Herziening Omgevingsplan Zeeland 2012-2018 Nu werken aan vertrouwen Nederlands bedrijfsleven staat te trappelen NIEUWS 3 Het land van de ayatollahs lijkt klaar voor economische groeispurt nu de sancties wegvallen. Toezicht ook op legerbases. ROTTERDAM/TEHERAN. Het atoompro gramma van Teheran komt onder in ternationaal toezicht. In ruil daarvoor worden de zware sancties waaronder het land gebukt gaat stopgezet. Neder landse bedrijven ruiken hun kans. Al le partijen die bij de overeenkomst betrokken waren, de vijf permanente leden van de VN-veiligheidsraad plus Duitsland en Iran, zijn dolgeluk kig met het resultaat. Alleen Israël en Saudi-Arabië uiten felle kritiek op het akkoord. „Iran en de wereld beginnen aan een nieuw hoofdstuk", zegt de Iraan se president Hassan Rouhani. EU-bui- tenlandcoördinator Federica Mogheri ni bezweert dat Iran 'onder geen en kele omstandigheid' nog een kernwa pen kan maken. Er zijn 'harde afspra ken' gemaakt over inspecties bij Iraanse atoominstallaties, waaronder legerbases. Die controle is noodzake lijk want het vertrouwen is in de ja renlange vijandschap teloor gegaan. Schendt Iran de afspraken, dan zul len de sancties direct weer ingaan. De Amerikaanse president Barack Obama spreekt van een 'eerlijke deal' die naar verwacht de instemming zal krijgen van het Congres. Mocht het Amerikaanse parlement toch dwars liggen dan zal hij dat besluit vetoën en zelf de strafmaatregelen tegen Iran opheffen. Hij neemt de felle kri tiek van Israël voor lief. Premier Neta nyahu noemt het akkoord een 'fout van historische proporties'. „Hiermee kan Iran zijn agressie en terreur in de regio voortzetten." Het is een schrik beeld waarvoor ook Iraans grote ri vaal in het Midden-Oosten, Sau di-Arabië, bang voor is. Het Iraanse regime viert de intrek king van de internationale strafmaat regelen als een enorme triomf. De economie zit in het slop. De werk loosheid is enorm, rond de twintig procent, en alleen zonder sancties krijgt de bevolking van 8o miljoen mensen weer hoop op een betere toe komst. Met het akkoord komt meer dan too miljard aan bevroren Iraanse tegoeden vrij, kunnen banken weer zaken doen en vallen de blokkades weg voor westerse import. Boven dien kan de olie- en gaskraan weer open in ruil voor harde valuta uit vooral Europa. Overigens kwam er nauwelijks verandering in de olie prijs na de bekendmaking van het nieuws. De prijzen staan al tijden on der druk vanwege het grote aanbod, en de verwachting is dat het nog lang duurt voor er Iraanse olie op de markt komt. Het Nederlandse bedrijfsleven staat te trappelen om weer zaken te doen met Iran. Eerder dit jaar sprak premier Rutte al met Iraanse minis ters tijdens het World Economie Fo rum in Davos over de mogelijkheden om zaken te doen als de sancties wor den opgeheven. „Het is goed om te zien dat de sancties van tafel gaan. Iran is een interessante markt", aldus ondernemerskoepel VNO-NCW. De Het Iraanse regime viert de intrekking van de internationale sancties als een enorme triomf olie- en de offshoresector zijn ge doodverfde kandidaten voor nieuwe orders. Shell is al bij de machtheb bers in Teheran op de thee geweest om de mogelijkheden te bekijken. Ook Fugro, dat bodemonderzoek voor oliemaatschappijen doet, heeft zeker kansen. Dat geldt ook voor bag gerbedrijven als Boskalis. Maar Iran biedt meer kansen. Zo exporteert Ne derland voedsel, vee en veevoer. En het land heeft nog steeds Fokker 50's en Fokker 100's rondvliegen. Ook voor DAF en bussenbouwer VDL lig gen er kansen. Het land heeft daar naast ook behoefte aan medische ap paratuur, waar Philips weer sterk in is. De eerste bedrijven die hun slag slaan, zijn TNT Express en DHL. De pakketbezorgers sloten gisteren een deal met het Iraanse postbedrijf, mel den media in Teheran. Voor de sancties van kracht wer den waren er zo'n 400 Nederlandse bedrijven die zaken deden met Iran. In 2005 exporteerde Nederland voor 730 miljoen euro naar Iran en impor teerde het voor 850 miljoen. Vorig jaar bedroeg de export nog 375 mil joen euro en de import een schamele 23 miljoen. WOENSDAG 15 JULI 2015 Ontspannen lachende gezichten na het bereiken van het historische akkoord. Van links naar rechts: Europees Commissaris Federica Mogherini, de Iraanse minister Mohammed Javad Zarif, Ali Ak- bar Salehi (hoofd van de Iraanse Atoomenergie-organisatie), de Russische minister Sergei Lavrov, de Britse minister Philip Hammond en de Amerikaanse minister John Kerry, foto Joe Klamar/AP door Hans van Zon Op 3 juli jl. hebben Provinciale Staten de kadernota herziening Omgevingsplan 2012- 2018 vastgesteld. De kadernota ligt vanaf 15 juli tot en met 8 september 2015 ter inzage. De kadernota is in te zien via de provinciale website www.zeeland.nl, bij de informatie balie van het provinciehuis aan de Abdij 6 te Middelburg en ligt tevens ter inzage in de gemeentehuizen in Zeeland. Informatie over adressen en openingstijden van de gemeentehuizen kunt u telefonisch inwinnen of vinden op de website van de des-betreffende gemeente. Gedeputeerde Staten bieden de mogelijk heid aan inwoners van Zeeland en overige belanghebbenden om hun zienswijze te ge ven over de kadernota. Reacties kunnen tot enmet 8 september 2015 worden gezon den aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, afdeling Ruimte, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Van de zienswijzen wordt een verslag ge maakt, dat wordt benut bij het opstellen van de ontwerp herziening omgevingsplan en de ontwerp herziening verordening ruimte. Op deze ontwerpen zal inspraak mogelijk worden gemaakt conform de Wet ruimtelij ke ordening. Informatie over Provincie Zeeland: www.zeeland.nl Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met dhr. N. Elshof telefonisch be reikbaar op 01 1 8-6311 68 of per email via omgevingsplan@zeeland.nl. Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3