2 Met drie meiden van 11 naar voorvertoning 'Inside out' 24 CULTUUR SHOW Simon de Waal schrijft 'Spannende Boek' 2016 Pubers grossieren in heftige emoties. Geeft de film Inside out een juist beeld? „Nou, ik weet het niet." 0 Show Entertainment De Nederlandse thrillerau teur en scenarist Simon de Waal schrijft het ge schenkboek voor de Maand van het Spannen de Boek 2016. Het thema is 'bloed in de polder'. De promotiemaand staat in het teken van de vader landse thriller en wordt elk jaar in juni gehouden. Het geschenkboek van De Waal verschijnt in een op lage van vele honderddui zenden. Klanten van boek winkels krijgen de nieuwe De Waal bij besteding van 12,50 euro aan Nederlands talige boeken. Simon de Waal (1961) is sinds begin jaren tachtig werkzaam als rechercheur zware misdaad bij de Am sterdamse politie. Vanaf de jaren negentig schrijft hij ook scenario's. Zo werkte hij mee aan iconi sche politieseries als Unit 13, Russen en Baantjer. Re cent verleende De Waal zijn medewerking aan Smeris, Noord-Zuid en Bu reau Raampoort, gebaseerd op een reeks boeken die de schrijver ooit begon met auteur Appie Baan tjer. Voor zijn scenario voor de film Lek ontving De Waal in 2000 een Gou den Kalf. In 2012 maakte hij zijn regiedebuut met de film Cop vs killer, geba seerd op zijn eigen roman. Hoofdrolspeler Jeroen Wil- lems won voor de thriller ook een Gouden Kalf. De Waal werkt nu aan de film: The fear of God. 1 Ennio Morricone (86) levert filmmuziek voor Tarantino De Italiaanse componist Ennio Morricone ver zorgt de muziek van Quentin Tarantino's nieuwe film The hateful eight. Het is voor het eerst sinds veertig jaar dat Morricone verantwoordelijk is voor de soundtrack van een westernfilm. De 86-ja- rige Italiaanse componist is vooral bekend van zijn werk voor The good, the bad and the ugly en Once upon a time in the west. Tarantino en Morrico ne werkten eerder samen aan Django unchained (2012) en Inglourious basterds (2009). 'Tom Cruise kopstuk nieuwe mediabedrijf van Scientology' Filmster Tom Cruise (53) moet een hoofdrol gaan spelen in het nieuwe tv-imperium van Sciento logy. De kerk trok 50 mil joen dollar (45 miljoen eu ro) uit voor eigen tv- en filmstudio's in Holly wood waar een eigen tele visiestation wordt gehuis vest, meldt de Daily Mail. De acteur is al een promi nent gezicht van de om streden kerk. Het is de be doeling dat hij een van de kopstukken wordt van het zogenaamde Sciento logy Media Productions. De nieuwe studio is groter dan die van Paramount en Universal. De kerk wil de productie van 'gewone' Hollywoodfilms aantrek ken. Scientology is al lan ger betrokken bij de pro ductie van enkele films van Tom Cruise. at gaat er om in het hoofd van een 11-ja- rig meisje? Insi de out, de nieuwste po- tentiële kaskraker van animatiestudio Pixar, laat zien dat de verschillende emoties er behoorlijk kunnen botsen. In de bioscoop zitten drie Neder landse leeftijdsgenootjes, Veerle, Da- nique en Amy en hun moeders. Sa men met hen bekijk ik een voorverto ning van Inside out. Riley vliegt binnen een seconde van lachstuip naar huilbui. Dat moet een feest der herkenning zijn voor al le ouders van meisjes die aan de voor avond van hun puberteit staan. Riley, de hoofdpersoon uit Inside out, is met haar 11 jaar geen open boek voor haar ouders. Een lachstuip kan van het ene op het andere moment omslaan in een huilbui. Dat grillige humeur drijft haar vader en moeder soms tot wanhoop. Van hun dochter hoeven ze geen uitleg te verwachten, hooguit een grom of een mysterieuze glimlach. 'Wanneer ze verdrietig naar boven is gegaan, ga ik vragen of ze erover wil praten. Als dat niet zo is, laat ik haar met rust' Het werkt bij Veerle, Danique en Amy, de Hollandse Riley's die van daag het testpanel vormen, niet an ders. De jongedames, alle drie getooid met een vrolijke, blonde paarden staart, laten zich niet makkelijk in hun kaarten kijken. Of hun belevings wereld overeenkomt met die van het getekende filmsterretje? „Nou, ik weet het niet", zegt Amy vertwijfeld. De meisjes blinken uit in schou ders ophalen en verlegen gegrinnik. Wat vinden zij nu écht van deze te kenfilm? Dat blijft een raadsel. Geluk kig geeft Inside out op een uiterst origi nele manier antwoorden. Dat maakt dat de film de komende weken kan uitgroeien tot dé bioscoophit van de ze zomer. In navolging van eerdere Pixar-successen als Toy story en Up. De bioscoopbezoeker krijgt een kijkje in het hoofd van Riley. Zij moet vanwege de baan van haar va der verhuizen naar San Francisco. Zo raakt ze ver weg van haar vertrouwde wereldje van school, sport en vrien dinnen. De film vertelt hoe gevoelig zoiets ligt bij een meisje in de groei. Moeder Astrid van Wordragen her kent de 'psychologie van het puber brein'. Ze heeft vier kinderen thuis, Amy is de derde in de rij. „Die stem mingswisselingen, van heel blij naar ineens heel triest, dat past echt bij een puber", bevestigt ze. Haar jongste dochter lijkt er nog weinig last van te hebben. Ze draait verlegen op haar stoel en brengt, na diep nadenken, ter sprake dat ze soms ook boos wordt. „Als mijn broers of zus heel irritant doen", luidt de uitleg. Moeder Astrid geeft nadere uitleg: „Amy is wat gelijkmatiger dan mijn oudste dochter. Bij haar zie ik heel duidelijk dat ze de ene keer iets leuk vindt wat de andere keer totaal niet meer kan." Danique Smit heeft er weieens last van dat woede haar humeur over neemt. „Als ik iets moet doen wat ik niet wil, bijvoorbeeld mijn kamer op ruimen", licht de mondige jongeda me toe. „Daar kunnen we dan een he le discussie over hebben en dan ga ik soms stampend via de trap naar mijn kamer." Haar moeder Nicole Slaap Cultuur THRILLER Thrillerauteur Simon de Waal. foto ANP THE HATEFUL EIGHT FILMSTUDIO Van lachstuip tot door Heieen Boex W Nicole Slaap moeder van Danique Scène uit de film Inside out. foto Pixar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24