Een snelweg voor vissen Ambassadeur Elmer uit Burgh-Haamstede zamelt zevenhonderd mobieltjes in PARK SCHOUWEN-DUIVELAND 7 De stichting organiseert leuke uitjes voor zieke kinderen. Elmer draagt hier met zijn mobieltjes flink aan bij. ERASMUS Tien mobieltjes, dacht zijn moeder Liesbeth. Honderd, schatte de tienjarige Elmer van Boven uit Burgh-Haamstede zelf vooraf in. Beiden zaten er naast. Voor de stichting Opkikker wist Elmer zevenhonderd afge dankte telefoons in te zamelen. Op 29 augustus levert hij ze tij dens de ambassadeursdag van de stichting in. Elmer is best een beetje trots op het succes van zijn actie. Vodaf- one recyclet de mobiele telefoons en betaalt 2,50 euro per ingeleverd exemplaar. „Daarmee worden leu ke dagen voor kinderen georgani seerd." De Stichting Opkikker verzorgt opkikkerdagen voor (langdurig) zieke kinderen en hun familie. El mer zelf beleefde zo'n dag op zijn vierde, omdat hij als baby ernstig ziek is geweest. Hij werd geboren met retino- blastoom, een vorm van kanker in het netvlies. Eén oog verloor hij, het ander is genezen na chemo en bestraling. Hij werd negen maan den lang behandeld in het VU Me disch Centrum in Amsterdam en hoewel Elmer nu kerngezond is, gaat hij nog altijd jaarlijks op con trole. Dat je als kind tussen onder zoeken en ziekenhuisbezoeken door best wel een opkikkert je kunt gebruiken, weet de tiener dus maar al te goed. De afdeling Oogheelkunde van de VU gaf Elmer destijds voor een Opkikkerdag op. „We kenden het niet, dus wilden we de uitnodi ging al bij het oud papier gooien. Maar toen de stichting belde, zijn we toch gegaan. Met opa en oma, want die hebben in die negen maanden ook altijd klaar gestaan", vertelt Liesbeth. Spijt had de fami lie geen seconde van het Opkikker- uitje. „Het was een erg leuke dag, perfect georganiseerd. Je geeft kin deren met zo'n dag even een duw tje in de rug." Twee jaar geleden werd Elmer gevraagd om ambassadeur voor de Stichting Opkikker te worden. Eén van de acties die ambassa deurs kunnen houden, is het inza melen van mobiele telefoons. „Dat vonden we wel leuk om te doen, omdat je mensen niet om geld hoeft te vragen. Ik had inge schat dat we er hier op Schou- wen-Duiveland misschien een stuk of tien bij elkaar zouden krij gen, maar met één mobieltje wa ren we ook al blij geweest. En zo staan we er eigenlijk nog steeds in." Uiteindelijk werden het er een stuk meer dan tien. „Vorig jaar wilde Elmer de mobieltjes al inleveren, maar toen belandde hij onverwacht in het ziekenhuis met een botonsteking." De stand stond destijds op 175 mo- 'Je geeft kinderen met zo'n dag even een duwtje in de rug' bieltjes. Dankzij onder meer Rabo bank Zierikzee en de gemeente, die voor flinke aanvoer zorgden, maar ook dankzij vele particulie ren die aan Elmer dachten, staat de teller inmiddels op 700. De am bassadeursdag in augustus wordt gevierd met een bezoek aan Nemo en een rondvaart in Amsterdam. Daarna gaat de spaaractie gewoon door. „Al zal dat wel in mindere mate zijn", lacht Liesbeth. Bij ver schillende winkels op Schou- wen-Duiveland en op Elmers school De Meie staan dozen waar mensen hun mobieltje kunnen de poneren. Bood de aalgoot alleen glasaal de kans de achterliggende polder in te trekken om daar te paaien, straks kunnen allerlei soorten vis sen naar believen het gebied in en uit. Die vispassage heeft wat langer op zich laten wachten dan de bedoeling was. Omdat de Prommelsluis als een belangrijk 'kruispunt' voor vissen wordt ge zien, is er voor gekozen eerst wat ervaringen af te wachten met vis- passages elders, vertelt Janneke la Gasse van het schap. Gekozen is nu voor de aanleg van een passa ge van het type dat ook bij ge maal Poppekinderen in Middel burg ligt. Om vissen nog meer bewe gingsvrijheid te geven, zijn ook in het achterliggende gebied (Prunje, Brasweg en zuidkust) passagevoorzieningen getroffen bij de stuwen. „Er is een soort Om de klus te klaren wordt een stuk buitendijks fietspad afgesloten, behalve in weekenden en in de bouwvak snelweg voor vissen aangelegd." Om een idee te geven van de vis- trek: bij metingen in het Thoolse Poortvliet werden afgelopen jaar soms wel 1000 stekelbaarsjes per nacht geteld. Binnen het werkge bied van Waterschap Scheldestro- men liggen inmiddels dertien vis- passages en vier aalgoten. De aanleg van de vispassage bij de Prommelsluis kost 718.000 euro. Provincie Zeeland en Rijks waterstaat betalen de helft mee. Het werk moet in oktober klaar zijn. Om de klus te klaren wordt het buitendijks fietspad tussen Zierikzee en Serooskerke onder broken in de maanden juli en sep tember, met uitzondering van de weekenden. Voor fietsers is een omleidingsroute ingesteld. WOENSDAG 15 JULI 2015 Elmer scoort voor Opkikker door Esme Soesman Elmer tussen alle mobieltjes die hij heeft ingezameld. Burgemeester Rabelink heeft hem uitgenodigd een keer een glas limonade te komen drinken als hij de mobieltjes heeft ingeleverd. Dan kan Elmer verslag doen van de ambassadeursdag. foto Dirk-Jan Gjeltema Liesbeth van Boven, moeder Elmer door Esme Soesman KERKWERVE. De aalgoot die er lag, moest wijken voor de dijkverster king. Nu komt er een vispassage voor terug. Waterschap Schelde- stromen is begonnen met de aan leg van die passage naast de Prom- melsluis bij Kerkwerve. koopappartementen met uitgebreide (zorg)faciliteiten erasmuspark-goes.nl MET HET OOG OP LATER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58