Arrestaties na fraude zorggeld Subsidie om personeel gezond en fit te houden Nergens voordeliger 549 sfjP)stipreizen.nl 6 NIEUWS HERDENKING Evert van Zijtveld verloor zijn kinderen en schoonouders bij de MH17-crash. „De pijn is niet minder" 8-daagse riviercruise over de roman- j tische Rijn A NIEUW: StipvandeDoq.nl Het buitgemaakte bedrag wordt voorlopig geschat op zeker 2 mil joen euro. Omdat het onderzoek nog loopt, kan dit bedrag nog toe nemen. De Inspectie van het Mi nisterie van Sociale Zaken heeft ook tien woningen en bedrijfspan den in Rotterdam, Schiedam en Roosendaal doorzocht. Daarbij zijn onder meer vier auto's, vuur wapens en munitie in beslag geno men. Ook is er beslag gelegd op bankrekeningen. „Het onderzoek richt zich op drie zorgbureaus", zegt het OM. De zorgbureaus leverden vermoe delijk minder zorg dan werd aan gegeven of zij leverden geen zorg. Ze streken wel het persoonsgebon den budget (pgb) op. Het onder zoek wordt uitgevoerd door een team dat speciaal is opgericht om fraude met zorggelden aan te pak ken. Een pgb is een geldbedrag waarmee iemand die zorg nodig heeft, die zelf kan inkopen. „Het geld is alleen bedoeld voor zorg en mag niet worden uitgegeven aan andere zaken", benadrukt het OM. In het onderzoek wordt ook uitgezocht in hoeverre de ontvan gers van het zorggeld op de hoog te waren van de fraude. Minister Lodewijk Asscher (So ciale Zaken) heeft vanaf oktober 22 miljoen Europees geld te ver delen, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Door de verhoging van de AOW-leeftijd moeten Neder landers langer aan de bak, maar ze moeten dat wel volhouden. Bedrijven en instellingen kun nen zich daarom melden met ideeën om hun werknemers ge zonder en gelukkiger te maken. Ze kunnen bijvoorbeeld perso neel stimuleren te sporten, cur sussen opzetten om vakkennis op peil te houden of manieren verzinnen om werkstress te ver- minderen. Deze maatregelen staan los van de Arbo-regels, waaraan elk bedrijf zich moet houden. „Werkgevers zijn niet verplicht om hun werknemers te helpen stoppen met roken of een burn-out te voorkomen. Maar het is wel in hun belang: daardoor daalt het ziektever zuim. Het gaat erom dat ze inves teren in hun medewerkers, zo dat die hun werk langer kunnen volhouden", laat Asscher weten. Sommige bedrijven zijn al druk bezig met het welzijn van hun personeel. Zo heeft Tony's Chocolonely een bonus inge steld van honderd euro voor de aanschaf voor hardloopschoe nen, zodat de werknemers van het chocoladebedrijf genoeg be wegen. Ook kunnen medewer kers elk kwartaal een beurs win nen, waarmee ze een cursus kun nen volgen. IT-bedrijf Schuberg Philis investeert jaarlijks een kwart van de winst in het wel zijn van alle medewerkers en hun gezin, onder meer door een familiedag te organiseren en ge zond eten te serveren. Asscher hoopt dat niet alleen grote bedrijven ermee aan de slag gaan, maar juist ook onder nemers uit het midden- en klein bedrijf. Naast de voordeur van hun huis in Vleuten staat een gedenkplek- je. Een foto van Frederique, een foto van Robert-Jan, heel veel bloemen én twee kaarsen die al tijd branden. Altijd. Als Grace en Evert van Zijtveld er niet zijn, zorgen de buren wel dat de vlam metjes niet doven. Ze branden nu al bijna een jaar, die kaarsen. 363 dagen is het geleden dat Frederique en Ro bert-Jan, samen met hun opa, oma en 294 anderen neerstort ten op een akker in Oost-Oekraï- ne. Hun vlucht, MH17, uit de lucht geschoten in een oorlog die niet de hunne was. Een ra ket, afgeschoten door een onbe kende, maakte van het ondenkba re een feit. Grace en Evert verlo ren op 17 juli 2014 hun twee kin deren én hun (schoon) ouders. Evert: „Ze zeggen dat verdriet slijt, maar ik kan na een jaar con cluderen dat het verdriet, de pijn niet minder is geworden. Het is er nog elke dag, elk moment. Ik vraag me af of het überhaupt minder wordt. En ik weet eigen lijk niet of ik wel wil dat het min der wordt." Beloningstripje Het zou een beloningstripje wor den. Frederique (19) is geslaagd voor haar eindexamen VWO. Ro bert-Jan (18) over naar 6 VWO. Om dat te vieren nemen opa Jan van der Steen (71) en oma Neel- tje Voorham (77) uit het Lim burgse Simpelveld hen mee op vakantie naar Borneo. Evert zet ze aan het einde van de ochtend af op Schiphol. Geeft ze een knuffel, wenst ze een goede reis. Hij krijgt een paar uur later het bericht dat het leven van hem en zijn vrouw voor altijd verandert. „Je hoort iets over een verongelukt toestel en je wilt in formatie. Maar het noodnummer is onbereikbaar. We zijn naar Schiphol gegaan, maar daar zijn we om half één 's nachts weer weggegaan, want daar zeiden ze ook niets." Laat in de nacht, als ze weer terug zijn in een huis vol familie en vrienden, komt de bevesti ging: ja, ze zaten in het toestel. Alle vier. Echt. „Op die donder dagavond is het meest vreselijke, het ergste, wat in je leven kan ge beuren, gebeurd. Je kinderen zijn opeens weg. Ze waren nog zo jong, we waren zo close als ge zin. Je hoort ze niet te verliezen op die leeftijd, niet voordat ze hun echte leven in zijn gegaan. Opeens was hun en onze toe komst verdwenen." Evert vertelt in de woonka mer van hun huis in Vleuten, waar ze met z'n vieren woon den. Zijn vrouw Grace vult hem zo nu en dan aan. De nagedachte nis aan Frederique en Ro bert-Jan is overal. Het gedenk- plekje voor de deur. Binnen foto's, ook van Neeltje en Jan, de moeder en stiefvader van Grace. Twee kleine bustes van de kinderen, nog gemaakt door oma. „Al snel na de ramp hebben we ons afgevraagd: wat doen we? Gaan wij door in dit leven of niet? Willen we dat na dit ver lies? We hebben besloten door te gaan. Om de herinnering aan on ze kinderen levend te houden." Iedereen, zegt Evert, deed wat hij of zij kon doen. Tijdens de stille tocht in Vleuten op zater dag, twee dagen na de crash, ver lichten buren de hele straat met lampjes. Ze delen water uit aan de honderden deelnemers, want het is snikheet. Allesomvattend De rouw is groot, wijdverbreid en allesomvattend. Op het Min- kema-college waar allebei de kin deren zaten, bij Albert Heijn waar ze allebei een bijbaantje hadden, op de hockeyclub van Frederique, bij de voetbalclub van Evert en Robert-Jan. Een dag na de stille tocht, be gint de officiële hulpverlening. „De familierechercheurs die ons vanuit de politie en de overheid werden toegewezen kwamen op zondagochtend. Ze kwamen in het begin wekelijks, het was hun taak om te luisteren en te voorko men dat nabestaanden nieuws eerder in de krant lazen dan dat ze het via de overheid hoorden." Het is die eerste dagen en weken druk in hun huis. „We hadden snel heel veel lieve mensen om ons heen." De dominee komt. De begrafe nisondernemer, die tegelijk een vriend is. Vrienden van de kinde ren. „Iedereen was bezig elkaar te helpen met verwerken. In het begin zat het huis vaak vol, had je soms je handen vol aan het managen van alle aanbiedingen van hulp die je kreeg. Kijk: er is iets verschrikkelijks gebeurd op 17 juli, maar het was ook een war me deken van steun die daarna om ons heen werd geslagen." Rationeel „Vrij snel al ben ik dingen gaan regelen. Het huis van mijn schoonouders in Limburg heb ben we binnen drie weken na de ramp te koop gezet. Heel ratio neel? Ja. Maar het verdriet wordt alleen maar erger als je het gere gel uitstelt. Als je 'gekkigheid' aan je hoofd hebt, kun je niet rouwen. Ik wilde weer 'in con trol' zijn. En het waren mijn kin deren, dus zolang ik het aankon, wilde ik alles zelf afhandelen. De verzekeringen stopzetten, de abonnementen, de toelages. Er werd op dat moment collectief gerouwd in Nederland, heel het land werkte mee. Dat hielp." „Na een maand ben ik nu v.a. Normaal zie stipreizen.nl/crrab l vertrek! 1 Vliegreis per KLM f Diverse data' gegarandeerd i vertrek zie stipreizen.nl/idjab ROTTERDAM. Drie verdachten van een miljoenenfraude met zorggeld zijn gisteren aangehouden. Dat meldt het Openbaar Ministerie (OM). door Deborah Jongejan DEN HAAG. Bedrijven krijgen sub sidie wanneer ze hun personeel langer gezond, gemotiveerd en goed inzetbaar houden. Er komt een speciaal geldpotje waarmee werkgevers bijvoorbeeld hun werknemers kunnen helpen stop pen met roken. Minister Lodewijk Asscher heeft vanaf oktober 22 miljoen Europees geld te verdelen. door Cyril Rosman alléén 8 augustus cruise per MS Allegro***+ met alle maaltijden aan boord eigen Stip-reisbegeleiding o.a. Düsseldorf, Keulen, Riidesheim en Boppard 299 Düsseldorf Bonna Lin ""dtetaï% Boppard* Mainz Rüdesheim 'Gegarandeerd^ zoover korting oktober t/m april vliegreis per KLM, rondreis per touringcar, goede 3-/4-sterren hotels, ontbijt en Nederlandsspr. gids o.a. Jakarta, Bromo Borobudur incl. 4-sterren hotel op Bali boek online of bel met 088 - 70 70 600 ANVR Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/ **r' sên V-*reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Kijk dus snel op stipvandedag.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6