61 ana IRENE WEET RAAD c c J c c J 0 VRAGEN OPMERKINGEN 11 Als je een huis koopt, krijg je te maken met de bijleenregeling. De overheid heeft die helaas zo ingewikkeld gemaakt dat vrijwel geen enkele huizenbezitter de regeling nog snapt. Jij wel? Test het mei de bijleenquiz. VRAAG I VRAAG 2 VRAAG 3 VRAAG 4 De overheid lijkt haar best te hebben gedaan om de regels zo eerlijk mogelijk te maken. Maar daardoor is het totaal onbegrijpelijk geworden Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Het uitgangspunt van de bijleenregeling is eigen lijk heel simpel. De overheid wil dat je de overwaarde op je ver kochte woning - de opbrengst van de verkoop van een huis minus de resterende hypotheekschuld - niet opsoupeert, maar datje die in je nieuwe huis steekt. Koop je wel een nieuwe bolide of een leuk sloepje van de opbrengst van je huis, dan kan je voor dat deel geen rente af trekken. Dat is niet onredelijk. Vóór de bij leenregeling konden huiseigenaren hun belastingaftrek eindeloos op schroeven door vaak te verhuizen en deze overwaarde in vakanties of auto's te steken. Het is niet vreemd dat staatssecretaris Wiebes rede neert dat de hypotheekrenteaftrek daar niet voor is bedoeld. Het pro bleem is echter dat de regeling enorm complex is. De overheid lijkt haar best te hebben gedaan om de regels zo eerlijk mogelijk te maken. Maar daardoor is het totaal onbe grijpelijk geworden. Daarom de vraag: wat weet jij van de bijleenre geling? Ja. Tot 2010 gold de goedkoperwo- nenregeling, waardoor huizenbezit ters die een goedkoper huis kochten zich geen zorgen hoefden te maken over de bijleenregeling. Maar sinds dien moetje ook als je goedkoper gaat wonen, de hele overwaarde in de nieuwe woning steken. Een re kenvoorbeeld: je hebt een huis van 300.000 euro met een overwaarde van 150.000. Je nieuwe woning kost 200.000 euro. In dat geval kun je nog maar 50.000 euro, namelijk 200.000 minus 150.000 euro, lenen met hypotheekrenteaftrek. Nee. Zolang jouw oude woning nog niet is verkocht, weet je immers nog niet wat de overwaarde is. In de periode dat je twee huizen hebt, hoefje dus nog geen rekening te houden met de bijleenregeling. Maar na de verkoop van je oude woning, moet je de hypotheek op de nieuwe woning wel verlagen met de gerealiseerde overwaarde. Mits je volledige hypotheekrenteaf trek wil behouden. Ja. De kosten om het huis te verko pen worden voor de berekening van de overwaarde afgetrokken van de opbrengst van de woning. Bo vendien worden de kosten koper weer opgeteld bij de koopsom van de nieuwe woning. Ja, maar alleen als je de over waarde nog niet hebt gebruikt voor de aanschaf van je nieuwe woning. Heb je de overwaarde al wel ge bruikt, dan kun je voor de verbou wing een lening afsluiten waarvan de rente volledig aftrekbaar is. Een rekenvoorbeeld: je hebt een huis van 300.000 euro met 150.000 euro overwaarde. De nieuwe woning kost 350.000. Bovendien wil je hem voor 50.000 euro verbouwen. In dat geval kun je 250.000 euro, namelijk 400.000 euro minus 150.000 euro, Vorige week legde Irene van den Berg uit hoe je kunt besparen op je reis verzekering. Uit de reacties van lezers selecteerde ze een aantal vragen en opmerkingen. 200 euro Camper Turkije woensdag 15 juli 2015 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl Je verhuist naar een goedkoper huis. Moetje dan ook de hele overwaarde in je woning steken om volledige renteaf trek te behouden? Je hebt een nieuw huis gekocht maar je oude woning staat nog in de ver koop. Geldt de bijleenregeling dan al? Vallen makelaars- en notariskosten ook onder de bijleenregeling? Je gaatje nieuwe huis verbouwen. Moetje de overwaarde van je oude woning gebruiken voor deze verbou wing om volledige renteaftrek te be houden? Independer rekende uit dat je 200 euro kunt besparen op je reisverzekering. Enkele lezers vroegen zich af hoe de vergelijkingssite aan dit bedrag komt. Suzan Samson van Independer: „We hebben alle doorlopende reisverzeke ringen opgedeeld in drie categorieën. Uit onze analyse blijkt dat een doorlo pende reisverzekering met alleen ba sisdekking gemiddeld 61,34 euro per jaar kost. Een verzekering met be perkte aanvulling - zoals medische kosten en een ongevallendekking - kost gemiddeld 86,70 euro. En de ge middelde premie van een reisverzeke ring met uitgebreide aanvulling - met onder meer werelddekking en automo bilistenhulp - ligt op 261,59 euro. De uitgebreide dekkingen van dure verzekeringen blijken in veel gevallen overbodig. Vakantiegangers die kiezen voor de basisdekking in plaats van de uitgebreide dekking, kunnen dus ge middeld 200 euro besparen." Jac Osterloh wil vakantiegangers, die rondtrekken met een camper of cara van, waarschuwen dat ze vaak niet goed zijn verzekerd. „Wij trekken al jaren rond door West- Europa, zo maar op de gok. Eerder met een caravan, de laatste jaren met een camper. Dat betekent dat we niet weten waar we de nacht gaan door brengen als we de voordeur achter ons dichttrekken. Dit jaar ontdekten we bij toeval dat zeker de eerste nacht vooraf geboekt moet zijn volgens de voor waarden van onze reisverzekering. We waren dus niet goed verzekerd! Inter polis bevestigde dit ook. Gelukkig heeft de reisverzekering die camperclub NKC aanbiedt dit ondervangen. Iemand die met een camper rondtrekt, boekt im mers bijna nooit vooruit." Michael Gerritsjans, risicospecialist verzekeren van de Rabobank, heeft een bericht voor Turkijegangers. „In het artikel van vorige week stond dat alleen een ziektekostenverzeke ring niet afdoende is als je reist naar landen met een dure gezondheids zorg, zoals de Verenigde Staten, Ca nada of Zwitserland. In dat geval is het slim om te kiezen voor de dekking 'medische kosten' binnen je reisver zekering. Michael Gerritsjans wil hier aan toevoegen dat ook Turkije tot het rijtje dure landen behoort. „Ook in Turkije zijn de ziekenhuiskosten hoger dan hier (Amerikaanse tarie ven). Goed om te weten omdat veel Nederlanders hier naartoe gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50