De spaarzame senioren 8? 7 WAARVAN AKTE VRAAG 5 Prooi' op de som Als je oude woning nog te koop staat en je dus twee huizen hebt, hoefje nog geen rekening te houden met de bijleenregeling Heel optimistisch nemen ze besluiten zonder na te denken over de gevolgen Y^- lenen met hypotheek- renteaftrek. Dat hangt er vanaf onder welke voor waarden jullie zijn ge trouwd. De overwaarde wordt net zo verdeeld als de rest van jullie eigendom. Dat betekent dat een partner die voor de helft eigenaar is van een huis, bij ver koop ook 50 procent van de over waarde krijgt. Beide partners moeten hiermee rekening houden als ze binnen drie jaar een nieuw huis gaan kopen. Het wordt nog in gewikkelder als je dat met een nieuwe partner doet die ook over waarde op zijn oude woning had. Eén of meer vragen fout? Krijg je zelf te maken met de bijleenregeling, ,>-<■") dan is het slim om een financieel ad- 'v viseur te laten narekenen hoeveel jullie kunnen lenen met hypotheek renteaftrek. En probeer bij het indie nen van het belastingformulier optimaal gebruik te maken van de aftrekmogelijkheden. Een financieel adviseur kan daarbij helpen. Als notaris moetje soms ook coach zijn van je v aste klanten. brandt en het terras van De Gouden Leeuw zit vol. Twintigers vooral, in uitge laten vrijdagmiddagstemming. Ik ben op weg naar huis en loop te puffen in mijn driedelig kostuum. Opeens merkt een van de terrasgangers mij op. Hij gaat staan en roept: 'Hé notaris, hoe gaat-ie? Drinkt u een biertje mee?' Het wordt stil op het terras. Iedereen kijkt naar de vreemde verschijning die ik in hun ogen ongetwijfeld ben. Een moment voel ik mij ongemakkelijk. Maar als de jongeman zijn zonnebril afzet, herken ik hem. Samen met zijn vrouw, die naast hem zit, behoort hij tot mijn vaste cliënten. Ze hebben een eigen bedrijfje en ik fungeer zo'n beetje als hun coach. Dat voel ik als mijn plicht. Grenze loos optimis tisch nemen ze rigoureuze besluiten zonder na te denken over de gevolgen. Ze hebben naar mijn idee geen flauw benul van hoe boos de buitenwereld kan zijn. Maar ze zijn ontwapenend aardig en zeg gen de dingen recht voor zijn raap. Ik denk aan de eerste keer dat ze tegenover mij zaten. Hij heeft haar ten huwelijk ge vraagd, zegt ze. En ze wil best trouwen, maar alleen op huwelijkse voorwaarden. Ik complimenteer haar met die onver wachte wijsheid. Huwen in gemeenschap van goederen, zoals in Nederland gebrui kelijk, is in mijn ogen volkomen maf. Zeker als je weet dat een op de drie huwe lijken eindigt in een echtscheiding. Ik wil natuurlijk weten waarom ze tot dat besluit is gekomen. Een vriendin van haar moeder is laatst in de steek gelaten door haar man, zegt ze. „Twintig jaar lang heeft ze dag en nacht voor hem klaargestaan - en vooral - klaargelegen. Nu zit ze zonder huis en geld, want alles stond op zijn naam. Dat zal mij niet gebeuren!" Ik kijk naar de jongen naast haar, haar toekomstige echtgenoot. Hij verblikt of verbloost niet. Het is hem kennelijk al lan ger duidelijk wie de broek aan heeft. Ik schrik op uit mijn mijmering en zie hoe het terras me afwachtend aanstaart: schuift-ie aan of niet? Ik schud het hoofd, groet vriendelijk en loop verder. Boven het geroezemoes achter mij, hoor ik hem zeg gen: „Da's nou onze notaris, 'ne goeie vent, man!" De rest van de weg naar huis loop ik in mezelf te glimlachen. Hierboven de theo rie, maar hoe werkt het in praktijk? Met deze week een re kenvoorbeeld voor het fictieve huishou den van de spaar zame senioren Henk (67) en Thea (66). Henk en Thea verkopen hun woning voor 400.000 euro. Hier rust geen f hypotheek meer op. De verkoopkos ten bedra gen 7.000 euro. De over waarde bedraagt 393.000, de opbrengst woning minus verkoop kosten. Ze kopen een ap- ,'l partement van 250.000. De kosten koper bedra gen 2.500 euro. Ze kunnen 140.500 (393.000 minus 252.500) euro vrij be steden, met behoud van volledige hypotheekren teaftrek). Johan Nebbeling tekent wekelijks anekdotes op uit een notarispraktijk. woensdag 15 juli 2015 GO «8s,;l*. 'it' i» Nog vragen naar aanleiding van dit artikel? Mail irene.van.den.berg- @persgroep.nl Staatssecretaris Eric Wiebes is verantwoordelijk voor de bijleenregeling, die rechtvaardig is maar ook verschrikkelijk ingewik keld. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Jullie verkopen je huis omdat jullie gaan scheiden. Wat gebeurt er met de overwaarde? Huwelijkse voorwaarden Zonnebrillen, korte broeken, blote schou ders. Bier, bitterballen, witte wijn. De zon Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.ni 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51