Huidige dorpshuizen zijn niet heilig Verbazing over permanente bewoning van appartementen in Gorishoek PARK BEVELANDEN en THOLEN 7 Paul van der Ree vindt dat Tholen hard is tegenover inwoners, maar coulant voor projectontwikkelaar. ERASMUS Inwoners worden keihard aan gepakt, maar een projectont wikkelaar hoeft maar met z'n vingers te knippen en er wordt een uitzondering gemaakt. Aan het woord is Paul van der Ree uit Stavenisse. Hij vindt het stui tend dat de toekomstige apparte menten op de dijk bij Gorishoek straks permanent bewoond mo gen worden van de gemeente, ter wijl hij en tientallen andere per manente bewoners van vakantie huizen worden opgejaagd. „Dit is zo'n overduidelijk geval van rechtsongelijkheid dat ik het bijna niet kan geloven." Het appartementencomplex bij Gorishoek was aanvankelijk be doeld voor recreatief gebruik. Om dat de verkoop slecht loopt, krijgt de ontwikkelaar toestemming van de gemeente om acht van de der tien appartemen ten te verkopen voor permanen te bewoning. Paul van der Ree uit Stavenis se zegt dat hij met stomheid was geslagen toen hij dit las. Zelf moet hij de permanente be woning van zijn huis op bungalow park 'Aan de Oever' juist staken van de gemeente, net als tientallen andere mensen op verschillende parken op het ei land. „In februari vorig jaar viel er een brief op de deurmat met die mededeling", zegt Van der Ree. „Ik werd daar totaal door overval len. Toen ik mij in 2006 inschreef op dit adres heeft de gemeente mij niet verteld dat dit in strijd was met de regels. Daarom dacht ik dat het goed zat. Dat was één van de redenen om onze woning in Rotterdam te verkopen en voor Stavenisse te kiezen." Op advies van hun advocaat gingen Van der Ree en zijn echtgenote, onder pro test, akkoord met een coulancere- geling van de gemeente. Ze mo gen nu tot 1 januari 2018 op het bungalowpark blijven wonen. Als stok achter de deur schermt de ge meente met een dwangsom van 15.000 euro, voor het geval ze niet zijn vertrokken op die datum. De manier waarop de gemeen te omgaat met mensen die perma nent in een vakantiewoning ver blijven, noemt Van der Ree kil en zakelijk. „Ze zouden eens achter de voordeur moeten kijken", zegt hij. „Dan zullen ze zien dat het veelal om schrijnende gevallen gaat. Hier op het park woont een man van in de tachtig, die ook weg moet. Hij zal zijn huis met verlies verkopen, waardoor hij met een enorme restschuld blijft zitten. Deze man kan zich straks enkel nog een huurappartemen- tje op vijf hoog achter veroorlo ven. En dat terwijl hij dacht hier een mooie oude dag te kunnen doorbrengen." Dit alles staat volgens Van der Ree in schril contrast met de bereidwilligheid die de gemeente toont ten opzich te van de project ontwikkelaar van de appartementen in Gorishoek. „Het is een regelrechte schoffering", vindt hij. „Hier zijn de mensen redelijk braaf, maar in Rotterdam zou de pleuris uitbreken als de gemeente zo omging met haar inwoners. Want dat zijn wij. Gewone inwo ners, die keurig de gemeentelijke belastingen betalen, hier bood schappen doen en ga zo maar door." Omdat er volgens Van der Ree sprake is van evidente rechtsonge- lijkheid ziet hij weer juridische mogelijkheden om het beleid van de gemeente aan te vechten. Hij hoopt dat mensen die in hetzelfde schuitje zitten, bereid zijn zich te verenigen. „Ik wil daarin best het voortouw nemen." Maar liever nog heeft hij dat de gemeente haar beleid heroverweegt en de permanente bewoning op recrea tieparken alsnog toestaat. Zelf piekert hij er in elk geval niet over om vóór 1 januari 2018 te vertrekken uit zijn woning. Hij en zijn vrouw hopen tegen die tijd weliswaar een vakantiehuis in Spanje te hebben, maar ze willen hun bungalow in Stavenisse aan houden als thuisbasis. Ook al zijn ze daar dan niet meer hele jaar, de gemeente zal dit zien als illegale permanente bewoning. „Laat ze maar komen", zegt een strijdbare Van der Ree. „Ik ben niet bang." Het college van burgemeester en wethouders laat in een korte reactie weten dat van rechtsonge lijkheid geen sprake is. Het zou gaan om twee verschillende situa ties. Volgens een woordvoerster is er bij de appartementen in Goris hoek geen sprake van het verrui men van de mogelijkheden bin nen een verblijfsrecreatieterrein, maar binnen een horecabestem- ming. In het toekomstige complex komt immers ook een restaurant. Verder wijst ze erop dat nog aller lei procedures moeten worden doorlopen. Aanleiding was een motie van Leefbaar Reimerswaal. De partij wil de bezuiniging van 50.000 eu ro terugdraaien en de bestaande dorpshuizen behouden. „We wil len vanwege de ontstane onrust niet wachten op de afbraak van de dorpshuizen, die het bruisen de hart van de dorpen zijn", be toogde raadslid Joey Smet, refere rend aan het aangekondigd onder- zoek naar het onderbrengen van De Meiboom in een nieuw zorg centrum in Krabbendijke. Dat was koren op de molen van andere oppositiepartijen. De PvdA hekelde al eerder de bezui niging die 'alleen maar was inge geven om de begroting sluitend te krijgen'. „Een dorpshuisfunc tie hoort in een dorpshuis, niet in een bejaardenhuis", voegde Andries Jumelet (CU) toe. De SGP voelde aanvankelijk wel wat voor de motie. Hans Rot tier: „We kunnen best tegen het licht houden of de noodzaak voor de bezuiniging er nog is." Ondanks dat Leefbaar de tekst in een schorsing nuanceerde om ook de SGP mee te krijgen, ging Rottier de motie toch te ver, om dat Leefbaar wilde vasthouden aan de bestaande gebouwen. De SGP vindt het op z'n minst het onderzoeken waard om te kij ken of bepaalde functies elders goedkoper kunnen worden on dergebracht. Daardoor kreeg de motie onvoldoende steun. Alleen CU en PvdA gaven net als LR dui delijk te verstaan dorpshuizen niet in te huizen bij Ter Weel. WOENSDAG 15 JULI 2015 'Beleid is kil en zakelijk' door Rob Paardekam Han van 't Hof van Algemeen Belang Tholen vindt ook dat de gemeente met twee maten meet door permanent wonen wel toe te staan in Gorishoek. Hij wil opheldering van het college. Paul van der Ree laat zijn hond uit op bungalowpark 'Aan de Oever' in Stavenisse. Hij vindt dat de gemeente veel te hard optreedt tegen mensen die permanent in een recreatiewoning verblijven, foto Marcelle Davidse 8 Acht appartementen in Gorishoek mogen van het college straks permanent worden bewoond. door Joeri Wisse KRUININGEN. Moet Reimerswaal 'afblijven' van de huidige dorpshui zen, of mag bijvoorbeeld ook een dorpshuis ondergebracht worden in een zorgcentrum als daar geld mee kan worden bespaard? Het debat in de besluitraad van gister avond spitste zich hier op toe. i koopappartementen met uitgebreide (zorg)faciliteiten erasmuspark-goes.nl MET HET OOG OP LATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64