met de tv van nu Whoopi Goldberg valt Bill Cosby af CULTUUR SHOW 25 James Bond helpt BBC in nood 'De Wisseloord Studio's stonden meteen blauw, want Hare Majesteit rookte graag een sigaretje. Een fan-tas-tisch mens' Whoopi Goldberg (foto) vindt het aannemelijk dat Bill Cosby schuldig is aan seksueel misbruik van vrou wen. Ze was een van de laatste ster ren die de komiek bleef verdedigen, maar komt daar nu op terug. Haar standpunt leverde veel kritiek op. James Bond-vertolker Daniel Craig (foto) is een van de beroemde Brit ten die de BBC te hulp schieten. Zij roepen in een open brief de rege ring op niet te tornen aan de publie ke omroep van Engeland. Er dreigt een forse afslanking voor de BBC. den", moppert hij. „Net als het de cor. Wat dat aan kapitalen kostte... Binnen een jaar was mijn herken ningsmuziekje terug. Kijkers klaagden massaal. Vernieuwing moet, dat hoort bij ons vak. Maar er is ook zoiets als het feest der herkenning." Hij maakte ook alles voor Kees van Kooten en Wim de Bie: Ro zen, rumbonen en rode wijn en De Tegenpartij en Geen gezeik, iedereen rijk, de lijfliederen van het Haagse duo Jacobse en Van Es. „Het leuk ste dat ik ooit heb gedaan. Wat wil je: drie Haagse jongens bij el kaar. Kees en Wim zijn familie ge worden. Als ik Kim van Kooten nu zie, ben ik trotser dan Kees. Ik kende haar al als kleuter. Samen met Linda de Mol zaten ze bij mij in AVRO's Kinderkoor. Heerlijke meiden." 'Vernieuwing moet, dat hoort bij ons vak. Maar er is ook zoiets als het feest der herkenning' Juist met het werken met kin deren voor televisie is de naam van Tonny Eyk altijd verbonden. Hij was jurylid van Klassewerk en voorzitter van de Mini-playback- show. Voor Kinderen voor kinderen schreef hij met Herman Pieter de Boer de grote hits Ik heb zo waan zinnig gedroomd en Op een onbe woond eiland, de vrolijke hymnes van een complete generatie. Maar nu, zegt hij met ingehou den boosheid, wil de VARA er niet veel meer mee te maken heb ben. „Het past kennelijk allemaal niet binnen de vernieuwing. Zelfs op de site van de VARA staan geen oude liedjes meer. Al die ju weeltjes van Harry Bannink, Jan Boerstoel en Joop Stokkermans... Sentiment, voor velen nog van gro te waarde, is de nek omgedraaid." Tweede leven In China daarentegen beleven de melodieën uit Kinderen voor kinde ren een tweede leven. Eyk reisde ernaartoe om met een kinderkoor van Sjanghai TV Op een onbe woond eiland en Ik heb zo waanzin nig gedroomd op te nemen. „Ze stonden keurig opgesteld in een rijtje, beleefd knikkend, een beet je stijfjes. Maar er moest natuur lijk wel vaart en blijdschap in. Toen heb ik hen mijn buik ge toond. Dat hielp. Lachend zijn ze begonnen." Met de Bredase zakenman Aad Ouborg reisde hij met chef Cas Spijkers twintig jaar lang de we reld over. Hongkong, Chicago, Li banon, Korea, Japan, Singapore. ,„En tegenwoordig", zegt Eyk, die trombone studeerde aan het Haags Conservatorium, „worden klassieke werken van mij uitge voerd door het Kamerorkest van Sint Petersburg, het Residentie Or kest en Jaap van Zweden." Bovendien is Eyk, die nog altijd gehuwd is met een voormalige danseres van het Nederlands en Nationaal Ballet („Al 51 jaar, bij zonder in dit vak, hoor") en groot vader is van drie kleinkinderen, steeds op zoek naar jong talent. Zo is hij 'gek' van The Fancy Fiddlers, een strijkersensemble van viool- en cellotalenten tussen de 4 en 18 jaar onder supervisie van de Hilversumse muziekpeda goge Coosje Wijzenbeek. „Won derkinderen. Uit dit klasje komt wereldster Janine Jansen. Hoe die kinderen spelen? In één woord fantastisch. Als je dat hoort, lig je op je kont van verbazing. Er is nog zo veel talent in dit land." penvel. Man, ik liep als kind in Den Haag nog achter de gou den koets aan. Voor de B-kant zong ze met Pieter van Vollenhoven Omdat ik zoveel van je hou uit De jan tjes. Ze had echt een heel goede stem. Ik heb later dikwijls veel geld gebo den gekregenom dat nog eens in tv-programma's te laten horen. Nooit ge daan natuurlijk." Hilversum staat tegen woordig ver van hem af. „Met de tv van nu heb ik niks. Al die reallifesoaps: gek word je ervan. En al dat onbenul. Die Filemon van Spuiten en slikken vroeg mij ooit op de rode loper: 'Meneer Eyk, doet u met uw vrouw nog steeds aan seks...?' En: 'Laat u nog weieens win den?' Sodemieter op, wat een niveau. Zo'n man kan niks. Te gê nant voor woorden." Toch zit zijn artis tieke nalatenschap in het DNA van Hilver sum. Hij componeer de de pakkende tu nes van AVRO's Top- pop, Babbelonië, AVRO's Wie-kent-kwis en Wed den dat1, maar ook de muziek voor tv-series als De stille kracht, Hol lands glorie, Willem van Oranje en natuurlijk die ene tune van Studio sport. Eén keer pleegde een nieuwbakken topmana ger binnen de NOS pure heiligschennis. „Die malloot vond dat mijn tune van Studio sport 'postmodern' moest wor- DONDERDAG 16 JULI 2015 Leontine Borsato vrouw van Hofsté

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26