder giste ren weten. De poli tie doet onderzoek, het dumpen van die ren is strafbaar. Tientallen deelnemers triathlon ziek Tientallen deelne mers van de Utrecht se triathlon van afge lopen weekeinde zijn na afloop ziek geworden. Veel van hen moesten overge ven ofhadden koorts en diarree, meldt RTV Utrecht. Vermoedelijk is vies zwemwater de oor zaak. De deelnemers zwommen in de Vei linghaven en het Merwedekanaal. De waterkwaliteit is vol gens de organisatie van de wedstrijd vooraf getest. De uit slag van de wa terkwaliteit van na de wedstrijd is nog niet binnen. Zieken kunnen bij de GGD een ontlastingstest laten afnemen. Kras.nl/39464 of bel 0900-96977ocPg DONDERDAG 16 JULI 2015 De Israëlische premier Benjamin Netanyahu, foto AFP Vanwaar dan deze uithaal? Waarom zou dat bij een sterker Iran anders gaan? Wat kan de nieuwe relatie met Iran nog meer teweegbrengen? DEN HAAG DEN HAAG Ingeloot of uitgeloot, vandaag horen precies 67.954 aankomend studenten of ze komend collegejaar kunnen beginnen aan de studie van hun voorkeur. Er zijn 44.156 plaatsen te vergeven. Dit jaar hebben ongeveer zesduizend studenten meer dan vorig jaar zich aangemeld voor een lotingstudie, meldt de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). BOTTROP ROTTERDAM UTRECHT Vier uw vakantie in de geliefde badplaats Opatija. Hier genieten we van zon, zee en leuke uitstapjes naar o.a. Poreg en Rovinj. Hotel aan de boulevard; drankjes bij het diner inclusief Incl. Comfort Class busreis, ontbijt, diner en excursies Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds n Oskar Gröning (94), bijgenaamd 'de boek houder van Auschwitz', arriveert bij de rechtbank in Lünenburgwaar hij even later vier jaar gevangenisstraf krijgt voor zijn rol in de moord op 300.000 mensen in het ver nietigingskamp. foto Bodo Marks/EPA I Compleet verzorgd Klantbeoordeling 8,4 12 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5