Automatisch bundels delen. Met Zakelijk Mobiel. §Ï8q" 8 0 1 oïi V9 Ethiopiër verbleef al sinds 2002 in Nederland, zonder verblijfsvergunning NIEUWS 11 Politie op zwijnenjacht iPhone 6 Asielzoeker Sekaye Mesele stond altijd klaar voor de gemeenschap. Die betaalde uit respect voor de man zijn uitvaart. kpri.com/zakeiijk 0800 0105 kpn XL winkel Een verblijfsvergun ning kreeg hij niet, en terug naar thuis land Ethiopië kon hij ook niet. Want Se kaye Melese (59) had geen enkel bewijs om zijn identi teit vast te stellen. En zo leefde hij 13 jaar lang een uitzichtloos be staan in Nederland. Toch namen tientallen dorpsgenoten uit het Twentse Borne gisteren afscheid van de uitgeprocedeerde asielzoe ker die ze in hun hart hadden ge sloten. Honderd tekstboekjes zijn er ge drukt voor de afscheidsviering van Sekaye Melese, maar dat zijn er niet genoeg. Zo'n 150 inwoners van Borne en Hertme zitten er in de banken van de Stephanuskerk als woensdagochtend de kist wor den binnengedragen. In Hertme, het kerkdorp van Borne, deed de Sekaye vrijwilli gerswerk in de kerk en in het openluchttheater, en hielp hij be jaarde bewoners bij het onder houd van hun tuintje. Dat maakte hem een bekende en geliefde ver schijning. Op de site Borne boeit! spreken de reacties boekdelen. 'Een heel vriendelijk en zachtaardige man is uit ons midden verdwenen.' 'Een prachtig mens, altijd een vriende lijke groet voor ieder die hij tegen kwam.' 'Sekaye was een super aar dige, nette en behulpzame man!' Toen hij vorige week dinsdag verstek liet gaan bij het onder houd van de tuin van de kerk, von den de Nederlandse vrijwilligers dat al vreemd. Als er donderdag nog niets van Sekaye is vernomen, slaat de ongerustheid toe. De hoogbejaarde Zuster Josep hine en vrijwilliger Mieke van 't Schoot gaan naar de boerderij aan de Hosbekkeweg, waar Melese met nog vier andere uitgeproce deerde asielzoekers woont. De Stichting Noodopvang Asielzoe kers Borne biedt hen daar bed, bad en brood. „In de praktijk is dat een weke lijks pakket van de Voedselbank en 25 euro zakgeld per week", zegt stichtingsvoorzitter GustaafBoer- jan. De dames vinden hem lig gend op bed. Sekaye Melese is in zijn slaap overleden. Het is de stress die hem fataal is geworden, zeggen Zuster Josep hine - ze behoort tot de congrega tie van Zuster van Liefde - en Arie van Harten van Vluchtelingen werk tijdens de afscheidsviering. De stress over het ontbreken van contact met zijn familie, de onze kerheid over de toekomst en de spanning of zijn volgende verzoek om een vergunning wel werd ge honoreerd. Hij kreeg er hartklach ten van. Hij stopte zijn verdriet weg. „Sekaye wilde niet praten, maar hij wilde pillen." Zuster Josephine zegt dat ze blij is dat de storm in het leven van Sekaye is gaan liggen. Vrijwil ligster Mieke van 't Schoot vecht tegen haar tranen als ze zegt: „Je hoorde er gewoon bij, lieve Melis, zoals wij je noemden. Bedankt voor alles." Al sinds 2002 verbleef Melese in Nederland. Zijn geschiedenis staat model voor die van duizen den uitgeprocedeerde asielzoekers in ons land. Arie van Harten, die Melese begeleidde, schetst tijdens de dienst zijn sombere levensver haal. Hoe voor Melese de proble men beginnen nadat Eritrea zich in 1993 heeft afgescheiden van Ethiopië. Melese woont dan met zijn vrouw en twee zonen in Aseb, een havenstad in Eritrea. Zijn vrouw is etnisch Eritrees, maar als Ethiopiër heeft Melese problemen in het land van de vij and. Zijn vrouw verhuist met de kinderen naar de hoofdstad Asma ra, Sekaye Melese vlucht naar Ethi opië. Hij zal ze nooit weer zien. Van Harten: „Zijn vrouw is inmid dels hertrouwd. We hebben haar- niet in kennis kunnen stellen van Sekayes overlijden." De Immigratie- en Naturalisa tiedienst wees Meleses verzoek om een verblijfsvergunning tot drie keer toe af. Dat hij zonder pas poort naar Nederland kwam, is in zijn nadeel. Pogingen om in Ethio pië aan een kopie van zijn geboor teakte te komen en in Eritrea een kopie van zijn rijbewijs op te vra gen, lopen op niets uit. Dat hij niet kan bewijzen dat hij de Ethio pische nationaliteit heeft, is voor de ambassade van Ethiopië in Brussel aanleiding om ook Mele ses verzoek tot terugkeer af te wij zen. En zo slijt hij zijn dagen in een boerderijtje in het buitengebied van Borne. Met een vluchteling uit Kameroen, een Chinees, een Georgiër en een man uit Gui- nee-Bissau als huisgenoten. Ze zit ten in hetzelfde schuitje als hij. Het zijn Meleses huisgenoten die de kist de kerk uitdragen. Niet dat het onderlinge contact tussen de mannen zo nauw is, trouwens. „Sekaye moet vorige week dinsdag zijn overleden, maar toen de da mes twee dagen later naar de boer derij kwamen, hadden zijn huisge noten hem nog niet gemist", zegt Gustaaf Boer jan. Maar nu, bij de uitvaart, zijn ze er allemaal. En nog een kleine 150 Nederlanders, die samen met de gemeente de 3000 euro voor de uitvaart heb ben betaald. Boerjan: „Het toont dat ons dit raakt. En dat Sekaye iets betekende voor de gemeen schap." Kinderen in gevaar door wapens op set Dertig kinderen die figureer den in een Amerikaanse scien cefictionfilm (gebaseerd op het boek Divergent) zijn op het nip pertje behoed voor een bloed bad. Een onbekend persoon schakelde op de eerste opname dag snel hulp in toen hij zag dat de kinderen door figuran ten werden aangevallen met echte metalen staven, bijlen, sikkels en machetes. Op dag twee waren de wapens daarom van plastic en rubber. Verpleger verdacht van meer moorden In het onderzoek naar een serie moorden door een Duitse ver pleger heeft de politie bij tien opgegraven stoffelijke resten verdachte omstandigheden ont dekt: een hartmedicijn dat de verpleger ook bij andere moor den had gebruikt. Bij elkaar werden 29 overleden mensen opgegraven in Nedersaksen. De verpleger Niels H. kreeg eerder al levenslang voor de moord op drie patiënten van het zieken huis waar hij werkte. v» Q ji Nu per medewerker 10 GB onderling te delen Onbeperkt bellen en sms'en Voordelige bel- en databundels voor het buitenland iPhone 6 16GB éénmalig 69,-* DONDERDAG 16 JULI 2015 Heel Borne was dol op Sekaye 150 inwoners van Borne kwamen naar de uitvaart van Sekaye Melese: „Hij betekende iets voor onze gemeenschap." foto Emiel Muijderman - DTCT door Gerben Kuitert ATLANTA/LINDALE OLDENBURG AMERSFOORT. De politie in Amersfoort heeft gisteren een los gebroken varken gevangen, met hulp van de Die renambulance. Het zwijntje was gisterochtend los gebroken uit de tuin waarin hij woont; de omhei- ming was waar schijnlijk niet goed afgesloten. Het dier is weer achter slot en grendel gezet, in dezelfde achter tuin. foto Rodney Kersten Pauc*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12