Redders zijn soms lastig te vinden Doorn in het oog van Arnemuidenaar Vader, moeder en dochter Van Leeuwen krijgen postuum Yad Vashem-medaille ZEELAND 5 Joodse zussen vinden hun Middelburgse redders zeventig jaar na de oorlog terug dankzij internet. Elizabeth van Leeuwen-Drost Jan Jacobus van Leeuwen Elizabeth Jacobson-van Leeuwen Zijn moeder kan het zelf niet meer meemaken. Betsie Jacobson-van Leeuwen overleed ruim twee jaar gele den. „Het zat haar altijd dwars dat ze nooit heeft geweten hoe het de meisjes Metzelaar was vergaan." Robert Jacobson neemt van daag, namens zijn moeder en zijn grootouders Jan Jacobus van Leeu wen en Elizabeth van Leeu wen-Drost, de Yad Vashem-onder- scheiding in ontvangst in het An ne Frank Huis te Amsterdam. De Joodse meisjes Metzelaar, Betty Radema-Metzelaar en Renée Hen- nis-Metzelaar, hebben de onder scheiding aangevraagd omdat het De behoefte van Betty Radema-Metzelaar om de familie van Leeuwen te ontmoeten werd met de jaren niet minder Middelburgse gezin Van Leeuwen hen in 1943 uit handen van de Duitsers wist te houden. En hen niet alleen. Het adres Dam 10 in Middelburg, waar het grote gezin Van Leeuwen woon de, was een tijdelijk onderduik adres voor Joodse kinderen. Op merkelijk, want in het pand er naast was het Duitse gezag geves tigd. Elizabeth studeerde in Am sterdam toen ze de familie Metze laar leerde kennen. „Haar zussen hadden al vaker Joodse kinderen vanuit Utrecht naar Middelburg gebracht. Zeker tien tot vijftien keer. Mijn moeder wist de ouders van Betty en Renée te overtuigen om ze te laten onderduiken voor dat het te laat was", zegt Robert Ja cobson die het na de oorlog van zijn moeder hoorde. De meisjes waren toen 12 en 9 jaar. In mei 1943 reisde Betsie van Leeuwen met de meisjes naar Mid delburg. Net op tijd, want op 21 juni werden hun ouders tijdens een grote razzia opgepakt en twee weken later in Sobibor vermoord. Een week of vijf woonden de zusjes in het grote huis aan de Dam met nog vijf andere Joodse kinderen. Toen kreeg Van Leeu wen een waarschuwing dat de boel verraden was. De kinderen werden naar andere onderduika dressen gebracht. Betty en Renée gingen naar Friesland, waar ze tot aan de bevrijding veilig waren. Vader Jan Jacobus van Leeuwen stierf in maart 1944 aan de gevol gen van een verkeersongeval. Hij was hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat. Zijn we duwe overleed in 1956 in Baarn. Betty Radema-Metzelaar is na de oorlog vaak in Middelburg ge weest. De familie Van Leeuwen woonde toen al niet meer op het adres Dam 10. De behoefte om de familie te ontmoeten werd met de jaren niet minder. Maar het lukte niet om hen te vinden. „Ik ben zelfs nog een twee dagen bij het Nederlands Instituut voor Oor logsdocumentatie geweest, maar ook daar konden ze mij niet hel pen. De zoon van haar zus wist uiteindelijk via internet de nabe staanden van Jan Jacobus en Eliza beth van Leeuwen te vinden. Het was ons er in de eerste plaats niet om te doen om de onderscheiding aan te vragen. Je wilt vooral weten weten wat er gebeurd is." Toen het contact eenmaal ge legd was, hebben Betty en Renée aan de familie gevraagd of ze de aanvraag voor de onderscheiding op prijs zouden stellen. De Yad Vashem onder scheiding 'Rechtvaardi gen onder de Volkeren' wordt door de staat Is raël toegekend op verzoek van Joodse overlevenden van de holo caust. Daarom krijgen Betsie Jacob son-van Leeuwen en haar ouders postuum dit eerbetoon. De zussen van Betsie, die ook Joodse kinde ren in veiligheid hebben gebracht, hebben (nog) geen Yad Veshem ontvangen. Probleem is dat in de oorlog geredde kinderen niet al tijd de namen kenden van de men sen die hen uit de klauwen van de nazi's redden. Mede dankzij inter net lukt het, zeventig jaar na het einde van de Tweede Wereldoor log, soms nog om redders of hun nabestaanden te vinden. De namen van Betsie en haar ouders zullen voor altijd gebeiteld staan in de eremuur van Yad Vashem te Jeruzalem met die van ruim 5400 andere niet-Joodse Ne derlanders die hun Joodse landge noten tijdens de bezetting hebben geholpen. (1895-1956) (1877-1944) (1921-2013) Dat vinden de Arnemuidena- ren en dat vindt nu ook de ge meenteraad van Middelburg. Die nam maandagavond een motie van PvdA, CDA en SGP aan om sa men met bewoners een plan te be denken. Alleen D66 stemde tegen de motie. „Ik ben blij met dit signaal van de politiek", reageert Sander de Nooijer van het gelijknamige ma kelaarskantoor in Arnemuiden. „Want het wordt echt hoog tijd dat er iets gebeurt. Het onkruid staat er meters hoog. Dat is een doorn in het oog van alle Arne- muidenaren, zeker van de mensen die er in de buurt wonen." Zeker vanwege het verhaal er achter: het drama van de grote brand die een gat sloeg in het dorp en vier jonge kinderen uit het gezin en de dorpsgemeen schap wegrukte. „Dat leeft nog steeds", zegt De Nooijer. „Dat maakt die plek zo confronterend." Jaren geleden al maakten dorps bewoners - onder wie De Nooijer en onderneemster Els Goudt - een plan voor een tijdelijke invul ling op de plek van het restaurant. „Het moest een ontmoetingsplek worden, met een speeltoestel. En een plek ter nagedachtenis aan de kindjes. Niet met een bordje of zo, maar heel subtiel", zegt Els Goudt. Daarna ontstond bij de eige naar van die locatie het plan om er zes appartementen te bouwen. Maar er is te weinig belangstelling voor om ze ook echt te bouwen. „Het loopt gewoon niet", zegt De Nooijer. Het college van B en W moet met bewoners en eigenaar van de locatie in gesprek over een tijdelij ke invulling van de plek. Als het aan De Nooijer en Goudt ligt, wordt het oude plan alsnog uitge voerd. De Nooijer: „Die bereid heid is er zeker." WOENSDAG 15 JULI 2015 Ondergedoken naast het Duitse hoofdkwartier door Theo Giele Met dank aan Jacques Cats, die in zijn boek 'De dag dat de generaal huilde' schreef over de familie Van Leeuwen. De zusjes Renée (links) en Betty met hun vader Hijman Metzelaar in 1942. foto collectie Betty Radema-Metzelaar. In Arnemuiden brandde in 2007 het Chinese restaurant af. Gemeente en in woners willen deze plek eindelijk opknappen, foto Lex de Meester door Maurits Sep ARNEMUIDEN. Acht jaar geleden is het in december en nog steeds is er niks gebeurd met de plek in de Noordstraat in Arnemuiden waar op kerstavond 2007 het Chinees restaurant afbrandde. Hoog tijd dus om samen met de bewoners van Arnemuiden het onkruid weg te halen en deze plek, waar vier meisjes het leven verloren, een waardige invulling te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33