2 e? Trio Yüsa heeft een voorliefde Zeeuws duo in zomerserie Grote Kerk Balkenende /Kooiman Middelburg is zaterdag voor het vijftiende jaar het bonzend hart van dance-minnend Nederland. Zondag staat de Nederlandstalige muziek centraal. Het Trio Yüsa is vorig jaar opgericht door cellist Bart Verhaeghe en zijn echtgenote Tae Yoshioka. Zij is pia niste en deelt samen met haar man en de Hongaarse violiste Eva Pusker een gemeenschappelijke passie voor de kamermuziek. Het trio speelt klassieke wer ken, maar ook een moderner stuk, van Frank Nuyts. Trio Yüsa is woensdag te horen in de Grote Kerk in Groede. Het Trio Yüsa vormt een traditioneel pianotrio en focust zich dus op de literatuur van deze vorm van kamermuziek. De concerten van Trio Yüsa zijn louter gericht op het spe len als trio, niet als individuele solisten. Op het repertoire staan werken uit de klassieke-, romantische Internationale- en nationale musici verzorgen in de reeks concerten in de Grote Kerk in Veere recitals van kwaliteit. Het overgrote deel heeft al op bekende podia in Europa ge musiceerd. Zondag treden twee Zeeuwse musi ci op: Pianist Rien Balkenende en cellist Mar tijn Kooiman. Rien Balkenende en Martijn Kooi man hebben al heel wat ervaring en heb ben er zin in te bewij zen dat de wat magere deelname van streekmu- sici in de zomerprogram mering 2015 niet juist is. Zij willen met hun reci tal dit hiaat dubbel en dwars goed maken. Cellist Martijn Kooi man, prijswinnaar op het Nationaal Concours van de Stichting Jong Muziektalent Neder land, studeerde aan het Rotterdams conservato rium en volgde master- classes cello (bij Dmitri Ferschtmann) en kamer muziek. Hij gaf enkele ja ren les aan jonge leerlin gen van de Codarts Ho geschool Rotterdam en doceert ook aan de Zeeuwse Muziekschool (ZMS) en bij Toonbeeld Terneuzen. Kooiman was de vaste duo-part ner van de in 2009 over leden organist en pianist Leen de Broekert. Met hem speelde hij voor de eerste keer in de Grote Kerk in Veere. Na de dood van De Broe kert vormt hij een piano duo met Jelger Blanken en Rien Balkenende, die eveneens docent is aan de ZMS. Kooiman be speelt een Franse Emile Laurent cello uit 1927. Rien Balkenende heeft een drukke pianoprak tijk en treedt regelmatig op in kamermuziekver- band. Hij is een verdedi ger van de hedendaagse muziek. Hij nam een cd op met werken van Dou- we Eisenga en Von Brucken Fock. Balkenen de begeleidt verschillen de musici en wordt regel matig gevraagd door Zeeuwse ensembles. Het is niet de eerste keer dat dit duo een recital verzorgt in Veere. Deze keer spelen zij de celloso nate van Frederic Chopin en de bekende sonate van César Franck, die meestal te horen is in de oorspronkelijke versie voor viool en pia no. Een recital waarbij het publiek romantische muziek te horen krijgt met een flinke snuif Franse romantiek. Rien Balkenende (pia no) en Martijn Kooiman (cello): zondag 19 juli, Grote Kerk Veere, aan vang 15.30 uur. City of Dance mag dan ook gere kend worden tot de grote dance-festi- vals. Dat radiostation Slam FM zich dit jaar heeft verbonden aan het festival, zegt ook veel over de status. Het publiek komt van verre. De NS heeft daarom opnieuw extra treinstel len ingezet op zaterdag, zegt Priem. „En ze hebben ons ook gebeld dat ze op zondag extra treinen inzetten voor het Go Dutch Festival. Ik ben erg trots dat dat nu al lukt, in het tweede jaar van Go Dutch." Top-act op Go Dutch dit jaar is Nielson. Een ander 'stempel van goedkeu ring' is dit jaar gezet door Zeeland Na zomer Festival, dat samenwerking zocht met City of Dance. Theaterpro ductiehuis Zeelandia, Danstheater AYA en City of Dance maakten samen de dansvoorstelling Bruid van de Aar de. Die is later dit jaar (woensdag 2 september) te zien op ZNF, maar gaat zaterdag om 16.40 uur al in première op City of Dance. Bruid van de Aarde - een choreografie voor vijf professio nele en zes amateurdansers uit Zee land - verbindt dance met dans. „Ik ben er trots op hoe dit idee nu tot zijn recht komt in een voorstelling bij ons en op het ZNF. De samenwer king met het ZNF is heel goed, we le ren veel van elkaar. Het is fantastisch om te zien dat mensen uit die hoek respect hebben voor ons", zegt Priem bescheiden. „We krijgen meer begrip voor elkaar. En ja, ik heb nu al ideeën voor volgend jaar." &D00R MAURITS SEP City of Dance hoeft zich niet meer te bewijzen. De muzikale kwaliteit van het festival, dat zijn vijf tiende editie beleeft, is al jaren boven elke twijfel verheven. DJ's en dance-liefhebbers komen graag naar Middelburg. Toch is organisator Martin Priem verguld met de optredens van nog meer grote dj's. Uiteraard staat vaste gast Mental Theo op het podium. Ook The Party Squad is weer van de partij. „En we hebben De Sluwe Vos. Die staat tegenwoordig alleen op de echt grote festivals. En hij komt toch naar Middelburg!" Donderdag 16 juli 2015 -4 Trio Yüsa door Jeanette Vergouwen CITY OF DANCE -4 Cellist Martijn Kooiman (I) en pianist Rien Balkenende. door Jeanette Vergouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47