Vier jaar cel voor "Woede Netanyahu Politie zet eigen camera's in tegen bommenlegger Groningse Jumbo's 'Nadrukkelijk een zender voor breed publiek' Nederland heeft Europa's eerste televisiekanaal voor en over de agrarische sector. 4 NIEUWS In een van de allerlaatste Holo caust-processen is Oskar Gröning, bijgenaamd de 'boekhouder van Auschwitz', veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf. Hij kreeg de straf wegens zijn rol in de moord op 300.000 mensen in het vernietigingskamp. Nauwelijks aangedaan hoorde Oskar Gröning het vonnis aan. Na afloop schuifelde de hoogbejaarde man de rechtszaal uit. Hij blijft op vrije voeten totdat is bepaald waar en hoe lang hij de straf moet uit zitten. In tegenstelling tot de kam pbeulen heeft Gröning nooit ie mand eigenhandig gedood in Aus- chwitz-Birkenau, de 'machine des doods' van de Duitse nazi's in Po len. Maar, aldus de aanklagers, met zijn rol - het verzamelen van al het geld dat nieuwkomers in het kamp bij zich hadden - onder steunde hij wel een regime dat zich schuldig maakte aan genoci de. Daardoor moest de rechtbank een antwoord geven op de vraag of'kleine spelers' in het nazi-regi- GRONINGEN. De politie in Gro ningen heeft een nieuw wapen in de strijd tegen de Jumbo-bom menlegger. Supermarkten zijn nu voorzien van een geavanceerd videobewakingssysteem van de politie zelf. De supermarkten van de Jum bo in de stad Groningen hebben de afgelopen twee maanden te maken met een ware plaag. Bij twee vestigingen werden explo sieven gelegd en een derde zaak was urenlang ontruimd na een bommelding. Bij een van de supermarkten is daadwerkelijk een bom afgegaan. De politie wil geen details kwijt over de nieuwste maatregel tegen de bommenlegger. Volgens een woordvoerder is het plan in goed overleg met de supermarkt keten bedacht. „De supermark ten hebben zelf camera's, maar wij hebben onze eigen camera's er nu ook hangen. Die zijn iets ge avanceerder", aldus Ger Blokzijl. De woordvoerder wil niet zeg gen of de beelden ook live wor den uitgekeken en waar ze pre cies hangen. „Dat is informatie waar een dader ook weer zijn voordeel mee kan doen." Ondertussen is een team van twintig rechercheurs nog steeds volop met de zaak bezig. Eerder werden beelden vrijgegeven van een geslaagde aanslag op een van de supermarkten. Ook is in de he le provincie Groningen een speur tocht gaande naar een kookwek- ker. Mensen die de afgelopen pe riode een bepaald type kookwek- ker hebben aangeschaft, kregen bezoek van de politie. Zij moes ten tekst en uitleg geven. De politie zegt op korte ter mijn nog geen zicht te hebben op een dader. Zij heeft verschil lende scenario's en houdt er ook rekening mee dat een wraakzuch tige (ex-)werknemer achter de aanslagen zit. Zondagavond nog werd een vierde Jumbo opge schrikt door een bomalarm. Zijn onderwijsminister Naftali Bennett deed er nog een schepje bovenop, door de maandag te beti telen als 'een van de donkerste da gen in de wereldgeschiedenis'. De Veiligheidsraad van de VN sprak met Iran af dat het atoom programma van dat land voortaan onder internationaal toezicht staat. In ruil daarvoor worden eco nomische sancties tegen Iran stop gezet. Volgens Israël maakt het akkoord van Iran een rijker land dat door gaat met de ontwikkeling van atoomwapens. Nee, zegt Bertus Hendriks, Mid den-Oosten deskundige bij Insti tuut Clingendael. „Omdat de situa tie nu beter is dan in een wereld zonder akkoord." „Ondanks alle sancties kwamen er steeds meer centrifuges bij. Iran was niet gevoelig voor de druk. Bovendien is het niet reëel te veronderstellen dat Iran serieus zou overwegen om Israël aan te vallen. Het regime is wel radicaal, maar niet suïcidaal." BAARN. Op 1 september begint de zender Farm Food TV Chan nel. Eerst via het internet, in de loop van die maand ook op televi sie. Gesprekken over een 24-uurs- uitzending 'zijn in een vergevor derd stadium', zegt producent Aleid Smid van ASTC Media. Volgens televisieaanbieder Zig- go moet nog worden besloten of de zender in het basispakket komt of via betaaltelevisie is te bekijken. „Maar ik verwacht dat we daar snel uit zullen zijn", al dus woordvoerder Geradus Vos. KPN wil geen mededelingen doen. Het Commissariaat voor de Media heeft eerder dit jaar al een uitzendlicentie verstrekt aan het commerciële televisiekanaal, dat kijkers voorziet van reportages, documentaires en het laatste nieuws over de agrarische sector. „Het is geen promotiekanaal voor boeren, maar nadrukkelijk een zender voor een breed publiek", aldus Smid, die de zender opzet te met trendwatcher Adjiedj Ba- kas. „We belichten alle kanten van de agrarische sector en die nen daarmee een beetje als tegen geluid voor de Partij voor de Die ren en de milieubeweging. Wij la ten boeren vertellen hoe de die ren leven en dat vlees duurder wordt als kippen meer ruimte krijgen. Mensen willen weten waar hun eten vandaan komt. Wij willen inspelen op die behoefte." Dat doet Farm Food TV Channel met nieuws- en actualiteiten programma's, debatten, portretten over boeren en tuinders, reportages en documentaires over voedsel productie. Smid noemt onder meer een rubriek 'a la RTL Z' met actueel agrarisch nieuws. „En ons pro gramma Boer zoekt Personeel biedt informatie over banen en opleidingen in de sector." Presentatrice Marit van Bohe- men is aangetrokken voor het de batprogramma Boerenpraat. „Ik ben opgegroeid tussen de koeien en heb de agrarische sector via mijn werk als actrice en presenta trice goed leren kennen. Ik ga bij de zender aan de slag omdat ik vind dat we best wat trotser mo gen zijn op onze boeren. Zij zijn enorm belangrijk voor de Neder landse economie, maar staan vaak negatief in het nieuws. Het gaat over plofkippen of koeien die niet meer in de wei komen. De mensen erachter komen nau welijks aan het woord." Food Farm TV Channel wordt door de levensmiddelenin dustrie en de land- en tuinbouw sector zelf gefinancierd, zegt Smid. Ze verwacht dat het televi siekanaal al over anderhalf jaar geld oplevert. „Er zijn veel adver teerders binnen de agrarische sec tor, alleen zijn die op internet en 'We mogen best wat trotser zijn op onze boeren. Vaak staan ze negatiefin het nieuws' televisie niet erg ac tief. Daar valt nog een wereld te win nen. Verder verdie nen we aan onli- ne-kijkers. „Een var kenshouder die geen tijd heeft om de hele dag voor de televisie te zitten kan een pakket sa menstellen en zo in korte tijd worden bijgepraat over wat er binnen zijn sec tor speelt." Het kanaal wordt de eerste boeren- zender in Europa. „De be langstelling uit het buiten land is groot", zegt Smid. „Terwijl we nog niet eens zijn begonnen." Boer zoekt en krijgt tv-zender door Hans van Zon door Chris Klomp door Sander van Mersbergen ROTTERDAM. 'Een grote vergissing van historische proporties', noem de een ongekend felle Israëlische premier Benjamin Netanyahu de atoomdeal met Iran afgelopen maandag. Is die boosheid terecht? Wat is het alternatief? door Gerben van 't Hof Marit van Bohemen presentatrice Marit van Bohemen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4