Vintage in Terneuzen UIT THUIS 5 De Schotse folkmuzikant Brian McNeill brengt zaterdag in Veere het slotakkoord van de twee maanden durende activiteiten rond de Scottish Diaspora Tapestry. &D00R MARIUS ROETING Brian McNeill in Veere Kunst, poëzie en muziek met thema 'Op stap met Vincent' Andreas Liebig in Oostkerk Culturele markt op Vismarkt Middelburg Bij Vintage Terneuzen, dat zaterdag wordt gehouden, draait alles om cultuur uit de jaren '50, '60 en '70. Zo spelen er bands en dj's, worden er films vertoond, zijn er een dansvoorstel ling en modeshow en wordt er een grote beurs gehouden waar ve le vintage-artikelen verkocht wor den, zoals meubels, stripboeken, mode, 8-bit videogames en een ruim assortiment aan vinyl. Vorig jaar werd dit festival in 'Oud Ter neuzen' ook al gehouden, maar dit jaar is het ruimer van opzet. Initiatiefnemer van het gratis festival is Jan Geelhoedt. „Het idee voor iets als Vintage Terneu zen bestaat eigenlijk al meer dan tien jaar. Op vakantie in Amster dam kwam ik op straat twee jonge mannen tegen met platenspelers onder hun arm. Het bleken Ir. Ven- dermeulen en Charley Rhythm te zijn. Ze gingen plaatjes draaien in een winkel waar ik toevallig ook naar binnen ging. De muziek die ze draaiden, kwam helemaal over een met mijn smaak en ze deden precies wat ik ook wilde: mensen kennis laten maken met 'andere muziek', uit de jaren '40, '50 en '60. Zij staken de vlam aan." Het duurde nog ruim acht jaar voordat de eerste Vintage Terneu zen ook daadwerkelijk gehouden werd: „Het vuur begon pas echt te branden toen ik drie jaar geleden plaatjes mocht draaien tijdens 'Lil le Vintage Weekender' en het Vin tage-concept zag. Alle elementen waren daar aanwezig. 'Zo wil ik het en nu ga ik het ook doen', dacht ik toen. Iets makkelijker ge zegd dan gedaan. Zeker in een werkstad als Terneuzen waar cul tuur en het alternatieve circuit gro tendeels uit het straatbeeld zijn verdwenen." Blikvanger van het festival is het Vlaamse duo Radio Martiko. Deze vinylliefhebbers draaien een exotische mix van verschillende muziekstijlen. Denk daarbij aan Iraanse surf, Belgische buikdans, Franse mambo of Armeense rock 'n roll. Met hun sfeervol aangekle de caravan trokken ze reeds heel Europa rond en stonden ze op gro te muziekfestivals, zoals het Deen se Roskilde. Vintage Terneuzen: zaterdag 18 juli, Tuinpad en Vissteeg Terneu zen, 12.00-24.00 uur. Elf jaar geleden vond in de Grote Kerk in Veere de première plaats van 'The Baltic tae Byzantium': een audiovisueel muzikaal project van Brian McNeill. De Schot leerde de traditie in de Battlefield-band, waarvan hij 21 jaar lid was. In zijn latere carrière ontwikkel de hij zich als een eigentijdse componist en uit voerder van folkmuziek. Zaterdagavond treedt de multi-instrumentalist opnieuw in Veere op, ditmaal in de Kleine Kerk. Het 164 meter lange geborduurde wandtapijt, dat nu in de Schotse Huizen in Veere hangt, laat zien waar de Schotten in de loop der eeu wen zijn neergestreken en hun sporen hebben nagelaten: van Antarctica tot de Oostzee en van Australië tot Canada. McNeill doet in feite het zelfde, maar dan niet in geborduurde vorm. Hij geeft de geschiedenis weer in muziek, teksten en geïllustreerd met computer gestuurde anima ties. Veel van de geïntegreerde foto's maakte hij zelf. Daarnaast verwerkte hij documenten en oude prenten, die hij opdook in musea, archie ven en andere geschiedkundige plekken. McNeill's epos begon met 'The back o'the north wind', over de emigratie van Schotten naar Amerika. „Een deel van mijn eigen familie is naar 'het nieuwe land' weggetrokken. Ik ken de uiteraard al liederen van Schotten die dit be schreven. Ik ben nieuwe songs gaan schrijven. Zo is het project en de cd 'The back o'the north wind' ontstaan." Hierna volgde 'The Baltic tae Byzantium'. McNeill ging op zoek naar Schotse nederzettin gen en emigranten binnen Europa. Vooral het verhaal van de gewone man komt tot uitdruk king. Daarover zei hij in een eerder interview: „In enkele gevallen is de persoon bekend, maar dan licht ik een minder gekende achtergrond toe. Meestal is er geen hoofdpersoon. Het ver haal van de gemeenschap staat centraal met de verdiensten en de omstandigheden waaronder deze communities leefden." Duidelijk een folk muzikant die hier spreekt. Behalve entertain ment dient McNeill nog een ander doel. „Ik merkte op Schotse scholen dat de kinderen zo ontzettend weinig weten van hun eigen ge schiedenis. Geschiedenisboeken worden ge schreven door de rijken, niet door de doorsnee inwoner van een land. Ik heb juist belangstel ling voor de human stories. Met deze projecten hoop ik een bijdrage te leveren aan een stukje historisch besef en ontbrekende kennis aan te vullen." Na Amerika en Europa wil McNeill de trilo gie over de Schotse diaspora afronden met een project over Schotten in Afrika. Tijd en andere bezigheden weerhouden hem van een definitie ve afronding. „Ik ga me niet binden aan een da tum. Ik treed veel op. Als solo-artiest en als lid van enkele groepen, waaronder de Feast of Fidd les." Tijdens de première van 'The Baltic tae By zantium' werd Brian McNeill nog vergezeld door harpiste Patsy Seddon en doedelzakspeler Lorne MacDougall. Zaterdag wordt het een so lo-voorstelling met voldoende afwisseling, zo wel in instrumentatie (gitaar, bouzouki, concer tina, viool) als thematisch. McNeill brengt het tweede deel uit zowel 'The back o'the north wind' als 'The Baltic tae Byzantium', aangevuld met wat speciale verzoeken uit zijn omvangrij ke solo repertoire. Brian McNeill: zaterdag 18 juli, Kleine Kerk Veere, aanvang 20.00 uur. AARDENBURGSE ZOMERKUNSTEN ORGELCONCERT KUNST-, ANTIEK-, AMBACHTEN- EN ROMMELMARKT Donderdag 16 juli 2015 Brian McNeill. FOTO JACQUELINE FRANCE door Bart Gabriëlse SCHOTSE diaspora IN MUZIEK EN BEELD In Aardenburg wordt komen de week (van 18 tot en met 26 juli) de kunstmanifestatie Aardenburgse Zomerkunsten gehouden, georganiseerd door Stichting Cultureel Aar denburg. Onderdelen zijn beeldende kunst, poëzie en muziek. Thema is 'Op stap met Vincent', aansluitend op het herdenkingsjaar rond de 125e sterfdag van Vincent van Gogh. Elke dag is van 11.00 tot 17.00 uur eigentijdse kunst te zien in kerken, openbare gebouwen, historische pan den, galeries, woningen en tuinen. Er is ook een uitge stippelde beeldenroute met start bij de Sint-Baafskerk. In zes private tuinen worden concerten gegeven, van klas siek tot golden oldies en mee zingers. Voor 4 euro krijgt de bezoe ker een begeleidende catalo gus, die toegang verleent tot alle locaties van de tentoon stelling en tot de concerten in de tuinen. Zie voor het volledige pro gramma: www.cultureelaar- denburg.nl. De Duitse organist Andreas Liebig geeft dinsdag 21 juli een orgelconcert in de Oost- kerk in Middelburg. Hij speelt werken van Sweelinck, Buxte- hude, Bach en Mozart. Andreas Liebig is sinds 2014 Münsterorganist in Basel. Na docentschappen aan de Mu- sikhochschulen in Lübeck en Oslo leidt hij nu de orgelklas aan het Tiroler Landeskonser- vatori-um in Innsbruck. Het concert in Middelburg be gint om 20.00 uur. Op de Vismarkt in Middelburg wordt tot eind september elke donderdag een kunst-, an tiek-, ambachten- en rommel markt gehouden. Op het pittoreske pleintje met kasseien en bomen aan de Sintjansstraat is het elke don derdag goed toeven, op de markt of op het terras van Sint John. Op de Vismarkt 13-19 is Gale rie T, een expositieruimte met hedendaagse kunst. Galerie T is open do, vrij, za 11.00- 16.00 uur en elke eerste zon dag van de maand van 13.00-17.00 uur. Terras op de Vismarkt, archieffoto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50