Weren roze invasie kost 77 mille Op zoek naar schat Terneuzen moet pleiten voor genoeg ligplaatsen Veel vragen over tijdelijke opvang vluchtelingen Oude landbouwschuur herbouwd als woningencomplex ZEEUWS-VLAANDEREN 7 De Koolse Hoeve in Cadzand, met tien boerderijwoningen, wordt vandaag officieel geopend. HULST. De strijd tegen de 'roze in vasie' (grote varkensstallen) kost te de gemeente Hulst de laatste drie jaar 77.000 euro aan juridi sche kosten. Pas in 2012 schakelde Hulst ad vocaten van buiten in. In de acht tien jaren daarvoor waren alleen juridische medewerkers en ande re ambtenaren uit eigen huis be zig met het weren van de me- gastallen. De uren die dat kostte, zijn niet bijgehouden, maar het moeten er 'honderden' zijn ge weest, bevestigt een woordvoer ster van de gemeente Hulst. Oost-Zeeuws-Vlaanderen werd onlangs door een uitspraak van de Raad van State na 21 jaar verlost van de dreigende vestiging van een aantal megastalllen. Stichting Regionale Bestrijding Varkens Invasie hield vorige week een feestje, voordat ze zichzelf op heft. Wethouder Jean Paul Hageman zei tijdens die gelegenheid dat hij het niet zo belangrijk vindt wat de (juridische) strijd tegen de ves tiging van megastallen heeft ge kost. „Het gaat er om dat wij ons nu beter dan ooit als toeristische gemeente kunnen profileren." RETRANCHEMENT. De Stichting Evenementen Retranchement (SER) houdt zondag de eerste schattenjacht van dit zomersei zoen. Die vindt plaats bij strandpa viljoen De Zeemeeuw op het strand bij Retranchement, vlakbij Het Zwin. In twee groepen - een groep tot 6 jaar en een groep 7 tot en met 12 jaar - gaan deelnemers in het zand op zoek naar begraven schatkist- jes. Die kunnen worden omgewis seld tegen cadeautjes. De schattenjacht begint om 15.00 uur. Deelname is gratis. Daar sliep ik in de bedstee. In een kribbe." Jacob Kools wijst naar het huis naast de Koolse Hoeve, het nieuwe complex met tien boerderijwoningen waar vroeger zijn boerenerf was. Weemoed? Nee hoor. „Het doet me niks. Ik ben nogal nuchter, weet je." De 90-jarige Kools is geboren en getogen op het erf op de hoek van de Badhuisweg en de Kools- weg. „Net als mijn vader, en mijn opa." En daarna volgde nog zoon Jan, die uiteindelijk het erf verliet om zich precies op het andere uit einde van de Koolsweg te vesti gen en daar een mini-camping te beginnen. De boerderij verouderde, ver telt Jacob. „Ik kon er niets meer mee. Mijn zoon had inmiddels een moderne boerderij. En de schuur raakte versleten, en werd onpraktisch in gebruik." Die schuur uit 1870, daar was vervolgens nogal wat om te doen. Ze komen niet veel meer voor: traditionele boerenschuren mid denin een dorp. En dan was deze ook nog eens L-vormig. Bijna uniek. Toen Kools een deel van zijn land wilde verkopen aan ont wikkelaars die er huizen wilden bouwen, begon dan ook een jaren lang getouwtrek om de toekomst van de schuur. „Aanvankelijk wil den de gemeente en provincie dat we die lieten staan", geeft zoon Jan Kools aan. „Maar we konden er niets meer mee." Uit eindelijk werd een compromis be reikt: projectontwikkelaar Bax uit Etten-Leur mocht twaalf kavels uitgeven aan de Badhuisweg en de Koolsweg. Als 'tegenprestatie' bouwde het bedrijf de Koolse Hoeve: tien woningen in de vorm van de oude schuur. Die zijn nu klaar: de officiële opening is vanmiddag. Vader en zoon Kools én Bax-di- recteur Theo Bax zijn tevreden over het resultaat, ,,'t Is stikschööne", glundert Jacob. „Veel mooier dan hoe het was", meent Jan. „Alleen dat rieten dak al..." Ook Theo Bax is trots. „Dit is het eerste project waarvan ik Alle tien schuurwoningen zijn verkocht. Van de twaalf vrije kavels eromheen zijn er al vier aan de man gebracht het resultaat nóg mooier vindt dan in de brochures." Oude ele menten zijn in het gebouw terug gekeerd: het opgetrokken dak bo ven de mendeuren, zelfs de hoge 'punt' in de nok waar de twee schuurdelen samenkomen. Het gebouw bevat tien wonin gen, met elk drie slaapkamers. De huizen zijn allemaal verkocht, ze ven ervan aan Belgen. Alleen een commerciële ruimte, in de punt, is nog in de aanbieding. Bij de ondernemers rondom de Zeelandhallen leven nog veel vra gen en zorgen, zoals hoe de bevei liging is geregeld en waar ze te recht kunnen met vragen of als zich wat voordoet. „We hebben 24 uur per dag beveiliging", zegt Anthony Slinkert van het COA. „Vóór de mensen komen krijgt u een telefoonnummer waar u naar toe kunt bellen", beloofde burge meester René Verhulst. Hij zei dat de gemeente nog nadenkt over camerabewaking. De vluchtelingen krijgen van uit de opvang een uitgang aan de achterkant van de Zeelandhallen. Daar komt ook een verblijfsruim- te met picknicktafels en een sportveldje. „Tussen de hal en de rotonde. Maar mensen zijn vrij om te gaan en staan waar ze wil len, ze kunnen dus ook naar de voorkant lopen als ze willen." De ondernemers zijn bang dat mensen wegblijven als de vluch- telingen er eenmaal zijn. Dat mer ken Ram Jagesar van de Kartbaan en Van der Valk in Goes nu al, stellen ze. De vluchtelingen komen vanaf maandag en blijven tot 23 okto ber. Een keiharde datum, garan deerde Verhulst. „Dan loopt de vergunning af." Daarmee kon hij niet iedereen overtuigen. Vanuit de groep achter de Facebookpagi- na 'AZC-alert' kwamen kritische vragen over de beveiliging; zij zijn bang voor vechtpartijen. Na afloop konden de mensen de ruimte voor de vluchtelingen be kijken. „Ik zou er bijna bij gaan huilen", zegt een bezoekster. In de hal zijn 50 compartimenten gebouwd met schermen met daarin telkens vier stapelbedden. „Je hebt geen enkele privacy" rea geert een ander stilletjes. Dit vindt D66-raadslid Peter de Kraker, die het college van B en W heeft opgeroepen zich sterk te maken voor het behoud van lig plaatsen. De nood wordt met na me tijdens de bouw van de Nieu we Sluis (2017-2021) hoog, volgens de Kraker. Het aantal ligplaatsen zal dan met de helft afnemen, ter wijl er nu al geregeld sprake is van een tekort. Terneuzen is het aan zijn stand verplicht, vindt De Kraker, flink op de trommel te slaan om te zor gen voor genoeg ligplaatsen voor binnenvaartschepen. Veel binnen vaartschippers zijn thuis in Ter neuzen. Ze hebben er familie, hun kinderen zitten er op het Schip- persinternaat. Terneuzen kan het- ook uit economisch oogpunt niet Het kan natuurlijk niet zo zijn dat binnenvaartschippers worden verjaagd uit Terneuzen Peter de Kraker, raadslid D66 maken binnenvaartschippers te la ten 'zwemmen', vindt De Kraker. Ze besteden er veel geld aan inko pen en klein en groot onderhoud. Ook om veiligheidsredenen zijn voldoende ligplaatsen nodig, stelt hij, bijvoorbeeld bij slechte weers omstandigheden. „Terneuzen moet dan een veilige haven kun nen bieden." WOENSDAG 15 JULI 2015 Boven de is het dak 'mendeuren' wat hoger door Martijn de Koning Jaap Kools, Theo Bax en Jan Kools (vlnr) vóór de nieuwe Koolse Hoeve. Het nieuwe gebouw omvat veel elemen ten van de vroegere schuur, zoals het opgetrokken dak boven de 'mendeuren', foto Camile Schelstraete De voormalige schuur aan de Badhuisweg. De schuur in volle glorie, vanaf de Badhuisweg. door Harmen van der Werf door Melita Lanting GOES Geen felle protesten, maar wel veel vragen gisteravond over de komst van 400 vluchtelingen naar een tijdelijke opvang in de Zeelandhallen in Goes. De ge meente en het COA hielden twee informatiebijeenkomsten die rond de vijftig belangstellenden trok ken. compartimenten worden er gebouwd in de Zeelandhallen in Goes TERNEUZEN. Binnenvaartschippers mogen niet worden verjaagd uit Terneuzen, omdat ze er niet meer met hun schip kunnen liggen. De gemeente moet zich daarom sterk maken voor voldoende ligplaatsen, zowel tijdens als na de bouw van de Nieuwe Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67