US I 9 V 3 Ruige Amerikaanse palingvissers I 'Ik was bcniGuwd hoe het is als het hele land met jou mee rouwt' B Plateau cle Beille vormt vandaag in de Tour de France het sluitstuk van drie zware dagen in de Pyreneeën. I)e slotklim staat garant voor vuur werk. Vijf keer eerder was ze de aankomstplaats. Een terugblik. FIIlliv riches Armstrong wint weer en het is bijltjesdag op het Plateau de Beille Niet te missen op 16 juli 2015 &D00RSUZANNA TIMMER 1998 In deze door dopingschandalen overschaduwde Tour is Plateau de Beille voor het eerst een aankomst plaats. De winnaar van de etappe wordt ook de winnaar in Parijs: de Italiaan Marco Pantani. In de elfde etappe valt Pantani geletruidrager Jan Ullrich aan. De winnaar van het jaar ervoor lijkt ook nu op de eindzege af te stevenen. Vanaf de etappe naar Plateau de Beille moet hij echter rekening houden met de Italiaan. Pantani wint met meer dan een minuut verschil. 2002 De Amerikaan Lance Armstrong domineert de Tour de France. In de twaalfde etappe staat Plateau de Beille op het programma. Het is dan al duidelijk dat Armstrong ongenaakbaar is. De renner rijdt op zeven kilometer voor de finish weg van zijn ploeggenoot Heras en zijn grootste concurrent Beloki. Daarmee gaat de etappe als een nachtkaars uit, want Armstrong pakt de etappezege en wint ruim een minuut op Beloki. Uiteindelijk worden Armstrong en Beloki 1 en 2 in de einduitslag van de Tour 2002. 2004 Lance Armstrong wint weer en het is bijltjesdag op Plateau de Beille: favorieten voor de eindzege in de Tour de France sneuvelen bij bos jes. Er is maar één renner die Arm strong die dag kan volgen: de Italiaan Ivan Basso. Maar Arm strong wil winnen en doet dat ook. Daarmee legt hij een basis voor zijn zesde eindoverwinning in de Tour de France. 2007 De Deen Michael Rasmussen is de geletruidrager. Om hem in een goede positie te brengen, rijdt zijn ploeggenoot Michael Boogerd mi nutenlang voor hem op kop in de beklimming van Plateau de Beille. Uiteindelijk blijft Rasmussen aan kop over met de Spanjaard Alberto Contador. Ze hebben even onenigheid over wie de etappe mag gaan winnen, maar Contador tekt uiteindelijk aan het langste eind. Rasmussen wordt een paar dagen later uit de koers worden genomen. 2011 In deze editie wint de relatief onbekende Belg Jelle Vanendert. De dag ervoor is hij als tweede ge ëindigd. Tijdens de rit naar de top van Plateau de Beille probeert hij het opnieuw. Met succes. De Belg demarreert uit de groep met de groten op zeven kilometer voor het einde. In het eindklassement speelt Vanendert geen rol. In de serie aflevering van Filthy riches ste ken Amerikanen de handen uit de mou wen om te kunnen leven van wat de na tuur hen biedt. Ze deinzen nergens voor terug en jagen naar ginseng in Appalachia en graven naar mug- genlarven in het wad van Maine. In deze aflevering ont dekken palingvisser Ray en zijn zoon dat iemand hun palingen gestolen heeft. Ze moeten opnieuw be ginnen. Keith, David en Seth hebben ook pech: er is nog niets gevangen. Dat bete kent geen geld. Ze pro beren er een krokodil aan hun lijn blijft han gen. Ondertussen pak ken wormenvangers Jim en Andy het groot aan: ze ruilen hun har ken in voor duiktanks. Tot slot zoeken Chris en Levena naar vreemde paddenstoe len. SERIE Welgestelde vroedvrouw in volkswijk B CLOSE UP Portret van Williams ir FILM VAN DE DAG Woody Allen in Spanje donderdag 16 juli 2015 GO VANDAAG KUKEN KI io+ *o mlornn nn IC i. ,IS OC11 K -> Michiel van Erp over MH17: Het verdriet van Nederland, NPO 1,20.30 uur. VUF HEROÏSCHE ZEGES 44 Studio Sport, NPO 1,11.05 uur. Niet alleen in Volendam, ook in Amerika weten ze wat palingvissen is. Al leen gaat het er daar net iets ruiger aan toe. National Geographic Channel, 22.00 uur. ^Con tador en Ras mussen op het fameuze Plateau de Beille in 2007. FOTO REUTERS -> Jim is wormenvanger. National Geogra phic volgt hem in Filthy riches, foto paul mürin Call the midwife vertelt het verhaal van verlos kundigen in de Londense volkswijk East-End. De welgestelde Jenny krijgt er een baantje en dat valt haar niet mee. BBC Entertainment, 19.05 uur. jaar zijn de mannen in de internetserie De jonge haantjes maximaal. makerschannel.com Een jaar geleden overleed de Amerikaanse acteur en komiek Robin Williams. Close up kijkt vanavond terug op zijn leven en car rière. Williams zelf komt ook aan het woord. NPO 22.45 Woody Allen maakte verschillende films die gesitueerd zijn in Europa. Vicky Cristina Barcelona speelt in Spanje. In deze komedie lopen twee vrien dinnen een knappe schil der tegen het lijf. Ook zijn rare ex meldt zich. -»SBS 9, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54