Componist weert zich tegen Spotify Horeca Vlissingen boos over beperking terras Getergd Delta blijft wel meedoen Rumoer over verkoop boten aan Seacontractors Ook Middelburg strijdt voor behoud NIOZ 4 ZEELAND In één klap brengt de Middel burgse componist Douwe Eisenga vijf nieuwe albums uit. Niet op cd, maar uitslui tend digitaal via zijn eigen websi te, volgens een door hemzelf ont wikkeld concept waarmee hij de strijd aanbindt met populaire streamingdiensten, met name Spotify. Hij moet wel, wil hij finan cieel uit de gevarenzone blijven. „Voor consumenten is Spotify een geweldig product. Streaming zal alleen maar toenemen. Die ontwikkeling valt niet te keren, maar mensen moeten zich ook realiseren dat het voor de maker heel erg lastig wordt om het hoofd boven water te houden." 'Men moeten zich realiseren dat het voor de maker heel erg lastig wordt om het hoofd boven water te houden' Hij rekent het even voor: per stream ontvangt hij het 'idioot la ge' bedrag van een derde dollar cent. Per jaar levert hem dat nog geen honderd dollar op. Het ma ken van een cd kost zo'n 7000 eu ro. Op die manier zou het zeven tig jaar duren voordat zijn vol gende cd kan verschijnen. Tegelijkertijd ziet hij door be zuinigingen het aantal composi tieopdrachten afnemen. „Ik zit op verschillende manieren klem. Er begint een soort moedeloos heid te ontstaan. Dan kun je bij de pakken gaan neerzitten, of daar op een creatieve manier mee proberen om te gaan." Eisenga koos - 'het is bijna geen keuze' - voor het laatste, met als resultaat Give Music, Get Music, een eigen 'supportmodel' dat crowdfunding en de trend om muziek te delen combineert. Wie vijf euro doneert mag zich 'supporter' noemen en krijgt als dank twee albums. Wie het dub bele ervoor over heeft, wordt 'promotor' en kan twee vrien den twee albums van Eisenga ca deau doen en ontvangt zelf ook twee albums naar keuze. Alle maal digitaal, via zijn website. „Dit kan een oplossing zijn. Het is zo'n out of the box-idee, dat je nooit zeker weet of het gaat werken. Maar de eerste re sultaten zijn positief. De helft van de mensen die al zo'n ca deau heeft ontvangen, schrijft zich onmiddellijk in voor mijn nieuwsbrief." Vijf albums die hij de afgelo pen jaren noodgedwongen heeft 'opgespaard', zijn nu uitsluitend op deze manier beschikbaar geko men: Summary (een samenvat ting van Eisenga's muziek), De schrijver, zijn vrouw, haar minna res (de muziek bij de gelijknami ge voorstelling van het Zeeland Nazomerfestival), Simon Songs (stukken voor piano, uitgevoerd door Jeroen van Veen), Alternati ves (niet eerder uitgebrachte stu dio-opnamen) en The Flood, Re quiem (volledig geremasterde her uitgave van Requiem 1953). VLISSINGEN. Vier dagen voordat de kermis losbarst in Vlissingen, krijgen horeca-uitbaters aan het Bellamypark van de gemeente te horen dat hun terras op het eve nemententerrein weg moet. Voor café Soif betekent dat van honderd naar 28 stoelen. „En dus een flink verlies van omzet", zegt Annika Meijboom. „Ik snap best dat exploitanten het niet fijn vinden dat bezoekers over het terras moeten klimmen om bij de attracties te komen, maar dat hoeft ook helemaal niet." An dere jaren was het extra terras aan de overzijde van het gevelter ras ook geen probleem, betoogt Meijboom. „Alleen vorig jaar moest het één terras worden, zonder promenade. Dat bleek niet te werken. En nu komen ze hiermee. Vier dagen voordat de kermis begint." De gemeente heeft in al haar terrasvergunningen de bepaling staan dat bij evenementen de ver gunning geheel of gedeeltelijk kan worden ingetrokken. Wat be treft de kermis hangt dit af van de attracties, laat de gemeente weten. Met de kermisexploitan ten en de horecaondernemers is afgesproken om tijdens het op bouwen van de kermis per geval te kijken wat er nog mogelijk is. Twitter dr.dunno @drdunno Toch interessant dat @PostNL bij schijn- werknemers het #stakingsrecht niet van toepassing acht. Online Top-5 Facebook Vervolgens noemt het Zeeuwse energiebedrijf de beoordeling van die onderzoeksresultaten 'ge kleurd en gedreven door ideolo gie'. Het geeft de consument geen fair beeld, zegt Delta. Voor zes geïrriteerde energie leveranciers is de maat vol. Nuon, Essent, E.ON, GDF Suez, de Nederlandse Energie Maat schappij en Budget Energie ke ren de Consumentenbond cum suis de rug toe. Delta blijft ech ter gewoon gegevens aanleveren voor het jaarlijkse onderzoek. „Anders plukken ze het van je website. Dan weet je niet of ze al le en de juiste gegevens gebrui ken", zegt Delta-woordvoerder Ilona Wielemaker. Op het kantoor aan de Poele- daelesingel in Middelburg balen ze als een stekker als de Consu mentenbond Delta opnieuw wegzet als één van de minst groe ne energieleveranciers. Mensen zien de Consumentenbond ten slotte als een autoriteit. Wat stoort Delta aan het on derzoek? 1. Geen fair beeld. Producen ten van en handelaren in energie worden op een grote hoop ge gooid. Bovenaan staan steevast kleinere energiehandelaren die veel (buitenlandse) groencertifi caten kopen en/of uitsluitend energie van windparken en zon nepanelen leveren. Hun handel loopt via de beursvloer van de grote energiebedrijven, want zelf hebben ze die niet. Zo maken ze mooie sier, ook op dagen dat er geen wind of zon is, maar juist de hekkensluiters zorgen op die Zes energiemaatschappijen keren de Consumentenbond cum suis de rug toe. Delta blijft wel gegevens leveren dagen voor leveringszekerheid. 2. Levering aan consumenten en grootindustrie worden verwe ven. 3. Delta zegt dat Zeeuws- Groen ook 100 procent groen is, wat niet bij alle aanbieders zo is. 4. De kerncentrale is C02-neutraal, maar wordt niet als duurzaam beschouwd. Van wege de leveringszekerheid voor de industrie vindt Delta kerne nergie noodzakelijk. Het duurt immers nog jaren voordat er is overgeschakeld op 100 procent groene energie. Delta wordt ook zwaarder op kernenergie afgere kend dat bijvoorbeeld GDF Suez. 5. Biomassa verstoken wordt als grijs en niet als groen. MIDDELBURG. Seacontractors in Middelburg, een bedrijf dat mari tieme service biedt, neemt een bedrijfsonderdeel van baggerbe drijf Boskalis over. Vakbonden zijn boos over de aangekondigde deal. Volgens vakbondsbestuurders Albert van Damme (CNV Vak mensen) en Joost van der Lecq (FNV Havens) is het personeel niet voorbereid op de verkoop van zes transportschepen aan Sea Contractors. Bijna dertig me dewerkers dreigen zonder enig overleg een nieuwe baas te krij gen. „Het bedrijf negeert hier mee cao-afspraken. Desnoods gaan we naar de rechter." Managing director Paul Aerts van Sea Contractors wil zich niet mengen in de discussie. „Dat is een zaak van Boskalis. We hebben slechts een inten tie-overeenkomst getekend." Seacontractors levert behalve maritieme service ook personeel voor allerhande werk op zee. MIDDELBURG. De strijd voor het behoud van het maritiem onder zoeksinstituut NIOZ in Yerseke krijgt de volle steun van de ge meente Middelburg. Zij zal dat ook duidelijk maken aan de rege ring, die het NIOZ wil sluiten vanwege financiële problemen. 'Het behoud van het NIOZ is voor de wetenschappelijke sec tor in Zeeland van wezenlijk be lang', stelt de Middelburgse raad in een motie die is aangenomen met de stemmen van alleen D66 en één lid van GroenLinks (frac tievoorzitter Luc Vandezande) te gen. Middelburg heeft plannen om het hoger onderwijs en we tenschappelijk onderzoek uit te breiden. De nabijheid van het NIOZ 'levert een belangrijke bij drage aan de slagingskans'. Reimerswaal nam al een mo tie voor het behoud van het NIOZ aan en stuurde die naar an dere Zeeuwse overheden om steun te vergaren. Middelburg is de eerste gemeente die ook een motie over het NIOZ heeft aange nomen. Volgens raadsgriffier iy- cho Jansen van Reimerswaal heeft het waterschap al steun uit gesproken en denken andere overheden nog na. Vanwege de zomervakantie is het even wach ten op meer steunbetuigingen. Douwe Eisenga: „Mijn model kan een oplossing zijn." foto Mechteld Jansen door Rolf Bosboom www.douweeisenga.com door Wendy Wagenmakers Bij een aantal depots van Post- NL, waaronder dat in Goes, voerden zelfstandige pakketbe zorgers actie, uit onvrede over het onderhandelingsakkoord dat vakbond FNV en het bedrijf hebben bereikt. PostNL sommeerde de bezor gers per brief weer aan het werk te gaan en dreigde met een kort geding in Utrecht. 1. Docent Zwin College protes teert bijna naakt tegen nieu we preutsheid 2. Steun én berisping voor leraar Bart 3. Aantal Zeeuwse dorpen zonder basisschool groeit snel 4. Stel is 'gestolen' spullen nu voorgoed kwijt 5. Stichting ZigZag helpt 23 startende zakenvrouwen met ondernemen Ook dinsdag trok de berichtge ving over leraar Bart, die de 'nieuwe preutsheid' te lijf ging door een bijna-naaktfoto van zichzelf op Facebook te plaat sen, weer veel aandacht: op de website én op Facebook. 3FM-dj Frank van der Lende steunde de actie door net als Bart Ceulemans een naaktfoto in bad te posten op Facebook. Bart reageerde blij: „...respect en waardering!" Hij vroeg zich af of dit de ice bucket-challenge van 2015 zal worden. De reac ties onder ons Facebook-be- richt leverden nog niet veel vrij willigers op, maar wel: 'Bart is een held!'; dat stelde Romario Vermeulen. Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie B facebook.com/depzc @pzcredactie door Frank Balkenende MIDDELBURG. Het ritueel herhaalt zich elk jaar. Delta scoort stee vast een onvoldoende in het duur- zaamheidsonderzoek van de Con sumentenbond, Greenpeace, Hi- vos en Natuur Milieu. door Frank Balkenende door Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32